Jokainen Arka aihe mikä ei keskity paavin kuoropoikien pyllyyn, on näemmä ohitse forumin agendan ja äitikrkon Evluttilasille arka = deletonitiin.
Tämä juttu keskittyy LUONTOON. Siihen mikä se oli joskus... ennenkuin EUkkupaavin Compedium kielsi sen kansalta. Sen mukaan väki on suljettava ghettoihin kuten Adolph poikansa teki.
Ajankuva ja ruma tämäkin. Metsästäjä oli kunnon mies joka joutui vatikaanin ohjelmoiman viherpipovallan vainon kohteeksi. Tässä kuoli metsästäjä oman käden kautta
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/katkera-kapina-pohjalaisten-susijahti-johti-kohuun-ja-kuolemaan
Kova juttu jossa rivinvälissä näkyy kuinka luonto muutetaan sellaiseksi
että ihminen ajetaan kaupunkiin gethoon ja että hän pysyy gethossa
Kopterikin oikein saatiin syrjäkylälle paikalle tähän metsästäjien jahtaamiseen.
Ei kauan sitten luin venäjän puolella olevasta järjestelmällisestä koirasusi tarhauksesta. Ja on kai niitä pienempimuotoisena jo suomessakin juvalla
Tossa oli pikkuuutinen jostakin aiemmin ammutusta että oli koirasusi->
Toinen Juvan susista varmistui epäpuhtaaksi
Vuoden alussa Juvalla kaadetuista kahdesta sudesta toinen on varmistunut dna-tutkimusten perusteella epäpuhtaaksi sudeksi.
Loppiaisen aikaan kaadetussa urossudessa osa oli koiran perimää.
Juvalla on tehty viime aikoina lisää havaintoja, joiden mukaan susimaiset eläimet ovat kierrelleet koiratarhoja, näytelleet hampaita ihmisille ja käyneet saalistamassa pihoissa koiria. Riistanhoitopiirin arvion mukaan Juvalla liikuskelee vielä 1-3 koirasutta tai vastaavaa.
Etelä-Savon riistanhoitopiirin arvion mukaan koirasusi on peräisin joko Venäjältä tai sitten luonnossa syntynyt risteytys. Juvalla toimii myös koirasusitarha, mutta sen omistaja on vakuuttanut, ettei kyseinen yksilö ole tarhakarkuri.
Puhdas susi on arka eläin, joka ei terveenä ja normaalioloissa uskaltaudu ihmisen lähelle eikä pihapiiriin. Sen sijaan koirasusien on tiedetty käyttäytyvän röyhkeämmin ja Juvallakin on parin vuoden aikana kadonnut tai raadeltu pariakymmentä koiraa.
(Savon Sanomat 1.2.2005)
Ajankuva ja ruma tämäkin.
Metsästäjä oli kunnon mies joka joutui vainon kohteeksi.
Luonnonystävä Paavisetä Metsällä
21
93
Vastaukset
- Paikallisia kismittä
Jutusta poimittua:
Paikallisia kismittää ylimitoitettu tapa, jolla sudenkaatajia otettiin kiinni. Operaation suuruus ei heidän mielestään ole missään suhteessa siihen, miten poliisin voimavaroja yleensä käytetään. Lähimmille poliisiasemille, Kannukseen ja Kokkolaan on yli sadan kilometrin matka.
Kun perholainen mies katosi yhdeksän vuotta sitten epäillyn henkirikoksen uhrina, etsintöjä tekivät vapaaehtoiset kyläläiset talkoovoimin - ei poliisi. Siitä katkeruus kuohahti yli: kun normaalisti poliisia ei saa tutkimaan ryöstöä tai varkautta, nyt susimiehiin iskettiin suurella joukolla helikopterien avulla.
---
Menohan on kun kaverin mökillä kerran, koptereineen päivineen. Tuo juttu kannattaa lukea ajatuksen kanssa läpi ja luettaa muillakin. Hereillä oleva aikuinen saataa nähdä siinä tarkoituksellista kehityksen manipulointia ja nuoriso taas muuta:
"Luonnonsuojelu" on korkeassa kurssissa meidänkin tytöillä, vaikkei ne siitä luonnosta mitään tiedäkään. No itikoita ei varmaan tartte suojella, nekun tulee ihan iholle. Eläimet on ihania ja södejä, mä oon nähny... ... telkussa.
