mitä mieltä olette?

Tulevalla lapselle nimeksi..
Veera Kaisla
tai
Eetu Verneri
Sukunimi on nen-loppuinen.
8555
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

veera kaisla jotenkin töksähtää liian lyhyeen. toinen nimi saisi olla pitempi tai sitten kolmas nimi, vaikka en yleensä pidä kolmesta nimestä.

eetu verneri on kiva nimi, vaikka eetu onkin tosi yleinen nykyään. verneri on tosi ihana :-)

Äänestä

Tosi kivoja!!!

Äänestä

Veera ja Kaisla ovat kauniita nimiä, mutta yhdessä eivät jotenkin oikein soinnu... Tiputtakaa Veera pois, ekaksi nimeksi Kaisla (uu-lalaaa!!) ja kehitätte siihen jonkun näpsäkän toisen nimen. Tämä on minun mielipiteeni :)

Eetu Verneri on... no, ihan ok.

Äänestä

Aika yleisiä ovat sekä Veera että Eetu, vaikka niissä ei ole mitään vikaa...

Tytön nimi töksähtää kuten useat ovat jo huomauttaneet. Kumman nimen vaihdatte mielummin, vai lisätäänkö loppuun kolmas?

Pojan nimestä tiputtaisin Eetun pois ja antaisin hieman erikoisemman Vernerin kutsumanimeksi. Eetun voi antaa toiseksi nimeksi ja perään kolmas nimi. Yleensä olen kyllä kahden nimen kannalla mutta tässä kolme voisi toimia.

Äänestä

Kiitoksia vain teille kaikille vastauksistanne. Nyt ollaan pöyritelty tuota Veera Kaislaa ja saatatte olla oikeassa siinä, että nimi hiukan töksähtää, vaikkakin aluksi ajattelin sen käyvän oikein hyvin nen-loppuisen sukunimen kanssa. Kummatkin nimet ovat mielestäni kuitenkin niin kauniita, etten haluaisi luopua kummastakaan, joten mitä mieltä olette, jos lisäisimme kolmannen nimen. Tytön nimi olisi siis; Veera Kaisla Kanerva.
Pojan nimestä ei tingitä!=)Terv. Myy

Äänestä
  • mutta laittaisin näin;
    KAISLA VEERA KANERVA
    Miltä kuulostaisi?

    Äänestä

Veera Kaisla Kanerva on tosi hyvä (parempi toi 3 nimeä kyllä täs tapauksessa)!

Eetu Verneri on myös tosi kiva!

Veera -----nen, Eetu -----nen, toimii.

Eniten itse olen ihastunut noista nimistä Verneriin ja Kaislaan...ehkä niistä minun tulokkaille etunimet...? =)

Äänestä
  • Kyllähän tuo tytön nimi vähän kuulostaa mulle hölmöltä, kun sukunimemme on Kaisla ja toisen tyttäremme etunimi on Veera....

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Myy kirjoitti:

Tulevalla lapselle nimeksi..
Veera Kaisla
tai
Eetu Verneri
Sukunimi on nen-loppuinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu