Haluaisin tehdä lyhyt elokuvia mutta mulla ei ole kameraa, olen tehnyt jotain kusisella kameralla siihen asti kun se hajos. jee. Haluaisin parempi laatuisen kameran ettei tarvitsisi hakata päätä jatkuvasti seinään. Haluaisin ostaa samantien hyvän kameran ja opetella sen käyttöä. En ole ostamassa sitä heti, olen miettinyt että ehkä siinä kesän aikaoihin. hinta haarukkana 600-800 euroa ehkä? Toivon että pitäisin kamerasta myös silloin kun olen jo kokoneempi kuvaaja. En vain tiedä kameroista yhtään mitään ja olen ihan hukassa, kameroita tuntuu olevan miljoonia ja mielipiteitä sitäkin enemmän.
Etsin videokameraa?
trueohjaaja
1679
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
600-800 euroa/… kokoneempi kuvaaja.
Tuo on varsin mahdoton yhtälö. ”kokeneempi kuvaaja tarvitsee n. 3 kertaisen budjetin (1800 – 3600€)
http://www.sony.fi/compare/handycam-videokamerat
Miten olisi nykyaikainen 3D
HDR-TD30VE
http://www.sony.fi/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-td30ve
tarkoitin lähinnä sitä että etten halua ostaa mitään ihan lelua josta myöhemmin mulla ei olisi käyttöä kun tajuaisin enemmän kameroista.Kannattaako nimenomaan ostaa videokamera eikä esim. järkkäriä jossa on videotoimintoja?
Järkkärin varustaminen hyväksi videokameraksi on paljon kalliimpi ratkaisu.
Etsin ei toimi kuin hybridissä ja kiinteäpeilisessä (kameran vakaanapitämiseen tarvitaan erikoisvarusteita, olkatuki tms.).
Kuvien pituus on varsin lyhyt, kamera sammuu muutaman minuutin välein.
Kunnollisten siirtymien tekeminen on varsin työlästä ja vaattii paljon harjoittelua, useampia ottoja ja elokuvailmaisun osaamista.
Kamera ei sammu muutaman minuutin välein vaan videointi katkeaa. Nikonin D5100 antaa noin 10 min otoksia max erottelulla ja D800 30 min otoksia.
Tuo katkaisuhan tapahtuu kennon ehdoilla ja sillä estetään kennon liika lämpeneminen. Oletan järkkäreiden kennojen olevan ensisijassa stillien kuvausta varten ja videon olevan vain höyste mutta toimiva.
Jos tehdään lyhytfilmiä niin tuskin otokset montaakaan kertaa ylittävät 10 minuuttia, toine juttu on jos kuvataan yhtäjaksoisesti vaikka häitä samasta kulmasta samalla rajauksella joka sekin saattaa olla harvinaista.
Omasta mielestäni varsinainen videokamera on parempi ratkaisu pääosin videointiin keskittyvälle kuvaajalle mutta saahan niitä järkkärilläkin varsin hyvänlaatuisena. Tosin aina parempaa ja paremmin mitä enemmän hommaan laittaa rahaa kiinni. Järkkäreille on saatavilla erilaisia "telineitä"/"häkkyröitä" joilla helpotetaan kameran suuntausta ja stabiilisuutta videoinnin aikana mutta niistä saa maksaa enemmän kuin rungosta jos hyviä ja monipuolisia haluaa. katsokaa vaikka Rajalan sivuilta!
Täällä Suomessa se on varmaankin vaikea (ei osata) käyttää järkkäriä elokuvan teossa mutta tuolla Hollywoodissa se onnistuu esim Housen viimeinen tuotantokausi oli filmattua Canonin 5DMKiii:lla:
http://philipbloom.net/2010/04/10/house-season-finale-shot-entirely-with-canon-5dmkii/
"Tuo katkaisuhan tapahtuu kennon ehdoilla ja sillä estetään kennon liika lämpeneminen."
Ei niin, vaan katkaisu johtuu siitä, että SD- ja CF-korttien tiedostojärjelmät ovat FAT32. Järjestelmä käyttää max. 2 potenssiin 28 tavua
http://fi.wikipedia.org/wiki/FAT
Ihan toimivassa kamerassa on kuvan laadun lisäksi myös hyvät äänitysominaisuudet. Jonkin verran näitä vääntäneenä sanosin, että et ihan tuolla budjetilla saa laadukasta kameraa koska jo toimiva jalusta ja mikkikalusto maksavat tuon. Ite kuvaan harrastuksena myös järkkärillä ja ihan kelpo jälkeä ja ääntä silläkin saa kun osaa. Kattele käytettyä pikkusen vanhempaa HD videokameraa, niitä on kaupan digivideo-sivustolla. Sitten vielä editointiohjelmat mutta niitä saa toimivia pikkurahalla.
editointi ohjelma mulla on hanskassa, mutta siis herranjumala miten mä koskaan saisin sellasia summia kasaan!? kiitos vinkeistä ehkä mä jotain keksin:( kiitos vinkeistä!
oisko mitään OK kameraa joka maksais sen 600-800euroo:s
joka ois sit vaikka pikkasen paskempi
Canonin 60D:tä poistomyydään tällä hetkellä. Siihen objektiiveiksi pari Samyangia (35 85mm) ja ulkoinen mikrofoni sekä kunnollinen jalusta, niin laatu ei ole hirveän kaukana mutta hinta pysyy kurissa.
Sony Nex
Videon tekemiseen sopiva
– OM pikkasen paskempi runko 650D n. 500 €
– OK-objektiivi kameraan maksaa n. 600 – 800 €
– OK-jalusta ja videopää maksaa n. 250 €
Entä mikki? Kameroiden, varsinkaan järkkärien mikrofonit eivät ole kovin kummoisia.
Mikä on järkkäripuolella hyvä juttu, on mahdollisuus ostaa kokonaisuus osissa. Ensin runko ja joku objektiivi. Sitten pala kerrallaan.
Paras ääni saadaan hyvin mikitetyllä äänentallennuslaitteella.
Mutta aloittajan kysymä ”pikkasen paskempi” onnistuu jotenkuten myös kameralla johon on kytketty kulloiseenkin tarkoitukseen sopiva mikrofoni (puhemikki, laulumihhi, soitinmikki tms).
Mä tallennen äänen läppärille aina kun mahdollista
Etsit siis aivan oikeata videokameraa etkä järkkyä jolla voi videokuvata.
Sen vaan sanon ettei järjestelmäkameran ergonomia ole tarkoitettu
videokuvaamiseen vaan still kuvien ottamiseen vaikka kuvanlaatu onkin siinä hyvää teräväpiirtoa ja
kenno ISO ja objektiivivalikoima laaja sekä kohtuuhintainen eli voisi tulla halvaksi tai sitten ei jos vakavasti videoi.
Joutuisit kuitenkin hankkimaan erinäisiä kalliita lisävarusteita (telineitä, etsimiä yms)
järkkyyn juuri kuvaus ergonomian ja vakauden sekä mukavuuden takia koska jalusta ei ole aina sopiva
vaihtoehto kaikessa videoinnissa ja pitemmän päälle on varsin paljon epämielyttävämpää videoida still kameralla pitempiä otoksia
verrattuna kunnon videokameraan.
Kokonaan eriasia onkin budjettisi.
panasonicin kameroissa on kunnon manuaalitoiminnot mitä kokeneempikin kuvaaja arvostaa. hinnat alkaen ehkä 400 eur.