Olen harkinnut, pitäisikö lapselle antaa piiskaa. Jos päädyn siihen ratkaisuun, niin kuinka todennäköistä on, että lapseni kostaa sen aikuisksi kasvettuaan? Huolestuttaa vähän, kun olen tällainen ruipelo. Eihän sitä tiedä, kuinka iso korsto lapsestani kasvaa. Entä jos jään alakynteen kun lapseni rupeaa kostamaan trraumojaan?
Piiskaus ja kostaminen
7
350
Vastaukset
- Salome
Isoäiti
Lasta ei lyödä eikä piiskata! Eikö se asia ala jo olla selvä.? Elämme toisella vuosituhannella.- Tmppimaakari 16
Todellisuudessa elämme kolmannella vuosituhannella j.a.a. Kaksi vuosituhatta on jo käytetty ja kolmas menossa.
- :Dd
Hyvinkin mahdollista että lapsesi kostaa sitten isompana. Kannattaa alkaa käymää salilla ja syömään kunnolla, että ei ole ruipelo.
- Isoisä
Lapsesi tuskin kostaa SINULLE. Hänestä tulee alistva ja vetäytyvä aikuinen, joka ei luota kykyihinsä. Todennäköisesti hän ei tule menestymään elämässään. Vaikka hän ei sinulle kostakkaan, niin agressiivisuus ja itsekontrollin menettäminen on hänelle luonteenomaista.
Jos edes ajattelet lyöväsi lasta on luultavasti sinuakin hakattu pienenä. Älä lyö lasta, jos suinkin pystyt.
- kelmi
On siinä meillä isä.
Se on RIKOS!
Laitoin ylläpitoon viestin, samalla meni ilmo poliisille joten annahhan olla! - .............
Jos kasvatat lastasi oikein, tehokkaasti ja hyvällä menestyksellä, hän on aikuisena kiitollinen saamastan kasvatuksesta, myös rangaistuksista, joiden avulla hän on oppinut käyttäytymään. Jos jo etukäteen pelkäät hänen kostoaan, niin silloin tiedät itsekin jo etukäteen että kasvatuksesi ei ole asianmukaista, vaan kohtuutonta.
- Koiralle luita Qq
En osaa ennustaa, tuletko itse saamaan samalla mitalla takaisin ja vielä kaupanpäällisetkin. Väkivallalla opetat kuitenkin lapsellesi, että fyysisesti heikompaa on lupa pahoinpidellä. On todennäköistä, että jonakin päivänä olet lastasi fyysisesti heikompi.
Tiedän tapauksen, jossa 14-vuotiaat kaksoset, poika ja tyttö, antoivat kumpikin isälle takaisin jokaisen saamansa lyönnin korkoineen. Isä oli sen jälkeen toista viikkoa hiljaa kotona sängyssä, mutta ei vienyt saamaansa käsittelyä oikeuteen. Onhan noista tapauksista kuultu, että pahoinpidelty lapsi on päästänyt päiviltä pahoinpitelijänsä. Kyllähän isän sietää vähintäänkin saada selkäänsä perusteellisesti kaikesta menneiden vuosien sääntöjen rikkomuksista ja huonosta käytöksestä. Sehän on vain oikeudenmukaista.
Valitettavan usein pahoinpidellystä lapsesta tulee aikanaan itsekin lastensa pahoinpitelijä. Onneksi on paljon myös niitä, jotka pystyvät katkaisemaan ketjun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2056538Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p2774465"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1423585Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1103393Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m573382Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492866Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2482502Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.752427- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941