Tallinna-Berliini

auvvo

Nykyään on ollut hankkeissa ollut rakentaa juna yhteys eurooppaan, jopa helsinkistä asti, mutta olenko käsittänyt oikein, että ainakin sotaaikana oli mahdollista mennä junalla tallinnasta berliiniin itä-preussin kautta? Mitäs raide leveydet oli?

4

564

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Königsberg

      No ei aivan. Ns. Ostbahn on rakennettu 1800-luvulla Saksan alueella Berliinistä Königsbergiin (nyk. Kaliningrad, katso karttalla: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/66/Karte_ostbahn-A.jpg ) ja se oli 1435cm leveä raide. Sitä on viety eteenpäin Venäjän rajaan asti (nyk. Liettua), mutta että sodan aikana olisi muutettu raideleveyttä aivan Tallinnaan asti? En oikein usko.

    • peijakas sentään

      EU.n pitkän ajan ratahankkeisiin kuuluu muistaakseni Tallinna-Varsova-radan kehittäminen/rakentaminen. Tuskin tämän finassikriisin aikana tapahtuu yhtään mitään. Hankkeen valmistumista saadaan odotella varmasti ainakin 20 vuotta. Aloitus ajankohtaakaan ei ole kaiketi edes päätetty, jos koskaan alkaakaan.

    • Joo mutta

      Ajatus hyvä ja mieluiten tunnelin kautta Hesasta...
      Mutta lipunhinta ja matkustusaika ei ole tällä hetkellä kilpailukykyinen vaikka välin pääsisi Saksalaisen ICE junan normivauhdilla..., siis verrattuna lentoihin.

    • railmann

      Lentoyhtiöt vastustavat varmasti Baltian radan kehittämistä, koska menettävät tällöin matkustajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      113
      2396
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      37
      1413
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      640
      986
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      983
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      952
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      865
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      96
      859
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      700
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      696
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      676
    Aihe