IP-osoite...

Käytiin kaffipöydässä kovaa tinkaa siitä, voiko kuka tahansa saada selville kuka mitäkin ip-osoitetta käyttää ja missä käyttäjä on ? - löin kossupullosta vetoa että ei voi - voitanko vai häviän vedon. ? - sanokaahan viisaammat !
10221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Voitat.

Vaikka tähän ei sekoitettaisi mokkuloita eikä proxyja, niin ip-osoitteesta ei selviä oikeastaan, kuin operaattori.

Kysymys pitäisi esittää sillein, että määriteltäisiin millä tarkkuudella se sijainti tiedettäisiin. (Valtio selviää kyllä ja ehkä läänikin hyvin arvaamalla)

ps. mokkuloita ei pitänyt sekoittaa tähän, mutta niistä selviää esimerkiksi Soneran pääkonttorin (serverikeskuksen) osoite.

Äänestä

IP osoite selviää jokaiselle kenen tietokoneeseen otat yhteyden. Se tietokone voi olla mikä tahansa nettisivusto. Esim. suomi24 tietää IP osoitteesi.

Sitten kun IP osoite on selvillä, voidaan paikallistaa jollain tarkkuudella sijainta. Se ei ole tarkka, ja tätä voidaan häiritä esim. VPN:ää käyttämällä.

Äänestä

IP-osoitteen numerosarjasta ei varmasti suoraan pysty johtamaan sen hetkisen haltijan sijaintia tai vielä vähemmän henkilötietoja, mutta mikään ei estä luomasta jatkuvasti päivittyvää tietokantaa henkilötiedoista ja ip-osoitteista. Jokainen on varmasti ainakin joskus kirjautuneena jossain oikeilla henkiötiedoilla kun tekee ostoksia, kirjautuu maksulliselle pelipalvelimelle, facebookaa, käyttää googlemailia, huuto.nettaa jne..ja tietomurtoja tapahtuu eikä kaikista kerrota julkisuuteen.

Äänestä

Voitit vedon !

Äänestä

TÄLLÄ OHJELMALLA SAA YKSINKERTAISESTI IP OSOITTEElla SIJAINNIN http://adf.ly/KXGz9

Äänestä
  • Juu saa, ainakin maan tarkkuudella. Kiinteä ADSL yhteys eikä mennyt kuin 250km pieleen sijainti :D

    Äänestä

  • vain 50km pieleen.

    Äänestä

  • Näyttää oikean kaupungin mutta sijainti 15 km. hutiin. Liittymän operaattorin sijainnin näyttää 0,5 km tarkkuudella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ViinanPerso kirjoitti:

Käytiin kaffipöydässä kovaa tinkaa siitä, voiko kuka tahansa saada selville kuka mitäkin ip-osoitetta käyttää ja missä käyttäjä on ? - löin kossupullosta vetoa että ei voi - voitanko vai häviän vedon. ? - sanokaahan viisaammat !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu