Vinkuna kiertää korvassa

korva vinkuu

Mulla tulee välillä sellainen että toinen korva vinkuu korkealta ja sitä ei edes välttämättä huomaa ennen kuin se korva tavallaan lyökin lukkoon joka ei siis fyysisestitunnu korvalukolta kuin esim. lentokoneessa mutta tuo vinkuva ääni muuttuu korvalukkoisen kuuloseksi ja sitten kimenee ja hiipuu pois. Korvassa tavallaan tuntuu samalta kuin joskus kaiuttimissa lähtee kiertää ääni, paitsi että tunne ei siirry toiseen korvaan.
Monesti luulen että joku sähköinen laite vinkuu korkealta kunnes tulee tuo "lukon" tunne ja tajuan että se onkin oma korva josta ääni kuuluu.

Mulla korvat soi "aina", mutta en huomaa sitä kuin joskus jos on hiljaista ja sitä erikseen ajattelen tai jos ei uni tule niin hiljaisuudessa se saattaa alkaa piinaamaan. Mutta en jotenkin miellä sitä tinnitukseksi koska ääni ei ole piippaava vaan vinkuva/ soiva, tunne kuin olisi kuunnellut musiikkia liian kovalla ja korvat olisi siitä jääneet soimaan. Tämä vaiva ei myöskään piinaa minua niin kuin varsinaisilla tinnituspotilailla.

Mutta tosiaan mikäköhän tuo aikasemmin mainitsemani kiertävä ääni mahtaa olla.
Jonkin verran on muitakin korvan rutinoita ja humputuksia, mutta nyt ne ovat jotenkin väistyneet kun kova stressini on hieman laantunut.

0

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        42
        2732
      2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

        Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
        Maailman menoa
        343
        2474
      3. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        35
        2154
      4. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        47
        1906
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        24
        1685
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        25
        1589
      7. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        44
        1470
      8. Sokea "ystävälle"

        Oletko oikeasti noin sokea?
        Ikävä
        100
        1429
      9. En ymmärrä käytöstäsi

        Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
        Ikävä
        139
        1385
      10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        36
        1176
      Aihe