Tuosta manipuloinnista toinen lainaus: "Susien ajaminen kiinni hiihtämällä onnistui metsästäjien mielestä puolestaan siksi, että ne olivat niin kesyjä: eivät paenneet, vaan jäivät parinkymmenen metrin päähän näreen taakse kurkkimaan seuraajiaan.
”Ennen kun ne lähti makuuksilta, ne meni neljän viiden metrin loikilla karkuun niin että turkki pölisi. Mutta kymmenkunta vuotta sitten sudet muuttuivat yhtäkkiä kesyiksi.”
Vuonna 1982 perustettuun Salamajärven kansallispuistoon on istutettu yli 30 vuoden ajan metsäpeuroja, joita on nykyään viitisensataa. Metsästäjät - muutkin kuin syytetyt - epäilevät vahvasti, että alueelle on vuosien mittaan laskettu nuoria tarhasusia.
”Se on peurojen vasomisaluetta. Niistä olisi nuorten susien nätti näppiä saalista, sen tarhasudetkin oppivat.”
Metsästäjät vaativat, että nyt tapetuista susista otetaan dna-näytteet ja niitä verrataan esimerkiksi Ranuan ja Ähtärin eläinpuistojen susien dna:han.
”Raadot ovat poliisilla:
Verinäytteet ammutuista susista on otettu. Nyt olisi helppo verrata. Kyllä se dna nyt tutkitaan. Siitä aiomme pitää huolta. Ja seurataan vastedes tarkemmin niitä vieraita autoja, joita täällä metsäautoteillä liikkuu. Eikä päästetä niitä hyvin helposti jatkamaan touhujaan”, miehet sanovat.
Huom. Globaali Poliisi-looshi on vatikaanin 'tuote'. Se kehitettiin juuri tätä globaalia agendaa varten 1800-luvun alussa. Ennen sitä asiat hoisi armeija - joka huomattiin niin epävarmaksi: siellähän Maltan Ristin ritarit ohajsivat, mutta pojat hoisivat työt. Pojat ... joista lähes kaikki olvat Agendalle vihamielisiä metsämiehiä...
-------
Ollaan me vaan aika rumassa maailmassa. Tässä maailmassa pitää paskapumppaamo rakentaa suojellulle pohjavesialueelle jotta saadaan tarpeentullen liipaistua. Ja ihmiset pitää suojella gethoihin ruokittavaksi ihs-hyväksytyllä moskalla: ruokakaupasta, tv:stä ja kirkosta. Vaan vanhurskaat perivät maan ja Jeesus laittaa sen meille kuntoon ennen käyttöönottoa.
(uusi maa) - poista välilyönnit
Kyseessä on hitaasti etenevä solutus. Päämääränä ihmisten ajaminen ghettoihin.
Koko ohjelma on kirjattu Papal Compedium -julkilausumaan.
Katso lisää
w w w . m a a l l i k k o a p u r i . blogspot.com
Sensuuri ei laske osoitetta lävitse, poista välilyönnit- Kehitys 666 kehittyy
Nyt tuo kyseinen linkki on suljettu go oglen rautaesirippuun. Kurkkimaan et pääse ilman kirjautumista...
Tappaminen ei kannata, vaikka joutuisikin "ghettoon" :D
- Scimitar Rebekka
"Aseta pää tukevasti pölkylle kas noin. Tämä ei tee kipeätä."
- PusiSulliainen
Mielummin sudensuuhun kuin paavihompparin käsittelyyn.
- Itket ja tanssit
Sinä olet jo. EUkkupaavi vei kirkkosi, sitten kavalsi Markan, Perustuslain. Nyt laulat homppakuorossaan uutta homppavirttä - tai joudut syytteeseen.
- ꖅ sininen ꖅ
Metsästäjät vaativat, että nyt tapetuista susista otetaan dna-näytteet ja niitä verrataan esimerkiksi Ranuan ja Ähtärin eläinpuistojen susien dna:han.
Vaativat mitä vaativat mutteivät tajua että ovat osa maapallonkokoista ohjelmaa. Sama meno joka paikassa:
Hollannissa helikopteriella partioidaan grillauskieltoa. se että kopteri saastuttaa 1000x kertaa grillihiilet, ei ole merkitystä. Tässä koulutetaan rahvaal poliistoimen kuuliaisuutta. Ja poliisi eli sininen looshihan olikin globaali vatikaanin ritarikeksintö 1800-luvun alussa... - Rooman CO2-valhe
Susireservaatin ohjelma tulee alppien takaa:
Viimeinenkin villikarhu ammuttiin Sveitsissä 20.2.2013 19:29 Sveitsissä on ammuttu viimeinenkin luonnossa elänyt karhu, kertoivat viranomaiset keskiviikkona. http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288541933134.html- maankohoamisen
Sieltä tulevat muutkin CO2 sadut. Tässä äitijumalan lempisadun, merivedenpintasadun esittelyvideo. Ehkä jo parisadan vuoden päästä (?) Pohjanlahti on Pohjanjärvi siis ysdinsaasteallas:
http://www.youtube.com/watch?v=SqcR6ieRhpk
- Maanomistajat
Maanomistajat (Lue: rikollinen) estivät susien pannoitukset Lounais-Suomessa
TS: Julkaistu: 1.3.2013 6:57
Maanomistajien vastustus on estänyt susien pannoittamisen Lounais-Suomessa, kertoo Turun Sanomat. Lehden mukaan Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos olisi tänä talvena laittanut susille pantoja Pöytyän ja Säkylän-Köyliön alueella. Pannoitusten tarkoituksena olisi ollut kerätä tietoa susien reviiristä ja elintavoista.
Paikalliset riistanhoitoyhdistykset eivät kuitenkaan suostuneet pannoituksiin.
"Koetaan, että sallimalla pannoitus viestitään pihasusien hyväksynnästä", arvelee Pöytyän seudun riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtaja Reino Kallio lehdelle. Köyliön-Säkylän riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtaja Timo Lätti : ei pannoittaminen "ratkaise pihoille tulevien susien ongelmaa". - Valtionvalehtelija
eli homppalehtien instant tutkija epäilee: käsinlaskettu laskentatulos ei tietenkään täsmää Virallisen Totuuden kanssa. Tämähän onkin tuttua kaikessa mafiamme 'tiedotuksessa', on lisättävä/vähennettävä kaksi nollaa tuulensuunnasta riippuen - mikä luku on veronsa maksajain turmio, sitä esitetään.
Marxilais'tutkijat' ovat aina varmoja omasta tuloksestaan - heillehän tulokset on aina ohjeistettu ennen laskentaa, epäilys merkitsee virasta pidätystä. Sama väärennöstehtailu löytyy vaaleista, ilmaston lämpövalheesta, öljyn loppumisesta, Plutonium 'voimala'-asetehtailuista, Kirkon jihad-Appelsiineista jnejne (Maa kylpee ennätyspakkasissa - homppaOregonin tutkija: "Tällaista lämpöpiikkiä ei ole ollut 11 000 vuoteen" by jesuiitta-IS). Kansalle syötetty YLEnanto oksettaa - vaan tuuba senkun sitkistyy... faktojen deletointiohjelma jyrää.
Uusi käänne Perhon susijahtitapauksessa Julkaistu: IS 9.3.2013 8:43
Perhossa Keski-Pohjanmaalla kuohuu taas susijahtitapauksen ympärillä. Asialla ovat nyt paikalliset metsästäjät.
He kävivät viime viikonloppuna laskemassa Perhon sudet yli sadan hiihtäjän voimin. Laskennan mukaan Perhossa on 12 sutta, mikä on moninkertainen määrä viralliseen tilastoon verrattuna.
Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen mukaan Perhossa elää vain viisi sutta. Niistäkin kolme kaadettiin salajahdissa tammikuussa, joten jäljellä pitäisi olla vain kaksi sutta.
Tutkija Samuli Heikkinen Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitokselta epäilee, että metsästäjät ovat laskeneet Perhossa samat sudet erehdyksessä moneen kertaan. Saattaa myös olla, että ilveksen jäljet on sekoitettu suden jälkiin, tutkija epäilee.
Paikallisten metsästäjien mukaan laskentatulos on sataprosenttisesti oikea. Petoyhdysmies kävi tarkastamassa ne jäljet, joista oltiin epävarmoja, kertoo Perhon riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtaja Markku Isomöttönen. - SUS hiekkalaatikolla
Kun valittavana on Lapsi suden suussa vaiko 'rikos' - lopputulos on selvä. eli viharikollinen vankilaan...
Julkaistu: IS 19.3.2013 10:39
Salametsästäjät ovat yrittäneet tappaa susia jo aiemmin, sillä kuolleista susista on löytynyt vanhoja hauleja, kirjoittaa Savon Sanomat.
Viimeisen vuoden aikana salametsästäjät ovat tappaneet tai yrittäneet tappaa Suomessa ainakin kymmenen sutta. Arvio perustuu susien ruumiinavauksiin ja kiinnijääneisiin salametsästäjiin.
Puolestakymmenestä eri puolilla Suomea kaadetusta tai lopetetusta sudesta on löytynyt vanhoja hauleja. Lehden mukaan suden haavoittaminen voi saada eläimen hakeutumaan nälissään pihoihin, koska se ei enää pysty saalistamaan normaalisti.
Ruralia-instituutin mukaan susien salakaadoista peräti yli 90 prosenttia ei tule poliisin tietoon. Syynä on suurpetojen salakaatajia tukeva yhteisö.- Suo.Del.Lut.Kko
Kuuluu tietenkin glopaavin BBCvalhe-agendaan
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11344648
Suomi24 / Suhteet / Kirkko kuulolla / Avara luonto
Avara luonto
28 Vastausta 108 Lukukertaa
MrMordeni!
16.3.2013 19:40
- www.evl.fi.
Jahas. Ja taas deletotoitiin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11333838
Viestisi On IgNazius mietiskelyjen nimessä Poistettu, kts www.evl.fi. - ꖅ sininen looshi
ꖅ sininen looshi 12.3.2013 13:20
ꖅ sininen ꖅ 20.2.2013 15:32
Metsästäjät vaativat, että nyt tapetuista susista otetaan dna-näytteet ja niitä verrataan esimerkiksi Ranuan ja Ähtärin eläinpuistojen susien dna:han. Vaativat mitä vaativat mutteivät tajua että ovat osa maapallonkokoista ohjelmaa. Sama meno joka paikassa:
Hollannissa helikoptereilla partioidaan grillauskieltoa. Se että kopteri saastuttaa 1000x kertaa grillihiilet, ei ole merkitystä. Tässä koulutetaan
rahvaal poliisitoimen kuuliaisuutta. Ja poliisi eli sininen looshihan olikin globaali vatikaanin ritarikeksintö 1800-luvun alussa...
____________________________________________________________
Rooman CO2-valhe 22.2.2013 15:01
Susireservaatin ohjelma tulee alppien takaa: Viimeinenkin villikarhu ammuttiin Sveitsissä 20.2.2013 19:29 Sveitsissä on ammuttu viimeinenkin luonnossa elänyt karhu, kertoivat
viranomaiset keskiviikkona. http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288541933134.html
___________________________________________________________
maankohoamisen 22.2.2013 16:08
Sieltä tulevat muutkin CO2 sadut. Tässä äitijumalan lempisadun, merivedenpintasadun esittelyvideo. Ehkä jo parisadan vuoden päästä (?)
Pohjanlahti on Pohjanjärvi siis ydinsaasteallas:
Sea Level Sinks. AlGoReal CO2 Hoax
www.youtube.com
Meriveden pinta romahtaa 1,32 metriä vuosisadassa Pohjanlahden alueen maankohoamisen takia. Jonnekin vesi valuu. Minne? ...
Sea Level Sinks. AlGoReal CO2 Hoax
www.youtube.com
http://www.youtube.com/watch?v=SqcR6ieRhpk
Suomi24 / Suhteet / Kirkko kuulolla / Vapaamuurarit ja ev.lut kirkko selvästi yhteistyössä
75 Vastausta 253 Lukukertaa http://keskustelu.suomi24.fi/node/11263207
kertokaa totuus 11.2.2013 22:13 21
Paavisusien© surma† 13.3.2013 13:15
Iisalmen Sanomat: Viiden suden lauma katosi jäljettömiin
Susia on etsitty jo useita viikkoja, mutta niistä ei ole nähty jälkeäkään, kertoo Iisalmen Sanomat. Pohjois-Savossa ihmetellään viiden suden katoamista, kertoo Iisalmen Sanomat. Lehden tietojen mukaan lauman häviämisestä on tehty ilmoitus poliisille Vieremällä.
Susia on etsitty jo useita viikkoja, mutta niistä ei ole nähty jälkeäkään. Marttisenjärven lauma on kulkenut laajalla reviirillään viitisen vuotta. Kahdella sudella on sähköiset pannat, mutta ne eivät tiettävästi enää toimi.
Petotutkija Seppo Ronkainen kieltäytyy arvailemasta, mitä susille on tapahtunut.
