Tyhmää kilpailua

teknikko x

Mikä kumman tarve on amk:n käyneillä alkaa väitellä saneensa akateemisen Yliopistokoulutuksen amk:ssa? Yliopisto on tiedekorkeakoulu ja amk on ammattikorkeakoulu.
Minä olen käynyt pelkän keskikoulun, tekun ja valmistunut teknikoksi aikoinaan. Aikoinaan perustin myös firman jonka möin 51-vuotiaana. Kesällä harrastan mökkeilyä Saimaalla ja talvet vietän kakkosasunnollani lämpimässä maassa. Akateeminen veljeni joutuu käydä töissä pienellä palkallaan yli kymmenen vuotta kauemmin kuin minä. Hänen palkkansa on noin puolet minun eläkkeestäni.
Minä opiskelin tekussa ja poikani opiskelee parhaillaan Oxfordissa eikä meidän tarvi kilpailla koulutuksella. Olen edelleen tyytyväinen saamaani koulutukseen metsurin poikana.

13

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paskateeminen

      Eiköhän se mene niin päin, että suurimman osan tämänkin palstan häirikköviesteistä on kirjoittanut joko

      a) Lukiolainen, jonka haaveissa on päästä yliopistoon ja hän epäkypsyyttään haukkuu ammattikoulua ja ammattikorkeakoulua, vahvistaakseen omaa (harha)luuloaan siitä, että vain yliopiston käymällä voidaan saavuttaa korkea elintaso

      b) Yliopistoon juuri valittu / ensimmäisen vuoden opiskelija, joka on vielä (aiheettomasti) ekstaasissa nykyisestä opinahjostaan, vaikka ei ole vielä suorittanut kurssiakaan. Valmistuminen häämöttää vuosikausien päässä eikä valmistumisesta ole mitään takuita, koska suuri osa ei koskaan valmistu - eikä valmistuminenkaan takaa työpaikkaa, varsinkaan sitä kovasti odotettua suuripalkkaista. Tämä aiheuttaa ymmärrettävästi tuskaa ja ahdistusta, joten omaa epävarmuutta omia valintoja kohtaan puretaan toisenlaisen valinnan tehneisiin, jotta oma valinta tuntuisi paremmalta.

      Samoille ryhmille on tyypillistä myös "ammattikouluviestien" teko tälle palstalle, tyyliin "missä AMK:ssa media-assistentiksi".

      TLDR; joidenkin yliopistossa opiskelevien on hyvin tuskallista hyväksyä sitä tosiasiaa, että ammattikorkeakoulu on korkeakoulu ja ylemmät AMK-tutkinnot rinnastetaan ylempiin korkeakoulututkintoihin.

      Ei muuta.

    • Highly academic

      Ylemmät AMK-tutkinnot rinnastetaan maisteriin ainoastaan lainsäädännössä ja jatko-opiskelumahdollisuuden myöntämisessä. Ihmisten mielikuvissa ja käytännön rekryprosesseissa se kuitenkin on amistutkinto. Itse olen yliopisto-opiskelija kahdessa yliopistossa, eikä minua kiinnosta mitä amikset tekevät tai miksi valmistuvat, siinäpähän räpiköi.

      • kjfkfhkf gjkf

        Juuri "Highly academic" tässä todistaa että kyse ei todellakaan ole että AMK:n käyneet kävisivät yliopisto palstoilla itkemässä vaan että yliopisto-opiskelijat tulevat aukomaan päätään AMK palstoille.
        Itse opiskelen AMK:ssa enkä todellakaan vertaa tutkintoani yliopisto tutkintoon. Lain mukaan ne ovat molemmat korkeakoulututkintoja, mutta vaikka eivät olisikaan, opiskelisin silti AMK:ssa.


      • Bättre academica
        kjfkfhkf gjkf kirjoitti:

        Juuri "Highly academic" tässä todistaa että kyse ei todellakaan ole että AMK:n käyneet kävisivät yliopisto palstoilla itkemässä vaan että yliopisto-opiskelijat tulevat aukomaan päätään AMK palstoille.
        Itse opiskelen AMK:ssa enkä todellakaan vertaa tutkintoani yliopisto tutkintoon. Lain mukaan ne ovat molemmat korkeakoulututkintoja, mutta vaikka eivät olisikaan, opiskelisin silti AMK:ssa.

