koiperhosista eroon!

aino4

Elikkäs löysin eilen mun huoneestani aika varma olen että oli koi, koska niihin on törmätty jo useamman kerran. En tiedä mistä olisi tullut paitsi ostin juuri lampaan taljan huoneeseeni enkä sitä roskiin haluaisi heittää.. ahdistus koiperhosista on jo niin suuri että tarvitsen apua,kiitos!!

26

10817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • aamunkoi klo 6

        Nyt huoneessa lentelevät pikkuperhoset eivät ole koiperhosia vaan muita pikku kuoriaisten perhosvaiheita.


      • Ootko nyt
        aamunkoi klo 6 kirjoitti:

        Nyt huoneessa lentelevät pikkuperhoset eivät ole koiperhosia vaan muita pikku kuoriaisten perhosvaiheita.

        ihan varma, että kuoriaisilla on jokin perhosvaihe. Väitteesi on täyttä paskaa.


        Aloittajalle sen verran, että katsoppa JAUHOKOISA.


    • tieto 7

      pistä kaikki pakkasee

    • En kommentoi

      Mikä oli maailman kuuluisin aprillipilajuttu ?

    • jauhokoisa

      Ookko varma että on koi.
      Ettei ole jauhokoisa.
      En usko että lampaantalja. Ja jos onkin pistät pakkaseen tai saunaan ylälauteille.

      Jauhokoisa pesii jauhoissa, ja muussa sopivassa. Sen perhoset näytää koiperhosilta,.

      Mulle jauhokoisa tuli jauhoista tai pähkinöistä. Kun tuhous oli tehty (ammattifirma) niin vielä löytyi koisan pesiä kirjojen seasta ja suljetussa manteli-tai pähkinäpussissa oli koisian toukkia kuolleena t oki

    • huh huh

      sytytä itsesi palamaan....uskoisin että perhoset lähtee,talosta ja puutarhasta

    • koit pois helposti

      Hanki sellainen koiansa, sillä saat koit vähitellen pois. Se ansa toimii silleen, että koiraat lentävät tarrapintaislle alustalle. Tarrapinta on käsitelty jollain koiraita houkuttevalla aineella.

      Yksi ansa vaikuikuttaa jotain 3 kk, ja sitten uusi ansa tilalle.

      Netistä löytyy, goglaa.

      Saako täällä mainostaa?

      Ruskovilla ainakin myy.

    • 22312
    • tappaja1233444565

      tapa ne

    • herkkupala kissalle

      Joku yökkönen se on ja niittä paljon erilaisia.
      Ota kissa.
      Se pistää ne innolla poskeensa.

    • kiitos neuvoista

      Asiallisia neuvoja ja vastauksia tarvitaan, kiitos. Ei ole saunotus mahdollisuutta, pieni pakastin täynnä ruokaa.. Mitä teen? Tilasin heti koiansoja. Nämä p.askiaiset ovat tuttuja lapsuuden kodista, siksi ne heti tunnistin. Jo siitä kun sain yhden elävän liiskattua, siitä jää hopeista hilejälkeä.Syövätkö nämä p.askiaiset esim liinavaatteita, pyyhkeitä, sukkia, t-paitoja..? Koska villavaatteita ei ole. Ahdistaa!

      • Koita kestää

        Ihan samanlaistia lentäviä perhosia on mun kotona, ja just samanlainen hilejälki jää käteen kun kiinni saa. Iltaiseen aikaan lentelevåt ja valkoisesta väristä pitävät. Olen läpsinut kolmen viime vuoden ajan noin sata perhosta kuoliaaksi. Nyt kesällä näin Prismassa puutarhaosastolla Natural Control koiansoja kahden pakkauksessa ja levyllä on liimapinta johon koit lentävät ja se tehoaa. No nyt on jo syksy eikä perhoset lentele, mutta tuota liimalevyä suosittelen, on hajuton ihmiselle, houkuttteleva koiperhoselle.

        Terveisin kohtalotoveri.


    • Yökkönen

      Hanki sellasia lavantelipusseja, tuoksuvat ihan hyviltä. Meillä oli mökillä koiperhosia paljonkin, ja kun niitä pusseja laittoi roikkumaan, niin hävisivät. Muistaakseni ostin Agrimarketista, on ehkä apteekissäkin tai Terrassa.

