Kehen voi luottaa

nuori metsästäjä

Oletteko huomanneet, että täällä kirjoittellee melkein joka asiaan tuo Metsämies. Ainakin mitä mä oon seurannu, niin ei taida hänellä olla vielä kovin paljoo tietoo ja kokemusta. Aina joutuu muut hänen juttujaan oikomaan.
Se on tietty tavallaan hyvä asia, että jos vain malttaa noita kokeneempien vatauksia odotella, niin se kysytty asiakin lopulta selviää.
Joudun itse useinkin jotain täälki kyselemään, sillä mun isä ei kerkee mettälle, ja ukki on jo melko vanha. Yhdessä me kyllä metsällä käydään. Noita kyyhkysii hän ei suostu ampumaan, eikä edes syömään.
Metsämiehen antamaan tietoon en kyllä uskalla luottaa.

4

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juupeli

      ja se pointti oli mikä.
      äläkä väitä, että metsämies kirjoittelee perättömiä. Nyt sitten kerrot mikä juttu metsämieheltä on perätön mikä ei liittyisi hänen omiin kokemuksiin, itse en ole huomannut ainoatakaan kunnollista vastausta täällä esitettyihin kysýmyksiin vaan ainoastaa metsämiehen arvosteluja suurimmaksi osaksi saa lukea vittu rupee kyllästyttämään. ns, kokeneilta ei juurikaan saa vastauksia paitsi metsämiehen arvosteluita kyllä mutta ei konkreettista tietoa.

      • Metsämies

        Näinhän se on! hyvin moni osaa kyllä arvostella minua mutta omia kokemuksia ja tietoja ei juuri kukaan täällä kerro...


    • Metsämies

      Oletkohan sinä se joka taas kerran kirjoittaa eri nimimerkillä, välillä jopa minun nimimerkilläni, ja yrittää lopullisesti tuhota maineeni täällä...?

      Mihin antamaani väärään tietoon viittaat?

    • MM72

      On erilaisia kokemuksia samasta asiasta, riippuen siitä missä päin metsästelee. Jos metsästelee Karjalassa tai rannikolla, niin tiettyjä eroavaisuuksia löytyy väkisinkin.

      Monet vastaukset löytyvät ajan kanssa, kun lukee vähän laajemmin metsästykseen liittyvää kirjallisuutta, koskien eläimiä, mutta myös luonnon erityispiirteitä. Suomessa metsästettävä eläinkanta on sen verran pieni, ettei tarvitse vuosikausia lukea, vaan voi poimia oleelliset tiedot ja kehittää itse niitä niksejä, joita ei vielä kukaan välttämättä tiedä.

      Arvosteleminen on helpointa ja sen me osaamme kaikki varsin hyvin, mutta peiliä emme tahdo löytää silloin kun sitä tarvitaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1329
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      39
      926
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      36
      671
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      600
    5. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      588
    7. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      25
      565
    8. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      557
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      553
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      533
    Aihe