- Olen kuullut, että asiasta on ilmoitettu poliisille. Sen enempää en kyseistä asiaa kommentoi, hän sanoo Iisalmen Sanomille. IS: 13.3.2013 6:09
Julkaistu: 13.3.2013 13:58
Helmikuussa poliisin määräyksestä lopetetusta pantasudesta on löytynyt vanhoja hauleja.
Sudelle tehdyssä tutkimuksessa löydettiin koteloituneita hauleja. Löydösten perusteella sutta on ammuttu ilmeisesti tammikuun alkupuolella.
Susi päätettiin lopettaa, koska se kulki kolmella jalalla. Suden takajalassa olleen vamman ei uskota olevan ihmisen aiheuttama. Jalka on mennyt sijoiltaan ja jäänyt sellaiseen asentoon, että jalka ei ole enää toiminut.
Jalasta ei löytynyt ulkoisia jälkiä vammoista.
Asiaa tutkitaan törkeänä metsästysrikoksena. - paavinPoliisi
SK: Poliisin toimista Perhon susijahdissa tehty kaksi kantelua
Perjantai 15.3.2013 klo 16.18
Kantelija pyytää oikeusasiamiestä tutkimaan erityisesti sitä, miksi poliisi ei keskeyttänyt susijahtia.
Poliisin toiminnasta Perhon tammikuisen susijahdin yhteydessä on tehty kaksi kantelua eduskunnan oikeusasiamiehelle, kertoo Suomen Kuvalehti verkkosivuillaan.
Ensimmäisessä kantelussa oikeusasiamiestä pyydetään tutkimaan poliisin ja muiden viranomaisten toiminnan laillisuus susijahdin aikana. Kantelija pyytää oikeusasiamiestä tutkimaan erityisesti sitä, miksi poliisi ei keskeyttänyt susijahtia. Salakaatoon puuttumalla poliisi olisi voinut estää kolme suden ampumisen.
Toinen kantelu koskee sitä, toimivatko pidätettyjä kuulustelleet poliisit esitutkintalain mukaisesti. Lain mukaan kuulusteltavaa on kohdeltava rauhallisesti ja asiallisesti. Suomen Kuvalehden haastatteleman pidätetyn metsästäjän mukaan kuulustelukeinot olivat kovia.
Parinkymmenen kokeneen metsästäjän joukko salakaatoi kolme sutta 19.-20. tammikuuta Perhossa.
Lähde: Suomen Kuvalehti
Lähes kaikki susien salakaadot vaietaan
Julkaistu: IS 18.3.2013 15:34
Susien salakaadoista peräti yli 90 prosenttia ei tule poliisin tietoon, ilmenee Ruralia-instituutin tänään julkaisemasta tutkimuksesta.
Syynä on suurpetojen salakaatajia tukeva yhteisö. Se jättää ilmoittamatta tapauksista ja kertoo kaatajille suurpetojen liikkeistä. Tutkimuksen mukaan salakaatajat tekevät likaisen työn yhteisönsä puolesta.
Tutkijoiden mukaan susialueiden asukkaat on saatava mukaan susikannan hoitoon. Se edellyttää paikallisten ongelmien ratkomista.
SS: Susista löytynyt vanhoja hauleja - "yhteisö tukee salakaatajia"
Jussi Nukari Julkaistu: IltaSanomat 19.3.2013 10:39
Salametsästäjät ovat yrittäneet tappaa susia jo aiemmin, sillä kuolleista susista on löytynyt vanhoja hauleja, kirjoittaa Savon Sanomat.
Viimeisen vuoden aikana salametsästäjät ovat tappaneet tai yrittäneet tappaa Suomessa ainakin kymmenen sutta. Arvio perustuu susien ruumiinavauksiin ja kiinnijääneisiin salametsästäjiin.
Puolestakymmenestä eri puolilla Suomea kaadetusta tai lopetetusta sudesta on löytynyt vanhoja hauleja. Lehden mukaan suden haavoittaminen voi saada eläimen hakeutumaan nälissään pihoihin, koska se ei enää pysty saalistamaan normaalisti.
Ruralia-instituutin mukaan susien salakaadoista peräti yli 90 prosenttia ei tule poliisin tietoon. Syynä on suurpetojen salakaatajia tukeva yhteisö.
Julkaistu: 8.4.2013 23:05
Kaksi uskaliasta sutta nähtiin päiväkodin liepeillä Kokkolan Lohtajalla.