    • Koikoi

      Koiansa on hyvä, mutta valitettavan hidas koiden poistokeino. Kaupasta saatavilla aerosoleilla voit myös tuhota koita. Muista suihkuttaa myös kaikki listojen taukset sekä muut kolot. Tee myrkytyksiä pidemmän aikaa viikon välein niin saat eri kehitysvaiheessa olevat perhoset tuhottua. Pese ja pussita kaikki vaatteesi. Koitahan voi tulla myös näin kesäaikaan ulkoa sisälle varsinkin koiansojen houkuttelemana ja tämä sinun kannattaa huomioida kun tuuletat asuntoasi.

    • koii
    • kiitos neuvoista

      Tuholaistorjuja kokemuksia! Riittääkö yksi kerta? Kaupan myrkyt ei tehoa.

    • apuuuu

      lentävätkö naaraskoit ulkoa sisälle jos asunnossa on koiansa?

      • Paniikkistressi

        Tämä kiinnostaisi minua myös. Kerrostalomme vintillä on roikkumassa jokin turkistakki suojaamattomana. Ollut varmaan vuosikausia. Myös räsymattoja ym vanhoja tekstiilejä. Käydessäni omassa vinttikomerossa, niitä lenteli ku laitoin valot. Asumme tietysti heti vintin alapuolella ja eilen illalla löysin vessastani lentävän koiperhosen. Ilmanvaihto kanava on wc/kylpyhuoneessa mistä koin löysin. Hysteria iskee! Olemme vuokralaisia ja muut asukkaat vanhoja omistusasujia. Tiedän että meitä tässä heti alettavia syyttämään jos ilmoitan eteenpäin. Mietin ostavani koiranaan mutta tulevatko sitten ulkoa tai vintiltä siihen? Ei pakastus/saunotus mahdollisuutta. Tekstiilien pesu onnistuu. En uskalla mennä katsomaan vintillä säilytyksessä olevia vaatteistamme. Ei olla asuttu tässä vielä vuottakaan. Kiitos vastauksista.


      • Anonyymi

        Koiansa houkuttelee vain uroksia. Urokset menevät ansassa olevan feromonin takia liimaantumaan kiinni ja sillä konstilla kanta vähenee ja vähenee.
        En tiedä, loppuuko silti ihan kokonaan koskaan.


    • Marliini

      Etsin pähkinä/jyvä/ryyni-koit taltuttaneita.
      Miten?
      Miten niistä pääsee eroon sitten kun kaapit on tyhjennetty?
      Ilmeisesti ne ovat sitkeitä, eli menevät "purkkeihinkin sisään".
      Ruskovillan vaate/villakoit vaikutavat olevan eri tyyppejä/lajia..en usko seetripuuhun ja laventeliin näiden jätkien kanssa.

      Apua.

    • Anonyymi

      Vaatekoista on todella vaikea päästä eroon. Kesänkorvalla alkaa pikkuhiljaa ilmestyä uusia lentelijöitä, vaikka talvella ei näkyisi ainuttakaan.
      Koiansat ovat sinänsä hyviä keräämään urokset liimapintaansa. Olen todennut vuosien aikana, että ansan kuorimuoviin kannattaa tussilla merkitä, milloin kyseinen loota on otettu käyttöön.
      Kodissani on koiperhosia ollut jo yli 10 vuotta. Kaikki villaa sisältävät vaatteet ja neulelangat olen sulkenut muovipusseihin, jotka ovat tiiviisti kiinni. Silti koipopulaatio säilyy, vaikka vähentynyt onkin vuosien aikana.
      Eli minulla noita koiansalaatikoita on ja on ollut runsaasti käytössä. Päiväämällä laatikot heti käyttöönottovaiheessa pystyy sitten heittämään ikääntyneet pois.

    • Anonyymi

      Koiperhosia löytyy kuolleina milloin mistäkin kiposta ja kupista, mitä nyt kaapeissa on ollut pitempään käyttämättömänä. Ärsyttäviä ötököitä.
      En tiedä, mistä ne meille rantautuivat. Eroon en ole päässyt. Vähentyneet kyllä ovat kaikenlaisten liimapyydysten ansiosta.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3081
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3057
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1986
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1347
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe