Anomus sisään

kuulin tämän eilen

Latvia jättää hakemuksen EU:lle liittymisestään yhteisvaluuttaan. Pyrkimys tulla hyväksytyksi kuluvan vuoden aikana.
On EU:n kolmanneksi köyhin maa eli mitähän siitä seuraa???

6

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommentz

      TODELLA TYPERÄÄ LATVIALTA

    • typeryksenbongaaja

      Ei se köyhyys siinä ole ratkaisevaa, vaan se, miten valtio hoitaa raha-asiansa. Jos on budjettialijäämää tai liian suuri julkinen velka, ei rahaliittoon ole asiaa. Pyrkiä saa, mutta paikka pitää ansaita - eikä nyt enää onnistu huijaaminenkaan.

      Muuten - aloituksesi on aivan väärällä palstalla! Täällä keskustellaan Latvian matkailusta, ei rahapoliitikasta!

      • ei eurolle

        raha vaikuttaa matkailuun ,,eli jos hinnat nousevat taas 10 % euron takia kuten virossa vaikuttaa se matkailuun


      • oikeamatkaaj
        ei eurolle kirjoitti:

        raha vaikuttaa matkailuun ,,eli jos hinnat nousevat taas 10 % euron takia kuten virossa vaikuttaa se matkailuun

        Hyvä ihme aloitus on just oikein täällä. Kun menee ensi vuonna Latviaan, ei rahaa tarvi enää vaihtaa, jos jäsenyys hyväksytään. Eli aloitus ok.
        Viron kalliit hinnat ovat aivan oma lukunsa, siellä on ollut kallista jo ennen euroa. ja kalliilla hinnalla huonoa laatua.
        Latvia ja Liettua ovat eri asioita kun Viro (ihmettelen mitä viroon yleensä mennään eli Tallinnaan).


    • Tervetuloa mukaan

      Oikea päätös. Latvia on juuri niitä maita, joiden talous riippuu paljon ulkomaantoiminnoista. Silloin on hyvä olla pätevä valuutta, ettei tarvitse devalvaatioilla keinotella.
      Vaikka vahva on latinkin vaihtokurssi ollut, koska se on ollut suoraan sidottu muutamiin ulkomaiden "koviin" valuutoihin, valuuttakoriin. Joten muutos käytännössä ei tule olemaan kovin suuri, lähinnä on kyse rationalisoinnista ja tiiviimmästä kytköksestä läntiseen Eurooppaan.

    • velkaa

      Viimenen vuosi sitten vierailla kohtuu hintaisessa maassa. Viro onkin jo pilattu joten seuraavaksi vedetään latvia mukaan. Virossa voi muuten kysellä paikallisilta miltä tuntuu eurolla maksella kun palkat ei paljoa kumminkaan nouse samassa tahdissa muiden kulujen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe