Onko toi st hyvä peli? Eli onko ajokokemuksia? Millanen kulutus todellisuudessa on, pääseekö alle kasilla? Entä miten moottori? Kulkupuoli on kunnossa tieliikenteeseen jo 1.0 eb mallilla joten kysynkin että mites äänet? Onko äänet sellaiset kuin kuuluukin? Sporttiset tarvittaessa mutta ei höiritsevät normaaliajossa. Tarkotus olisi vaihtaa vm 2012 n.30 tonnia ajettu 116d bemari tohon poakkoin. Okein bemari on sisustaltaan ihan eri maasta kuin ford, tiedän kun vaimollani on tuo 1.0 ecobuust titanium..bemarin ykkössarja sport sisustalla on helkkarin hieno verrattuna kalliimpiinkin autoihin mutta joo fordissa nyt lähinä kiinnosaa tuo voima, ääni ja se kulutus myös kun työkäyttöön tulisi tuo auto?? Joten ne jotka näistä oikeasti tietää niin vastailkaas jotain.
Vastaukset 6
- Kikkeliskokkelisjuu
Miksi vaihtaisit huonompaan autoon? Puhutaan ihan eri luokan autoista. St sopii hyvin jollekkin hyvinkääläis amikselle jolla on lippa vinossa ja faijan visa taskussa. Ei paljon ressaavampaa ajo autoa ole kuin esim toi st. Se yllyttää ajamaan ylinopeutta eikä siinä ole tippaakaan mukavuutta. Bemari on ihan hyvä joskin voishan tossa olla vaikka 150hv niin olis käytännön suorituskykyä enemmän kun 116d. Bemarin imago on vähä eri kun jollain kansan autolla:) en vaihtaisi todellakaan!
- juu sanoovat!!
tietenkin jos on pieni kikkeli, niin tarviitsee auton tuomaa imagon lisää!!
Kyllä sitä saa tuolla STlläkin, koska tavallisellakin Focuksella saa!! Onhan se luotettava, hyvä ajaa, taloudellinen ja yksi maailman suosituimmista automalleista!! - Anonyymi
Pelle äijä, huomaa että omakuva pilalla ja peniksen koko on aivan liian pieni joten tyypit ajelee saksalaisilla "luksusautoilla"
- putkipete
En ole omaani(firmalle) saanut vielä, mutta päivän koeajon perusteella on kohtuu taloudellisen tuntuinen! Riippuu tietenkin paljon miten antaa kenkää!! Kyllä tuo Recaron sisustus on lähes 300sarjan Bemarin tasolla,100sarjasta en tiedä mitään! Kovin leveä selkäinen ei etupenkkiin mahdu!! Mm.moottorin kiihdytysäänet eivät kuulu sisään yhtä "hyvin" kuin edellisessä ST:ssä, eli on vanhaa hiljaisempi sisälle..niinkuin perus Focuskin! Kovempaa ajoa ei oikein liukkauden takia päässyt kokeilemaan, mutta kyllä se motarilla iloisesti parkaisi!! Tien epätasaisuus ja jään "nimismiehenkiharat" tuntuvat ihmeen vähän ajossa, vaikka alusta onkin jäykkä..
Vertailu kohtana on itsellä 2009 ST Focus...eli nykyinen autoni!
Mielestäni hinta-laatusuhde on kohdallaan verrattuna esim.300sarjan Bemariin. - Tietoa on
Ford focus st 2013 on sisätiloiltaan muovinen eikä voi penkkejä lukuunottamatta verrata mihinkään 1-sarjan bemariin...kokeilin autoa ja hyvin kulkee joo mutta se laatu??? Bemarin uuden ykkösen kohelauta sport varusteilla on niin hieno että fordiin ei saa mitään sellasta edes rahalla. Vakio audiot bemarissa aivon loistavat ja rahalla saa vielä paremmat. Bemaria ja meseä ei voi vertaa mihinkää fordiin. Hyvä perus auto ford kyllä on.
- Kokemusta löytyy!
En tiedä mitä sinä "kohelaudaltasi" vaadit, mutta mielestäni Focuksessa on luokkassaan tyylikäs ja toimiva keskikonsoli/kojelauta!! Ja kun ottaa huomioon että 300sarjan bimmeri maksaa 10-20t€ enemmän kuin focus, niin pitäisihän siinä jotain parempaa jo ollakkin!!
En pidä kaverin 09 530D bemarin kojelautaa kovinkaan paljon laadukkaampana kuin oman saman ikäisen mondeon..samanlaista puujäljitelmää ja muovi, mutta hintaero ollut uutena 30t€...
Tottahan on että BMW ja Ford ovat eriluokan autoja, mutta sen näkee myös hinnasta!! BMWn hinta myös putoaa esim.5vuodessa paljon radikaalimmin kuin halvemman Fordin!
Näistä syistä johtuen ajan mieluummin fordilla, jotta jää rahaa myös veneilyyn eikä tarvita paljoa velkarahaa..kikulin jatkeeksikaan en autoa tarvitse!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1591061En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44717Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.128666Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi23648- 44639
- 67615
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää161571Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52560Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni34554Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34528