Suomen Kodikas-Talot - Kokemuksia?

Omaan kotiin?

Suomen Kodikas-Talot rakennutti viime vuonna Hyvinkään Asuntomessuille talon, jonka sekä pohjakuva että ulkonäkö miellytti silmää.

Tämä mielipide vain pintapuolista, joten olisiko kellään oikeita kokemuksia yrityksestä ja talopaketeista?

3

1626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgasi

      Hyvinkään asuntomessut alkaa kesällä 2013....

      Itsellä ei muuta kokemusta kyseisestä tuotemerkistä kuin sähkömiehenä rasiat oli asennettu päin honkia. Huoneissa oli rasioiden koroissa 30cm eroja ja kun rakentaja purki seinälevyt näiden korjaamiseksi oli höyrynsulkumuovissa isoja viiltoja. Toivottavasti tilanne on parantunut mutta itselle tästä jäi huono maku.

      • Omaan kotiin?

        Niin totta tosiaan, tarkoitin tietenkin viime kesän Tampereen messuja. Kiitos korjauksesta.

        On hyvä kuulla mielipiteitä todellisilta tekijöiltä, itse kun peukalo keskellä kämmentä näiden raksajuttujen kanssa niin muiden mielipiteet ja kertomukset ovat tärkeitä.

        Ja tosiaan viillot höyrysulkumuovissa ei kuulosta lupaavalta, saati ongelmat rasioissa.. Onneksi nykyään monet talovalmistajat pystyvät kuvista rakentamaan lähes minkälaisen talon vain, sillä sattumalta tämä kyseisen Kodikas-talojen pohjaratkaisu vaikuttaa mainiolta.


    • niemi

      kodikas remontit ei mielestäni täyttänyt lupauksia, oli paljon pieniä virheitä joita seliteltiin vaikka millä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe