Sanoi olevansa saunalahdelta ja sanoi, että olen asallistunut johonkin kisaan missä olen antanut tietoni... Sanon, että en muista mitää tuollaista ja sanoi "ok" ja sulki puhelimen.
Kuka tuo on ja mitä minun pitäisi tehdä???
0505005052???
14
5056
Vastaukset
- valitut
No joku saunalahti-asiakaspalveluhenkilö ...=D
- huijausyritys SL
Numero kuuluu Saunalahden käyttämälle telemyyntifirmalle. Kokeilivat jos satut menemään lankaan ja pääsevat myymään sinulle liittymiä. Liittymien puhelinmyyntihän kiellettiin hiljan mutta soittelevat kaikille ihmisille ja antavat ymmärtää että asiakas on itse antanut luvan soittaa.
- ei saunalahtea
Puhelinmyynnistä : Kännykkäliittymiä ei saa seuraavaan kolmeen vuoteen markkinoida puhelimitse.
Elokuussa voimaan astuneen lain mukaan matkapuhelinliittymiä ei saa kaupata puhelimitse uusille asiakkaille.
Tämä tarkoittaa sitä, ettei esimerkiksi Elisan puhelinmyyjä saa tarjota uutta liittymää DNA:n asiakkaalle.
Teleyhtiön vanhoille asiakkaille sen sijaan saa edelleen myydä puhelimessa uusia liittymätyyppejä, ja uusiin asiakkaisiin saa ottaa yhteyttä heidän sitä pyytäessä.
Muutoksen taustalla olivat operaattorikaupan aiheuttamat ongelmat.
Elisa oyj:n omistaman telemarkkinointiyritys Enia oy myy puhelimitse kännykkäliittymiä sekä muita Elisan ja Saunalahden palveluja.
Naurettavaa että vanhoille asiakkaille saa kyllä kaupitella liittymiä. Erehdyin kerran ottamaan saunalahden liittymän. Kuuluvuus oli surkea. En mistään hinnasta ottaisi enää heidän liittymäänsä.
Onneksi jättivät rauhaan kun ilmoitin etttä puhelinmyntikielto ja salainen nuumero.
- Darkangel-79
Mulle oli tänää soitettu tosta numerosta...
- js13
soitettu tuosta... en vastannut
- simos1
Perjantaina suljin Saunalahden liittymän, maanantaina soitettiin tästä numerosta. En vastannut.
- Sauniskoll
Ja mulle äsken, en ehtinyt vastaamaan...
- piipaa1
Juu äsken pirautti..haiskahti niin kakalle että en vastannut :)
- ex-asiakas2
Tuosta numerosta soitettu minullekkin. Kun soittaa takaisin tulee tiedoite: tämä on enia oy. yritimmme tavoittaa sinua jne ei voi jättää viestiä. Asia piää hoitaa netissä heidän sivullaan enia.fi. Laitoin palautteen sinne.
En vastaa heidänpuheluihin. - Jonathan11
Olin puhelimen vieressä tänään ja numerosta soitettiin. Puhelin ehti soida kerran. Elisan ja DNA:n käyttämä Enia Oy soittaa ns. häläreitä.
Sen vuoksi en enää osta mitään heiltä. Puhelinmyyntikieltoa ilmeisesti yrittävät kiertää tuolla huijaustyylillä. Brändin arvo laskee. - Jep jep
Jep jep sieltä soitellaan ja lyödään luuri korvaan kun vastataan.
- Entinen puhelinmyyjä
Puhelinmyyjien järjestelmä soittaa usealle ihmiselle kerrallaan ja ensimmäisenä vastanneelle menee puhelu läpi ja muille tulee luuria korvaan, kun vastaavat puheluun.
- en vastaaa
En ole yhtään kertaa vastannu vieraaseen numeroon ja niitä on tullu paljon,laittakoon viestin jos on tärkeää.
- rhtth
Tänään tuli soitto tuosta numerosta vastaajassani oli vain hiljaisuus... en edes kuullut soittoa. Hyvä kun täältä selvisi mistä kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879