Haluaisin kirja ja kirjalilija vinkkejä, siis mitä kannattaisi lukea. Aikaisempaan lukemistoon on kuulunut mm. Tom Clancy, Clive Cussler, George Orwell, Leon Uris, Mika Waltari ja Irvine Welsh. Eli jotain saman tyylistä. Erityisesti viime aikoina ovat alkaneet kiehtoa teokset joissa olisi sekoitettu faktaa ja fiktiota, mystiikkaa ja uskonnollisia aiheita ja salaliitto teoriat kuuluvat tietenkin jokaisen skeptikon suosikki aiheisiin.
Mitä kannattaa lukea?
9
798
Vastaukset
- osteri
Foucaultin heiluri on aika moista tekstiä salaliittoteorioista...
- Löytänyt
Silloin kun minä olin nuori aikuinen, niin kirjastoissa oli lähinnä saatavissa vain Barbara Cartlandia ja Danielle Steeliä. Mutta etelän salonkisivistyneistö ei ymmärtäne rajalliseen valikoimaan tyytyviä pohjoissuomalaisia.
- Sah
No sanotaan että Da Vinci-koodi on köyhän miehen Foucaultin heiluri, joten kokeilepa Dan Brownia!
- Tampio 2.0 Pro
Andrei Platonov: Tsevengur. Loistava.
- Sah
Vielä jos englanti sujuu niin hanki käsiisi Sharon Shinnin viisiosainen Samaria-sarja (ensimmäinen kirja Archangel). On aivan mahtavaa luettavaa.
- Kivivlinnan Otto
Väinö Linnan teoksiin. Täällä Pohjan Tähden Alla 1-3 niin samalla ymmärrät itseäsi ja isiesi perintöä. Veikkopoeg Huovinenas on kans kiva jos ymmärät pilkkeen kirjailijan silmäkulmassa!
- Kivivuoren Otto
Kivilinnassa ei ollu Otto vaan Viki ja muut humut, anteeksi! Parempi naula sokeria kuin vakka paskaa!
- Aurelius
Fakta ja fiktio, uskonnollisuus, mystiikka, salaliitto löytyvät näistä. Aloita ensinmainitusta:
Jose Saramango: Jeesuksen Kristuksen evankeliumi; Niko Kazantzakis: Viimeinen kiusaus;
Joseph Heller: Herra tietää - renessanssi
Davinci koodi(en ole itse kylläkään lukenut)
Ilkka Remeksen kirjat,niissä teilataan ministereitä ja pressoja ja pakoillaan vakoojia yms.(Remeksen Itäveri on hyvä ja mukaansa-
tempaava,muut ovat aika tylsiä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomessa on meneillään boomereiden kosto
1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä1453619Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?
Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri2162443IPCC romahtaa
Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl702431Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al942304Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/141785- 1601734
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1241562Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta
Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden161270- 1261141
- 741121