Hei. Meitä on kaksi aikuista lähdössä Lissaboniin ja pohdimme, millainen summa rahaa riittäisi viikon elämiseen. Hotelli aamiaisineen on jo kuitattuna, ja muusta elämisestä on kyse. Emme tunne Lissabonin hintatasoa.
Rahaa kuluisi seuraavaan:
- Syöminen ja juominen ravintoloissa: hyvää ruokaa ja viiniä kuluu rutkasti.
- Taksit lentokentältä, lentokentälle ja ehkä pari kertaa kaupungissakin.
- Jokunen museokäynti.
Emme ole kovia shoppailemaan, joten lähinnä ravintolat ja nähtävyydet veisivät rahaa.
Kiitos neuvoista!
Paljonko käyttörahaa viikoksi?
10
1347
Vastaukset 10
- suurinpiirtein44
Taksi maksaa noin euron kilometri pieni lähtötaksa. Eli noin kolmanneksen halvempaa kuin Suomessa.
Ravintolassa syöminen myös noin kolmanneksen halvempaa kuin Suomessa, mutta hintahaitari on suuri.
Varaatte kahdelle ihmiselle rahaa viikoksi noin tuhat euroa niin pitäisi riittää mukavasti, eikä tarvitse aina etsiä sitä halvinta vaihtoehtoa. - Shop-A-holic
300 e/vko/nuppi. Hyvin riitti viime viikolla. Lissabonissa tuskin mikään on kalliimpaa kuin Suomessa. No pistaasipähkinöitä, ehkä lukuunottamatta. Suurimmillaan hinnanero oli Frisee-salaatissa. Suomessa ~1,5 e/100 gr. Lissabonissa 1,5 e/kg. Seitsemällä eurolla syö ihan hyvää ruokaa mm ketjuruokaloissa. Bic Mac ateria noin vitosen.
- Tonni vikko
Jos kaikki syömiset tapahtuu ulkona ja ajellaan vähän taksilla, katsellaan nähtävyyksiä, niin kyllä sellainen 50-70 euroa nuppia kohti menee päivässä helposti, paljon enemmänkin jos ei ole tarkkana, missä syö ym. Eli varatkaa se tonni ja katsokaa, ettette ökyile. Sillä nyt ei paljon tuliaisia ostella, mutta elää sen viikon Lissabonissa kohtuullisesti pihtailematta.
- Shop-A-holic
Taksilla voi ajaa vaikka aamusta iltaan, mutta Lissabonissa taksilla ajeluun ei ole käytännön pakkoa, koska metrojärjestelmä on nopea, edullinen ja kattava. Metrolla lentokentältä keskustaan 1,15 e.
- Portugaliin 2013
Shop-A-holic kirjoitti:
Taksilla voi ajaa vaikka aamusta iltaan, mutta Lissabonissa taksilla ajeluun ei ole käytännön pakkoa, koska metrojärjestelmä on nopea, edullinen ja kattava. Metrolla lentokentältä keskustaan 1,15 e.
Metron käyttäminen sopii varmasti monille, mutta ei kaikille. Vaikkapa liikuntaesteisille, klaustrofobisille, erilaisista sairauksista kärsiville tai vain runsaiden matkatavaroiden kanssa matkaaville taksi voi olla helpompi tai jopa ainoa vaihtoehto liikkua.
- Portugaliin 2013
Kiitti vastauksista! Varataan se 500 per pää niin ei ainakaan lopu kesken. Kiitos etenkin tuosta tiedosta, että ravintoloissa on noin kolmanneksen halvempaa kuin Suomessa, siitä saa jo suuntaviivoja.
Varmaan enimmäkseen houkuttele ketjuihin kuulumattomat, paikalliset ravintolat, vaikka ehkä jonain yksittäisenä päivänä saattaa tulla piipahdettua ketjupaikassakin. Pääosin tarkoituksena katsella kaupunkia, maisemia, arkkitehtuuria ja siinä lomassa istuskella vähän ravintolassakin. Ravintolavinkkejäkin saa antaa, jos tulee mieleen jotain kivoja paikkoja esimerkiksi Avenida de Liberdaden liepeillä. :)
Museomaksut ovat aika lailla Euroopan pääkaupunkien perustasolla, mitä netistä katsoin, joten siinä ei tule yllätyksiä. Tuliaisia tuskin tulee pahemmin ostettua.
En tiedä, tuleeko taksilla paljon ajeltua kaupungin sisällä, jalkaisin on mukavinta tutustua paikkoihin. Tosin paikoitellen taitaa olla aika jyrkkiä mäkiä, joten jos jalat pääsevät väsymään, kuinka tai mistä Lissabonista saa takseja? Soittamalla, taksiasemilta, viittomalla?
Kieltä emme valitettavasti puhu, mitä nyt perusfraasit "päivää", "kiitos", "anteeksi, mutta en ymmärrä" ja sellaiset tulee tietysti aina tankattua matkalle lähtiessä. Pärjännee silti englannilla, jos tulee tarve.
Kiitos vielä tiedoista! - LissuT
Jos aiotte useampaan museoon, niin Lisbon card voisi olla harkinnan arvoinen http://www.askmelisboa.com/en/content/places-visit
Takseja saa tolpalta ja lennosta (ja tietty soittamalla). Taksin löytäminen ei tule olemaan ongelma, niitä on paljon! Jos taksin katolla taksikyltin vieressä palaa vihreä valo, niin auto on vapaa.
Taksi lentokentältä keskustaan maksaa max 15€ (hotellin paikasta riippuen), taksamittaeinmaksuun lisätään matkalaukkumaksu n 1,50 €. Jos menette taksilla keskustaan, älkää hyväksykö mitä tahansa hintoja. Meitä huijattiin kerran 30 e maksulla. Kannattaa kysyä etukäteen tai ainakin katsoa, että mittari on päällä. Osa takseista puhuu englantia osa ei. Muuten englannilla pärjää hyvin Lissabonissa. Melkein kaikki osaavat sitä.
Kokeilkaa ravintola Assinaturaa. Se on yksi parhaista Lissabonissa. http://www.assinatura.com.pt/index.php/en/ementas/a-qualquer-hora. 3 ruokalajia 36 e, 5 ruokalajin illallinen 49 eur tai 7 ruokalajia 61e. Viinit päälle. Se sijaitsee hiukan syrjään Avenida de Liberdadesta eikä ihan keskustassa.http://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g189158-d1811292-Reviews-Assinatura-Lisbon_Estremadura.html TripAdvisorissa tällä hetkellä kymmenentenä Lissabonin ravintoloista.
Toinen edullisempi on linnoituksen lähellä oleva Senhora Mae. Se ei ole sellainen kulinaristinen paikka, mutta ruoka on mahtavaa (tai ainakin silloin kun me kävimme).
- 3xLisboa
Viikko vierähti taas Lissabonissa. Rahaa kului 360 euroa sisältäen tuliaisviinit. Kolmannella reissulla ei tarvinnut enää kaikkia nähtävyksiä koluta. Matkat tein julkisilla ostaen 1,40 euron kertalippuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.922889Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt462386Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391133- 371007
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153859Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi9733Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58710Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä1856862 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48648- 36601