Mikä ero on siinä, että ihminen yrittää korjata tekemiään virheitä ja välttää niiden toistamista....
Toinen vaihtoehto on sitten se, että katuu syntejänsä ja yrittää välttää syntiä.
Toisessa ei ole Jumala mukana ja toiseen on sotkettu Jumala mukaan. Toisessa ei ole rangaistuksena Hlvetti, mutta toisessa on. Mikä tekee sen eron, että toisessa on oikeutettu ikuinen kiduttaminen?
Arvopohjaa ei voi pitää siinä ratkaisevana. Pelkästään tällä palstalla näkee sen, että uskosta huolimatta jokaisella kristityllä on omanlaisensa arvopohja ja täten omat syntinsä.
Syntien katuminen, joita ei edes tiedä tehneensä? Sekö on siinä ratkaisevaa. Toinen ei tiedä tekevänsä edes syntiä, eikä osaa sitä myöskään vältellä. Kuhan nyt katuu, niin silloin välttää ikuisen kiduttamisen?
Miten tuohon oikein istuu se Lutheria ylistävä ARMO? Molemmat tapaukset elävät elämänsä virheitä vältellen ja kuolevat. Heidän elämänsä oli samanlainen. Tuomion aika tulee, niin kiduttamisen määrittelee sanamuoto. Toinen katuu huonoja tekojaan ja toinen katuu syntejään...HII UP. Toinen kidutukseen ja toinen Taivaan karkeloihin nauttimaan mannaan ja nannaa.
Missä kohtaa näkyy se oikeudenmukaisuus?...ja rakastaminen...armo..Missä? Mikä tuossa on se punainen lanka, että ihmisen eläminen sisältö oikeuttaa ikuiseen kiduttamiseen.
Olisi kiva tietää tuo, niin sitten hlvetissä ymmärtäisi sijoituksen olevankin vain rakastamista...vai armoa..vai mitä se nyt onkaan?
Mikä ero?
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2696877SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p805471Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.1054415SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2693881Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat643619Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463269Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2492950Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2752211SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden511731Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491615