Lohtajan riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaajan ja petoyhdysmiehen Mikko Erkkilän mukaan sudet vierailivat Lohtajan keskustassa sijaitsevan Koivurinteen päiväkodin nurkilla maanantaina iltapäivällä.
- Tarkkaa kellonlyömää en tiedä, mutta noin kahden aikaan ne siellä ovat olleet.
Sudet havaitsi päiväkodin naapurissa asuva nainen.
- Hän oli juossut päiväkotiin ja huutanut, että äkkiä lapset sisälle, tuolla on susia.
Tarkistus mittanauhalla
Erkkilä oli itse käynyt myöhemmin mittanauhan kanssa tarkistamassa jäljet. Hänen mukaansa kyseessä on ehdottomasti suden jäljet.
- 10 senttiä leveydeltään ja 12 senttiä pituudeltaan, hän kuvailee jälkiä.
Lähimmillään sudet olivat olleet 50 metrin päässä päiväkodista.
Erkkilän mukaan Lohtajan keskustan liepeillä on pyörinyt kaksi sutta viime syksystä lähtien.
- Tietenkään aivan varma ei voi olla, että kyse on samoista eläimistä, mutta joka kerta on samanlaiset jäljet, toiset vähän isommat ja toiset pienemmät.
... - Sillälailla 2
No huhuh!
Menikö joku ampumaan itsensä siksi että jäi kiinni salametsästyksestä?
Taisi se salametsästys olla rakas harrastus - rakkaampia kuin oma perhe ???
Ei voi käsittää - TRÖÖT....
Vai on se Balttis töräyttänyt tällasen kivan aloituksen tähän taas. No jälleen samaa sontaa saat jopa tähän juttuun kytkettyä Paavin ja Hitlerin :O no varmaan onnistut liittämään tähän taaksen vielä homojen invaasion ja lesbojen poikalasten alistamisen mutta kokeile vaikka jotain uutta ja kiehtovaa. Saatko liitettyä tähän pohjalaisen luonteen synkkyyden ja sen tosiasian, että Pohjanmaalla on eräs paikka jossa on tapettu ylivoimaisesti ihmisiä sitten sota-aikojen, voisiko tuosta päätellä jotain? Pohjalainen jurnukka ei turhia pukahtele ei vaikka vaihtoehdot olisivat kuinka karut. Tämän asian sitten vielä linkität aukottomasti kirkkomme syyksi niin lähden heti lyömään patarumpua kannattaja joukkoihisi.
- Taikapilleri?
Nää kauhiat IltaSatusanomain susjutut saa aina vihiriät pillerimiehet iltasin liikkeelle.
- voi käyttäytyä arvaa
Liikenneruuhkissa kolareita
Ilta-SatuSanomat Julkaistu: 10.5.2013 16:41
Naarassusi ja autoilija törmäsivät Savossa
Kuvan susi ei liity tapaukseen. Jussi Nukari
Nuori naarassusi kuoli autokolarissa Sonkajärvellä.
Iisalmelainen nuori mies koki elämänsä järkytyksen autolla ajaessaan, kun iso eläin hyppäsi keskellä kirkasta päivää metsästä suoraan ajotielle ja keskelle autoa. Mies oli ajamassa Sonkajärven kirkonkylältä Rautavaaran suuntaan.
Kolari sattui Sonkajärven ja Rautavaaran kuntien rajalla.
Susi lensi törmäyksessä tien penkkaan. Autoilija näki loukkaantunen suden ja meni katsomaan eläintä.
– Autoilija kertoi, että eläin oli vähän nostanut päätään ja sitten kuoli, ylikonstaapeli Marko Tervo kertoo.
Autoilija soitti hälytyskeskukseen. Paikalle tullut poliisi toimitti suurpedon Eviraan tarkempiin tutkimuksiin.
Tervo kertoo, että susi oli vajaan 30 kilon painoinen.
Tervo sanoo, että Sonkajärvi ja Rautavaara ovat Suomen susialuetta, mutta että susikolarit ovat silti harvinaisia. Törmäyksiä on muutamia vuodessa.
Tervo antaa vastaaviin kolareihin ohjeeksi, että loukkaantunutta eläintä ei pitäisi mennä katsomaan läheltä. Peto voi käyttäytyä arvaamattomasti.
IS
Peto voi käyttäytyä arvaamattomasti? No mutta eihän nämä söpöläiset voi olla arvaamattomia... ? Metsät täyteen vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873237
- 622947
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322465- 802283
- 742199
- 952026
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j361693- 121626
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201613Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301450