Valtion hallintaan

Se Avarakatseinen

Mitä kunnilla on tekemistä rakennusvalvonnan kanssa?. Rakennusvalvonta on poliisitoimeen verrattava hallinnonala, ja se on saatava valtion hoidettavaksi, pois kunnilta.

Liian monessa kaupungissa, kunnassa on johto, siis henkilöt ja lautakunnat painostaneet viranhaltijan lainvastaisuuksiin.

Sangen epäselvä tapaus on esim. Heinolan rakennustarkastajan ero, ja siirtyminen Hollolan kunnan palvelukseen.

Nämä NYT tapahtuneet hallisortumiset olisi olleet vältettävissä, jos valtakunnallinen rakennustarkastus olisi antanut heti rakennuskiellon moisille virityksille.

Omituinen oli myöskin aikoinaan Helsingin rakennustarkastuksen kielto, Helsinkiin ei rakennettu yhtään Käkikello- eikä EURO-taloa rakennustarkastuksen "arkkitehtoonisen laadunvalvonnan" vuoksi.

No rikkaat ja köyhemmätkin näihin talotyyppeihin ihastuneet rakensivat talonsa Espooseen. Kauniaisiin ja Vantaalle, Helsinkiin rakennettiin A r k k i t e h t o o n i s i a laatikoita.

P.s.

Minkäköhän laisia talotyyppejä kiinalaiset, vietnamilaiset, somalit, afgaanit, turkkilaiset, romanialaiset ja esim. filippiiniläisrouvat alkavat kohtapian rikastuttuaan pystyttää Helsingin laitamille ... siis tietysti kaavanlaatimisen jälkeen ja rakennustarkastuksen tarkassa valvonnassa. Muista Kyläsaaren "koerakentaminen".

1

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • susisuunnitelija

      Olen kyllä ihan samaa mieltä. Teen rakennussuunnittelua ympäri valtakunnan, ja välillä tuntuu että joissakin kunnissa käytetään Suomen rakentamismääräyskokoelmaa ja toisissa luetaan Grimmin satukirjoja.

      Jos vertauksia jatketaan niin vähän sama kuin että Kuopiossa rattijuopumusraja olisi 0.5 ja Muoniossa olisi vain suositus alle 3.0 promillea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      136
      979
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      305
      782
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      81
      686
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      589
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe