> Hovioikeus määräsi helmikuun alussa Eneritin korvamaan sähköyhtiö Korpelan Voimalle ja sen verkkoyhtiölle 160 000 euroa vahingonkorvauksena Eneritin työntekijän toimista. Hovioikeuden mukaan mies vaaransi energiayhtiön tietoturvan lataamalla Korpelan Voiman tietokoneille laittomia tiedostoja ja ohjelmia, esimerkiksi pornoa. Alun perin korvaukset olivat 80 000 euroa, mutta summa nousi hovioikeuden käsittelyssä.<
http://yle.fi/uutiset/pornosurffailu_kaatoi_eneritin_konkurssiin/6498521
http://yle.fi/uutiset/pornosurffailu_kaatoi_eneritin_konkurssiin/6498521
Vastaukset 23
Vanhimmat
Miten Windows liittyy juttuun? Eikö pornosivut toimi linuksiilla?
Noiden laittomien ohjelmien ja pornon mukana saattaa tulla Windowsissa toimivia haittaohjelmia. Jos olisi käytetty parempia käyttöjärjestelmiä niistä ei olisi ollut merkittävää vaaraa joten korvaukset olisivat olleet huomattavasti pienemmät (jos olisi määrätty mitään korvauksia). Eipä olisi tietoturva vaarantunut jos käytössä olisi ollut joku muu kuin Microsoftin haittaohjelmakasvattamo Windows.
Siten, että tietoturva vaarantuu pahasti vain jos firmassa on virusimuri Windows käytössä. Linuxiin ei tartu konkurssiin asti vievät virukset sitten millään, koska Linux on aina huipputurvallinen desktopkäytössä.
Pornosivujen toiminta on yleisesti aika heikkoa Linuxilla, koska useimmat pornosivut vaativat Windowsin turhia apupyöriä toimiakseen. Pornovideon paikalle ilmesyy ilmoitus, että pitäisi asentaa liitännäinen ja sitä ei sitten saakaan asennettuak uin Windows-koneeseen. Ei tartte paljon katsella pornoa linuxilla kun pornot ei toimi juuri ollenkaan. Eikä kyllä netin videosisältö pyöri muutenkaan linuxilla, eli linuxilla tehdään muita asioita netissä kuin katsellaan videota tai elokuvia.
>...liittyy juttuun?
Olisko niin että tietoturvan pettäminen liittyy aina windowsiin?
Tuo Korpelan voima käyttää tuota helposti haavoittuvaa Windowsia ?
Eli Windows ei liity juttuun mitenkään.
toimiakin, tosin pornosivujen virukset toimii kovin huonosti linuxsilla :)
Pornohyhhyh virukset toimivat yksinomaan Windowsissa koska Windows on se tunnettu virusimuri. Linuxiin ei saa mitenkään tarttumaan virusta, koska linuxin koodi on niin vähän tunnettua rikollispiireissä ettei kukaan osaa tehdä toimivaa linux-virusta ylipäätään.
Windows on maailman eniten runkattu pornokäyttöjärjestelmä.
Toinen juttu samasta asiasta:
http://yle.fi/uutiset/pornosurffailusta_ja_laiminlyonneista_iso_lasku_it-firmalle/6475957
Ei olisi mikään linuks auttanut yhtään mitään.
linuxsissa ole palomuurit sisään rakennettuina ? Eihän niitä erikseen pystytellä, vinkun ilojahan nuo muurarin hommat on :)
Eikös ne verkon reunalla olevat palomuurikoneet / laitteet ole nimenomaan linuks palomuureja??
"Asiantuntija-arvion mukaan valvomoverkon oltua uhattuna uhattuna oli koko sähkön jakelu ja valvonta. Asiantuntija arvioikin, että tietoturva oli ollut retuperällä ja järjestelmällisesti laiminlyöty. Hovioikeus yhtyi käräjäoikeuden kantaan siitä, että sopimusrikkomus on tapahtunut törkeästä huolimattomuudesta."
jätettiinkö ne siinä tapauksessa asentamatta joten jäätiin pelkien Winkun muurien turviin. Nuo muurithan oli avattu:)
"Palomuuriin oli avattu liian laajoja pääsylupia, minkä vuoksi Vaasan Sähkö Oy:n työasemilta avautui pääsy Korpelan Voiman sisäverkkoon ja muun muassa asiakastietoihin sekä verkon pääpalvelimelle, joka on yrityksen kriittisin palvelin."
Harvinaisen selvää ja yksiselitteistä tekstiä. Kyse ei ollut mistään työasemien palomuureista.
linuxilla noihin pääsylupiin kylläkin vaaditaan kotikoneessakin rootin oikeudet enkä oikein tiedä millä niitä voisi kovin monelle antaa.
"Hovioikeus on yli kaksinkertaistanut it-firma Eneritin vahingonkorvaukset kannuslaiselle sähkö- ja verkkoyhtiölle. "
Siis kyse on it-firman työntekijästä /työntekijöistä jota vastasivat siitä tietoturvasta. Kait niillä firman työntekijöillä on rootin oikeudet omiin koneisiinsa?
jos kyse oli linux systeemistä niin vain he silloin voivat järjestelmään asentaa jotain, ei nuo heidän katselemansa pornokuvat :)
Ei kai pornokuvat voi mitään asentaa, ei ne ole eläviä. Ne pornokuvien katsojat voivat asennella ja säätää mitä vaan kun olivat tietoturvasta vastaavan firman työntekijöitä rootin oikeuksineen.
Kyllä ne voivat asentaa automaattisesti haittaohjelmia. Ei tarvitse kuin selaimella avata se haittaohjelmasivu ja ohops, koneella onkin sitten haittaohjelma.
Et sitten vaivautunut lukemaan viestiketjua pätkän vertaa.
Karvahattu on vain päässyt avohoitoon......
Matti on Matti.
"""Kyllä ne voivat asentaa automaattisesti haittaohjelmia. Ei tarvitse kuin selaimella avata se haittaohjelmasivu ja ohops, koneella onkin sitten haittaohjelma. ""
Niin ja hovioikeus voittaa rootin oikeudet.