Kun tuo Vista tökkii ja häiriköi niin aattelin vaihtaa sen Linuxsiin. Mikä olis hyvä Linux kun käytän tuota läppäriä oikeestaan vaan nettikoneena?
Toinen juttu sitten on kuinka tuo vaihto tehdään , että saan vistan juurineen pois ja Linuksin tilalle?
Vistan vaihto linuxsiin?
15
457
Vastaukset
- xcxcxcxc
Koneesta olisi hyvä tietää prosessori, muistin määrä ja näytönohjain. Jos Vista tökkii, niin jokin kevyt Linux-jakelu voisi olla mukavaa vaihtelua. Vaikkapa Linux Mint Xfce-työpöydällä.
http://www.linuxmint.com/download.php
http://xfce.org/
Windowsista siirtyvälle helposti omaksuttavia työpöytiä on Mate, Cinnamon ja KDE, mutta vaativat koneelta hieman enemmän.
http://mate-desktop.org/
http://cinnamon.linuxmint.com/
http://kde.org/workspaces/plasmanetbook/
Tietysti Ubuntu on suosittu, mutta työpöytä ei miellytä kaikkia. Live-cd:llä on helppo kokeilla kaikkien toimivuutta ennen asennusta.
Asennuksessa valitaan vaihtoehto: käytä koko levyä, jos haluaa Vistan kokonaan pois. - -34-
Mikä kone.Tarkka malli olis hyvä. Katso pohjasta.
- Aloittaj
Kone on Fujitsu Siemens Amilo Amd Sempron pros. 3600 ja muistia 1,87 GT. Näytönohjain Via Crome 9 HC 16P family VDDM
- =====
Saat varmistuksen soveltuvuudesta kun asennus-CD pyörähtää asemassa livenä käyntiin kokeilua varten ennen asennusta. Fujitsu Siemensillä ja Ubuntu 12.04 LTS:llä kirjoitan tämänkin.
Speksien pitäisi riittää kirkkaasti. - M+Kar
===== kirjoitti:
Saat varmistuksen soveltuvuudesta kun asennus-CD pyörähtää asemassa livenä käyntiin kokeilua varten ennen asennusta. Fujitsu Siemensillä ja Ubuntu 12.04 LTS:llä kirjoitan tämänkin.
Speksien pitäisi riittää kirkkaasti.Live-cd:llä ei voi varmistaa mitään toimivuutta.
- =====
"Toinen juttu sitten on kuinka tuo vaihto tehdään , että saan vistan juurineen pois ja Linuksin tilalle?"
Vista lähtee juurinen, kun Linuxin jakelu asennetaan koko levyyn, jolloin asennus ensin alustaa sen kokonaan.
Kaksi aina pysyvää perusasiaa Linuxin jakeluiden asennukseen:
1. Koneen BIOS:issa on käynnistysjärjestyksessä CD/DVD-asema asetettava ensimmäiseksi. Muutoin live-kokeilu ja asennus eivät käynnisty ollenkaan.
2. Asennustiedoston latauksen jälkeen se poltetaan CD:lle tai DVD:lle vain ja ainoastaan ISO-levykuvaksi. Muutoin asennusmedia on käyttökelvoton.
Jos asennus-CD/DVD poltetaan Windowsissa, tarvitaan ISO-standardin mukainen poltto-ohjelma. Itse olen Windowsissa käyttänyt tuota:
http://alexfeinman.com/isorecorder.htm
Linuxin jakeluissa on ISO-poltto-ohjelmat valmiina. Vielä yksi kymysys! onko noita linuxeja suomenkielisinä.
Vaikka ajoin vistan palautuslevykkeillä se jökkii yhä, paska juttu.- ------>>
Minkä kielisiksi niitä luulit?
Kaikki yleisimmät Ubuntusta ja Mintistä alkaen ovat suomenkielisiä.
Kieli valitaan aina asennuksen alussa. Live-kokeilussa kielipaketit eivät ole vielä täydellisiä.
Mintinkin englanninkielinen lataussivusto erehdyttää luulemaan sitä vain englanninkieliseksi. - 1+5
------>> kirjoitti:
Minkä kielisiksi niitä luulit?
Kaikki yleisimmät Ubuntusta ja Mintistä alkaen ovat suomenkielisiä.
Kieli valitaan aina asennuksen alussa. Live-kokeilussa kielipaketit eivät ole vielä täydellisiä.
Mintinkin englanninkielinen lataussivusto erehdyttää luulemaan sitä vain englanninkieliseksi.Ubuntun saa vaikka swahiliksi!!!!!!!!!!!!
- Juuret.
1+5 kirjoitti:
Ubuntun saa vaikka swahiliksi!!!!!!!!!!!!
Miksei saisi, sieltähän suunnalta ubuntu on kotoisinkin.
- =====
Juuret. kirjoitti:
Miksei saisi, sieltähän suunnalta ubuntu on kotoisinkin.
Ubuntun rahoittaja Mark Shuttleworth on siltä suunnalta kotoisin, mutta ei Ubuntu.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mark_Shuttleworth
- Matti-.
Sitten lisäksi kannattaa aina kokeilla valitsemaasi Linux jakelua ensin live levyllä, toimiiko se edes. :)
Ubuntukaan ei kyllä enää ole mikään erityisen kevyt. Puppy linuxin itse olen todennut hyvinkin kevyeksi. Mutta eipä oma vanha koneeni jaksanut edes youtube videota silläkään pyörittää, vaikka XP:ssä pyöri muinoin erinomaisesti tavalliset videot.
Luulen tosin, että johtuu tuo youtube ongelma enempi siitä, ettei Linux puolella ole kunnon ajureita läheskään kaikille näytönohjaimille, eli linux on aavistuksen nirso raudan suhteen. Kyllä se toimii melkein kaiken kanssa hyvin helposti, mutta jotta toimisi hyvin, kannattaa valita hyvät palikat.- joku päivitetty 10.
youtuben flashplayer vaatii näytönohjaimelta muistia jonkinkin verran, on kaikki kehitetty vaativammaksi, vanhoihin koneisiin vanhempi flashplayer versio, jos muuten ei pyöri.
- joku p.
joku päivitetty 10. kirjoitti:
youtuben flashplayer vaatii näytönohjaimelta muistia jonkinkin verran, on kaikki kehitetty vaativammaksi, vanhoihin koneisiin vanhempi flashplayer versio, jos muuten ei pyöri.
Miten lie kannattaa ehkä kokeilla Chromium selainta myös.
- =====
joku päivitetty 10. kirjoitti:
youtuben flashplayer vaatii näytönohjaimelta muistia jonkinkin verran, on kaikki kehitetty vaativammaksi, vanhoihin koneisiin vanhempi flashplayer versio, jos muuten ei pyöri.
Luulet vaan.
Itsellä on kaksi konetta, vm. 2004 molemmat, toisessa Mint 13 ja toisessa Ubuntu 12.04.
Molemmissa vain 64 Mb:n integroitu näytönohjain.
Flashit pyörivät YouTubessa ja kaikilla videoilla täysin moitteetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1361066Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli37937Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi47849Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus73810Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva156793Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e33751- 54741
Ootko sä oikeasti sinkku?
Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥42696Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy187680Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0
Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali136675