Lämpöpallohoito

iinukka

Minulle tehtiin viikko sitten lämpöpallohoito spinaali- ja kohdunkaulan paikallispuudutuksessa. Tunsin silti noiden läpi kipua kesken toimenpiteen. Ilmeisesti ensimmäisen 'laitteen' kanssa oli ongelmia ja joutuivat asentamaan uudelleen (liekkö paineistettukin siis kahdesti). Myös tuon toimenpiteen jälkeen 4-5 h oli melkoisen kova kipu ja taisin saada aika tuhdisti kaikenlaista kipulievitystä. Kotona olen pärjännyt tavallisilla särkylääkkeillä, mutta syön niitä edelleen... vatsani on arka vieläkin ja turvonnut. Kävin jo tässä välillä ultrassa ja katsottiin tilannetta, virtsanäyte sekä CRP (ne oli ok). Palanuthan se on limakalvo ja aristaa kohtu. Vatsan toimintakin meni ummetukselle. Ilmeisesti kohtuni kuitenkin supistelee tuon operaation jäljiltä ja aiheuttaa vihlovaa kipuilua, näin ainakin gynegologi arveli ja pyysi ottamaan yhteyttä sairaalaan mikäli vaiva jatkuu ja ei lievity olo. En ottanut vielä, mutta ei tämä mielestäni ole pahentunut muttei liiemmin parempanakaan. Mitenhän kauan tätä mahtaa kestää? Onko kellään vastaavaa tapahtunut ja kuinka kauan on kestänyt? Minulle istuminen tekee tiukkaa, kun vatsa on niin turvonnut ja arka.

5

636

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämpöpallo

      Hei Iinukka.
      Minulla on edessä kyseinen toimenpide.
      Kauanko parantumisesi kaikenkaikkiaan kesti?
      Minkä arvosanan kouluasteikolla antaisit toimeenpiteen jälkikivuista?

    • lämpöpallo2

      Täällä kans yks menossa tai sitten otetaan koko kohtu veks.

    • Lämpöpallohoidettu

      Hei.

      Minulle tehtiin lämpöpallohoito viime vuonna.
      Toimenpide tehtiin nukutuksessa.
      Lämpöpallohoidon jälkeen sain kipulääkkeitä etten juurikaan kipua tuntenut. Kotiuduin samana päivänä. Kotona kipuja ei oikeastaan ollut, pöhnäinen olo ennemminkin. Äkkinäiset liikkeet tosin vihloivat ja kohtu oli painaessa herkkä pari päivää. Otin kiputulehduslääkettä vain toimeenpiteen seuraavana päivänä, sen jälkeen en tarvinut.
      Vuoto oli erittäin nestemmäistä ja kesti noin viikon toimenpiteen jälkeen, Parin viikon päästä toimenpiteestä alkoi taas vuodot.
      Minulla meni noin 4kk toimenpiteen jälkeen kun vuodot ja 'lopputulos' näkyi.
      Kuukautiseni ovat nykyään niukat ja kestää noin 4 päivää, pärjään pikkuhousunsuojilla.

      Suosittelen kyseistä toimenpidettä kanssa sisarilleni jotka kärsivät runsaista kuukautisista.

    • Anonyymi

      Lämpöpallohoidon voi suorittaa itsekin kotona, perinteinen 100W hehkulamppu vaan pimperoon ja töpseli seinään. Kipuiluun voi ottaa vaikka tramalia tai panacodia, kyllä se siitä.

      • Anonyymi

        En koskaan työnä mitään hehkulamppua veriseen pilluni kuka ihminen tekisi sellaista ällöä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe