Ilmeisesti aikamonet talot voidaan tehdä myös ontelolaatan päälle, eli täten talosta tulisi betonirossipohjainen , mutta millainen hinnan ero mahtaa olla, jos vertaa maanvaraiseenlaattaan(talo110m2 suorakaide) ..niin luultavasti valmistaloissa kuuluu maanvarainen hintaan?, mutta jos vaikka on paalutus tarve niin jotkut varmaan laittaisi onteloa laatan sijaan? ja nmitenkäs jos on ontelolaattarossi niin tarvitaanko eneen radonputkituksia. yms.
Ontelolaatta vai Maanvarainenlaatta?
nimetön,.
4436
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei sinne mitään putkia enää tarvii, siellähän käy sellainen puhuri että kaikenmaailman basillit lentää taivaan tuuliin.
Jos ne ontelotaatat laitetaan paalujen tai pilareiden varaan ja alle jää vapaasti tuulettuva tila niin tietystikkään mitään radon yms. putkituksia ei tarvita.
Mutta jos ontelot laitetaan sokkelin päälle niin ryömintätilan tuuletuksesta on huolehdittava, ei pelkästään radonin takia vaan myös sen kuivana pitämisen takia. Paras ratkaisu on koneellinen tuuletus eli alapohjan huippuimuri ja sokkeliin tasaisesti jaetut tuuletusputket.
"Paras ratkaisu on koneellinen tuuletus eli alapohjan huippuimuri ja sokkeliin tasaisesti jaetut tuuletusputket."
tuo on virheenkorjausta tuo koneellinen tuuletus, rakenteessa on paha virhe jos tuo on paras ratkaisu!
Toimii se toki painovoimaisestikkin kunhan hormi alapohjasta on tarpeeksi lämmin (menee talon läpi). Mutta radon-alueilla tuo koneella vauhditettu on kyllä turvallisempi.