Konesaumapeltikaton minimikaltevuus?

Jokke

Mikä on konesaumapeltikaton minimikaltevuus? Alle tietty aluskate, entä onko vaikutusta ruodelaudotuksella (harva/umpeen laudotettu)?

3

1536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika

      Konesumakaton voi tehdä,melkein tasakatoksi.
      Jos aluskate tuuletus täytyy olla 100mm.
      Loivallekatolle umpilaudoitus,raakapontti käy hyvin.

      • Aki

        Mitä etua/haittaa tuosta aluskatteesta on konesaumakaton yhteydessä. Toimiiko katto yhtä hyvin ilman aluskatetta (umpilaudoituksella) vai onko jokin syy miksi aluskatetta kannattaisi konesaumakaton alle harkita? Vai onko tuo aluskatteen tarve jotenkin riippuvainen katon kaltevuudesta.


      • Minä
        Aki kirjoitti:

        Mitä etua/haittaa tuosta aluskatteesta on konesaumakaton yhteydessä. Toimiiko katto yhtä hyvin ilman aluskatetta (umpilaudoituksella) vai onko jokin syy miksi aluskatetta kannattaisi konesaumakaton alle harkita? Vai onko tuo aluskatteen tarve jotenkin riippuvainen katon kaltevuudesta.

        Etupäässä konesaumakatolla aluskate estää kondensioveden tippumisen rakenteisiin. Saman asian periaatteessa ajaa raakaponttikin.
        Minulla on jyrkkä n. 30 vuotta konesaumakatto kymmenen sentin ruodejaolla ja ilman aluskatetta. Yläpohjassa pääsee ilma kiertämään. Mitään ongelmaa ei ole ollut. Tietysti joissain keleissä pellin pohjaan kondensoituu vettä, mutta haihtuu kyllä poiskin.
        Erittäin loivalle katolle ja huonosti tuulettuvalle katolle laittaisin aluskatteen.
        Saumakatolla minimi jyrkkyys on 1/10. Tosin loivemmillekkin katoille on tehty. Lumet ja jäät seisoo ja varsinkin jos on lämpöhukka katossa niin sulava vesi saattaa päästä tunkeutumaan saumoista.
        Eipä siitä aluskatteesta mitään haittaakaan ole, mutten itselleni kuitenkaan sitä aio laittaa, kun joskus uusin kattoni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      178
      2638
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2397
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      103
      1100
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      911
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      869
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      771
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      770
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      749
    9. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      276
      747
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      698
    Aihe