Sikareiden tuonti Italiasta

Mappohappo

Hei! Eli olisin tuomassaa suomeen italiasta muutaman paketin sikareita. Eikai niistä täydy maksaa mitään lisämaksuja jne jos laitan ne matkalaukkuun, joka menee ruumaan? Kiitos jo etukäteen vastauksista!

4

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t+t

      Ei tarvitse. Mutta huomoi kuitenkin, että maksimi määrä on 200 kpl, ellei pakkauksissa ole suomen- ja ruotsinkielisiä varoitusmerkintöjä. Tämä siis koskee nimenomaan muista EU-maista tuotaessa. EU-maiden ulkopuolelta tullessa on sitten omat sääntönsä.

      "Huomioi kuitenkin, että
      - tupakkatuotteissa on oltava terveyshaitoista varoittavat pakkausmerkinnät suomeksi ja ruotsiksi. Jos merkinnät puuttuvat, et voi tuoda esimerkiksi savukkeita Virosta 200 kappaletta enempää."

      http://www.tulli.fi/fi/yksityisille/matkailijat_muuttajat/alkoholi_tupakka/index.jsp

      • t+t

        Olisi näköjään kannattanut lukea tuo Tullin sivu huolella läpi, eikä vain sitä infolaatikkoa. Ilmeisesti sikareita koskee nuo tiukemmat rajat myös EU:n sisällä:

        "Tupakkatuotteen vähittäismyyntipakkauksessa on oltava suomeksi ja ruotsiksi varoitus tupakan aiheuttamista terveyshaitoista ja merkinnät savukkeesta poltettaessa syntyvän tervan, nikotiinin ja hiilimonoksidin määristä sekä tiedot tuotteen tunnistamista ja jäljittämistä varten.

        Jos tupakkatuotteen merkinnät poikkeavat edellä mainitusta, ei Suomeen saa tuoda EU-maistakaan omaa käyttöä varten enempää kuin 200 savuketta, 50 sikaria, 100 pikkusikaria ja 250 grammaa piippu- tai savuketupakkaa."

        Eli saat tuoda verovapaasti max. 50 sikaria tai 100 pikkusikaria.


    • mieti nyt

      eikä sikareita kannata tuoda Italiasta lainkaan...sama kuin toisi patonkeja Tanskasta.....ja vielä se että kannattaako tappaa itsensä tupakalla ja vielä hoidattaa syöpää veromaksajien rahoilla....

      • Anonyymi

        Haista sinä paska, hyppää sillalta Homo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe