Rkp estää suomen oppimista?
Österbottens tidningin tirkistysluukusta voimme lukea, että:
"40 kan rymmas i språkbad
JAKOBSTAD. Sexton föräldrapar har anledning att glädja sig sedan SFP bytt fot i frågan om språkbadsskolan. 7 komment)
Eli
"40 voi mahtua kielikylpyyn
Pietarsaari 16 vanhempipariskuntaa saa nyt iloita, koska Rkp on muuttanut kantaansa kielikylpykysymyksessä"
Uutinen koskee Pietarsaaren kielikyklpyjupakkaa. 40 ruotsinkielistä lasta ilmoitettiin halukkaiksi suomea oppimaan suomenkieliseen kielikylpyopetukseen.
Rkp-johtoinen Pietarsaari ilmoitti, että niistä jää 15 ulkopuolelle, koska perustetaan vain yksi 25:n lapsen ryhmä, johon arvotaan sisäänpääsijät. Kahteen ryhmään olisi kaupungin virkamiehen mukaan pitänyt olla 50 hakijaa.
Sen sijaan kaikki suomenkielsit lapset hyväksyttiin heti ruotsin kieltä oppimaan ruotsinkieliseen kielikylpyyn. Heitä oli 20 ja kaikki saivat paikan. Ruotsinkielisiä halukkaita oli 40, mutta kaupunki ilmoitti siis ensin, että vain 25 pääsee kylpemään, koska perustetaan vain yksi ryhmä. Suomenkielisen ryhmän perustamiseen riitti siis 20 lasta, ruotsinkieliseen vaadittiin 25 ja siksi 15 ruotsinkielistä olisi jäänyt pois, ja ohjattu ruotsinkielisiin kouluihin, ilman kielikylpymahdollisuutta.
Asiasta ei ole ollut Yle:ssä mitää uutista, mutta tiedämme muuta kautta, että ruotsinkieliset, ilman suomen oppimismahdollisuutta jääneiden lasten vanhemmat nostivat äläkän ja vaativat lastensa pääsyä mukaan.
Anna-Maja Henriksson on kaupungin johtohahmo ja hän joutunee nyt sitten kuuntelemaan ruotsinkielisiä.
Onko tämä totta Pietarsaaressa?
Onko noin?
1
180
Vastaukset
- olen suomalainen
RKP ja hurrit ovat pohjanmaan ja koko suomen syöpä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1022204Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1142001Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.3021990Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441791Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2091647- 371435
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291255Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941153Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤701150- 521089