Arimax 35 ja hormin mitoitus.

valitettavasti

Millaisia kokemuksia ihmisillä on mainitun alapalokattilan käytöstä puolen tiilin hormilla?Itse sellaisen hanklin ent. navetan karjakeittiön piipulle, jossa siis on vain puolen tiilen hormit. Ongelmana on siis huono veto ja etenkin tuulettomalla ilmalla savu tupruaa sisään kannen raoista. Kun tehtaalta hormin kokoa aikanaan kysäihin, ilmoittivat, että sen pitäisi toimia, vaikka asennusohjeissakin suositellaan koko tilen mittaista hormia. Ei tuollaista kattilaa voisi asuintiloissa käyttää lainkaan, koska koko lokaali alkaisi savulta tuoksua.

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23451

      Jos piippu on viileä, se ei vedä kuten lämmin piippu. Siispä sytytysvaiheessa pidä paloluukku auki (=maksimoi paloilma) kunnes piippu alkaa vetämään kunnolla. Näin teen leivinuunin kanssa, tosin aivan kylmällä tiiilipiipulla joudun ottamaan ivkoneen takkatoiminnon avuksi.

      • niin se pelaa

        Siis mikä ihmeen paloluukku? Tarkoitako etureunan alaovea, josta tuli sytytetään ja tuhkat poistetaan? Ei sitä voi auki pitää, koska silloin savu ainakin sisään tulee. Vehkeessä on tosin sytytysasentoon aseteltava vipu, jonka tehtävänä on päästää palokaasut suotaan piippuun sytytysvaiheessa, jolloinka ei itse kattila lämpiä kovinkaan tehokkaasti, vaikka piippu voi jopa haljeta kuumuudesta ja rappaukset varisevat pois. Koska kattila on päältätäytettävä kuin pesukone, laitan ensin pohjalle aina rypistettyä sanomalehteä tai revittyä pahvia sytykkeeksi ja lorautan päälle sytytysnestettä. Vasta sitten voi latoa kottikärryllisen puita päälle. Kun palokaasumittari alkaa näyttää parisataa astetta, voi sytytysvivun asettaa lämmitysasentoon, jolloinka kattila muuttuu varaavaksi eli liekit alkavat kulkea tuubien kautta. Tuollainen pesällinen palaa n. 2,5 tuntia ja kauemminkin, jos puut ovat märkiä tai halkaisemattomia.


    • sdghj

      Tarkista että hormi on puhdas ja testaa veto polttamall paperia nuohousluukussa.
      Lisä vetoa voi testata jatkamalla piippua teräksisellä ilmastointiputkella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4897
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      425
      1546
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      191
      1128
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1108
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      16
      1026
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe