Olen allekirjoittanut Perustulo-kansalaisaloitteen. Velvollisuus
suoritettu.
Allekirjoituksia kerätään kansalaisaloite.fi-sivustolla.
Tarvitaan vähintään 50 000 allekirjoitusta.
Mielestäni kaikilla suomalaisilla pitää olla ehdoton oikeus
toimeentuloon.
suoritettu.
Allekirjoituksia kerätään kansalaisaloite.fi-sivustolla.
Tarvitaan vähintään 50 000 allekirjoitusta.
Mielestäni kaikilla suomalaisilla pitää olla ehdoton oikeus
toimeentuloon.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tonni käteen ja känni toteen!
Niin siis jokaisella suomalaisellahan jo on oikeus toimeentuloon.
Tarkennuksena vielä että ulkomaalaisillakin on Suomessa oikeus toimeentuloon. Onko siis tarkalleen ottaen se mitä haluat sitä että suomalaisilla olisi oikeus toimeentuloon vai lieventää sitä ihmisen omaa vastuuta sen toimeentulonsa hoitamisessa?
Kansalaispalkka antaisi ihmisille itsetuntoa ja helpottaisi elämää huomattavasti. Voisimme opiskella, tehdä vaikka satunnaisia tai osa-aikatöitä, perustaa toiminimen tai laiskotella, kukin taipumustensa mukaan. Suurinta osaa ihmisistä se aktivoisi, kun työn tekeminen alkaisi kannattaa. Opiskelemaankin lähtisi useampi, jos sillekään ei olisi taloudellista estettä, eikä työkkäri voisi sitä estää.
Olen allekirjoittanut ja saanut ainakin pari ystäväänikin allekirjoittamaan. Suomen kokoisessa maassa 50 000 nimen vaatimus on aika kohtuuton; olen siis allekirjoittanut myös toisen aloitteen, jossa ehdotetaan nimimäärän alentamista. USA:ssa, jossa on satoja miljoonia asukkaita, lakialoite on käsiteltävä, jos sitä pyytää 25 000 asukasta.