        Opiskellaanko siellä ammatti korkea koulussa yhdyssanoja lainkaan?


    • amk-ope x

      Nykyinen amk-insinöörin tutkinto vastaa entistä teknikon tutkintoa ja ylempi amk-tutkinto vastaa entistä opistoinsinöörin tutkintoa.

      Näillä ei ole mitään tekemistä Yliopisto- tai Korkeakoulututkintojen kanssa.

      • Master of

        Siis ymmärrän, että provoilet. Mutta siinä mielessä olet oikeassa, että entisaikoina taknikko vastasi varmaankin nykyistä amk-insinööriä ja opistoinsinööri nykyistä ylempää amk-tutkintoa. Joskin työllistyminen vanhoilla tutkinnoilla oli helpompaa kuin näillä nykytutkinnoilla. Maailma muuttuu ja koulutus on pitkälti kärsinyt inflaation. Silti kannattaa opiskella.


      • ope y
        Master of kirjoitti:

        Siis ymmärrän, että provoilet. Mutta siinä mielessä olet oikeassa, että entisaikoina taknikko vastasi varmaankin nykyistä amk-insinööriä ja opistoinsinööri nykyistä ylempää amk-tutkintoa. Joskin työllistyminen vanhoilla tutkinnoilla oli helpompaa kuin näillä nykytutkinnoilla. Maailma muuttuu ja koulutus on pitkälti kärsinyt inflaation. Silti kannattaa opiskella.

        Entisen teknikko-tutkinnon ja amk-insinööritutkintojen kokonaistuntimäärät ovat täsmälleen samat vaikka amk-opinnot kestävät keskimäärin vuoden kauemmin. Lisäksi työmarkkinoilla amk-insinöörejä näkyy useimmin mm. ammattikoulutasoisissa asentajan tehtävissä kuin teknikoita. Lisäksi lähes kaikki teknisen alan tutkinnot, myös akateemiset, ovat kärsineet arvostuksellisesta inflaatiosta.


      • näin mun alalla

        Yamk inssi vastaa DI.tä niin lainsäädännössä kuten työelämässä. Sori vaan tämä on fakta oli ne sisällöltää samoja tai ei.


      • näin mun alalla kirjoitti:

        Yamk inssi vastaa DI.tä niin lainsäädännössä kuten työelämässä. Sori vaan tämä on fakta oli ne sisällöltää samoja tai ei.

        Eikä niiden täydellisesti tarvitsekaan olla sisällöllisesti samoja.
        Ei kaksi saman alan DI tai maisterintutkintoa ole välttämättä identtisiä, vaikka tutkintonimike onkin sama


      • hehe
        näin mun alalla kirjoitti:

        Yamk inssi vastaa DI.tä niin lainsäädännössä kuten työelämässä. Sori vaan tämä on fakta oli ne sisällöltää samoja tai ei.

        Näköjään totuus satuttaa kun on tullut noin paljon miinusta. No kyllä te sen ajallaan huomaatte kun pääsette työelämään.


    • Ope y:
      >>Lisäksi lähes kaikki teknisen alan tutkinnot, myös akateemiset, ovat kärsineet arvostuksellisesta inflaatiosta.

      • öolkjöljö

        Kyllä näin on ja siitä se johtuu. Mutta mitenkäs leikataan koulutuspaikkoja kun samalla nuorille pitäisi keksiä jotakin tekemistä.

        Pääsykokeessa on rutkasti vaikeuttamisen varaa, mutta ei sekään yksin riitä.


    • njooo....

      amis vs lukio ja amk vs yliopisto. Se on vaan pakko pönkittää omaa egoansa ja kehua omaa valintaa ittellensä kun on tullut ite tehtyä väärä valinta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      199
      4740
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3410
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      121
      2952
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2932
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2860
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2297
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2288
    8. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      73
      2186
    9. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1995
    Aihe