Osaisikohan joku neuvoa, mitä pitäisi tehdä. Avioerossa jäin lasteni kanssa asumaan kotiimme maaseudulle vanhaan omakotitaloon. Tähän muutimme aikanaan entisen puolisoni kanssa 1990-luvun alkupuolella, talo on rakennettu 1970-luvun alkupuolella.
Lähivuosina on muutto edessä ja tämän kotimme myynti. Pulmana on se, että minulla ei ole tästä piirustuksia. Taisi olla niin, että silloin nuorina kun tätä ostettiin, ei niitä nyt niin kummemmin osattu edes kaivata. Eikä niitä ole tässä kaivattu pariinkymmeneen vuoteen, mutta haluaisin saada nämä asiat nyt jollekin mallille, kun se myyminen nyt sitten taitaa olla edessä.
Mitähän tässä voisin tehdä?
Puuttuvat rakennuspiirustukset
Kysyvä123
3
633
Vastaukset
Jos talo on rakennettu luvallisesti on mahdollista, että rakennusvalvonnasta löytyisi kuvat - ja silloin ne saisi kopiokustannuksia vastaan sieltä.
- Kysyvä123
Ahaa, kiitos paljon tiedosta. Sitten soitan rakennusvalvontaan. Mutta nyt alkoi hirvittää. Laitoit tuohon, että jos on rakennettu luvallisesti, voi löytyä sieltä. Jollei löydykään sitten, niin mitähän sitten tapahtuisi - jouduttaisiinko tästä mieron tielle.
On sitä aina silloin tällöin sattunut, ettei rakennusvalvonnan kuvat vastaa olemassa olevaa taloa, mutta useimmiten siitä ei ole ongelmia seurannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1745008- 151620
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621595Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211451Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91283Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit481036Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 181901
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757