Mari G-R. Rahat on olemassa

Omaani hoitelen

"Mi­hin hy­vin­voin­ti­val­tiom­me on me­nos­sa? Koh­den­ne­taan­ko ve­ro­va­rat oi­kein? Nyt ke­rä­tään kan­sa­lai­sil­ta tal­koil­la 30 mil­joo­naa eu­roa ja yri­tyk­sil­tä vie­lä enem­män uu­den las­ten­sai­raa­lan ra­ken­ta­mi­sek­si Hel­sin­kiin. Toi­saal­ta Yleis­ra­dio ra­hoi­te­taan kor­va­mer­ki­tyil­lä ve­ro­va­roil­la ja val­tio li­sää omis­tus­taan Tal­vi­vaa­ras­sa.
Edus­kun­nan re­mont­tiin pan­naan 100–200 mil­joo­naa ve­ron­mak­sa­jien ra­haa. Mik­sei si­tä ke­rä­tä tal­koil­la ja ra­ken­ne­ta las­ten­sai­raa­laa ve­ro­va­roil­la?
On help­po ym­mär­tää, et­tä yh­tei­sil­lä va­roil­la yl­lä­pi­de­tään en­si­si­jai­ses­ti sel­lai­set ydin­toi­min­not ku­ten po­lii­si, ar­mei­ja ja oi­keus­lai­tos se­kä vas­ta­taan sai­raan­hoi­dos­ta ja kou­lu­tuk­ses­ta. Tä­män jäl­keen tär­keys­jär­jes­tyk­ses­sä tu­le­vat muut hy­vät asiat, joi­hin meil­lä on nii­hin­kin riit­tä­nyt ra­haa. Mik­si tä­tä hy­vää tär­keys­jär­jes­tys­tä mur­re­taan eri­tyi­ses­ti sai­raan­hoi­dos­sa?
En osal­lis­tu las­ten­sai­raa­lan ke­räyk­seen, mut­ta hy­väk­syn sen, et­tä mi­nul­ta ke­rä­tyis­tä ve­ro­va­rois­ta osoi­te­taan sin­ne ra­hoi­tus­ta.
Kan­na­tan myös Ter­vey­den- ja hy­vin­voin­nin lai­tok­sen pää­joh­ta­jan Pek­ka Pus­kan mai­nit­se­maa eh­do­tus­ta, et­tä yk­si­tyi­sel­tä sai­raan­hoi­dol­ta pois­tet­tai­siin Ke­la-kor­vauk­set. Siel­tä saa­tai­siin jul­ki­seen sai­raan­hoi­toon lä­hes 300 mil­joo­naa eu­roa, jo­ka on yk­si­tyi­sen lää­kä­ri­ase­man edus­ta­jan­kin mie­les­tä heil­le pik­ku­ra­ha.
Juk­ka Hir­ve­lä
Hel­sin­ki"

"" Siel­tä saa­tai­siin jul­ki­seen sai­raan­hoi­toon lä­hes 300 mil­joo­naa eu­roa, jo­ka on yk­si­tyi­sen lää­kä­ri­ase­man edus­ta­jan­kin mie­les­tä heil­le pik­ku­ra­ha.""

Omaishoitajien liiton hallituksen puheenjohtaja Anneli Kiljunen SDP mainitsi viime viikolla, että omaishoitajat säästävät yli miljardi euroa yhteikunnan verovaroja.

Tule Maria nyt ihan omana itsenäsi ja kerro meille omaishoitajille, että mikä oli se todellinen syy, kun torppasit omaishoidon palkkion Kelalta?

Oliko syy Liisa Hyssälässä, koka on Kelan pääjohtaja ( Suomen Keskusta )?

Olet julkisesti kertonut, että annoit alkoholisoituneelle isällesi hänen juopottelunsa anteeksi.

Miksi rankaiset meitä omaishoitajia, jotka olemme tämän hyvinvointivaltiomme sodan jälkeen rakentaneet?

Tiedän, ettet vastaa ja toivon, että Jutta aloittaa ministerikierrätyksen juuri Sinusta, arvoisa peruspalveluministeri.

3

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uupunut ihminen-

      Kummallista että inhimillisintä ja edullisinta hoitomuotoa ei arvosteta lainkaan päättäjien keskuudessa.
      Hoitaahan ne kuitenkin, taitaa heidän mielipiteensä olla.
      Olen hoitanut halvaantunutta miestäni vuosikausia, hoidan myös yli yhdeksänkymmentä vuotiasta äitiäni. Loppua ei ole näkyvissä, varmaan sitten kun pimahdan tai kuolen.
      Omaishoitajien pitäisi saada lisää vapaapäiviä!!

    • hoitaja8

      Sinä uupunut ihminen,kunnan on järjestettävä vuorohoito 1-2 viikkoa laitoksessa ja kesälomakin kuukausi 2viikkoa kerrallaan.tietysti siitä ylimääräisestä ajasta ei saa hoidon korvausta.Korvaus on niin pieni että sille ei kannata rakentaa mitään.Täytyy pitää itsekin puolensa,kukaan ei sulle tule tarjoamaan etuja.

      • Omaani hoitelen

        "Korvaus on niin pieni että sille ei kannata rakentaa mitään."

        Minun mielestäni tuo omaishoidon tuki pitäisi olla "puhtaana käteen". Veronmaksun aika tulee silloin, kun omaishoitaja menee Siwasta hakemaan B-luokan lenkkimakkaran. Ja se vero nousi juuri alkuvuodesta, kun Jutta Urpilainen "hoksasi" korottaa inhoamaansa "tasaveroa" = alv:a.

        Ja suurin osa omaishoitajistahan ei saa sentin hyrrääkään, koska SDP:llä on siinä sormensa pelissä. Ei edes Guzeninan vaihto Kiljuseen muuta mitään. Jos Jutta nyt yleensä äänikuningatartaan uskaltaa kiertoon laittaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      207
      6619
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      284
      4538
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      112
      3414
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2570
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe