selittäskö joku et mitä tarkottaa ympärileikattu..poistetaanko sillon esinahka vai??
ympärileikattu
minä
81347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Juu, juuri niin. Siis miehillä.
Se se vasta onkin raakaa. Leikataan klitoris irti ja ommellaan häpyhuulet yhten. Jätetään pieni rako kuukautisvuotoja varten. Ne sitten revitään auki samalla ku uus ukko raiskaa. Onpa perhanan kiva.
kulle ala pelottelemaan!! ei todellakaan ommella häpyhuulia yhteen.....tuo nyt oli täyttä puppua!!
Riidelläänkö nyt sitte sen todenperäisyydestä, häh? Voin mä pistää tulee tekstiä "naisen seksuaalisuus" kirjasta, siinä on kyseisestä operaatiosta juttua.
Usko mitä tahot, mut oo onnellinen, et suomessa sellanen on laitonta.
Tytöille tehtävä ympärileikkaus on todella julma, ja on onneksi nykyään lailla kielletty (ainakin meillä). Sitä tehtiin muistaakseni n. 11-15-vuotiaille tytöille, hereillä. Se on traumaattinen kokemus, ja ympärileikatut tytöt saavat kärsiä mm. tulehdusten takia. Myös esim. yhdyntä ja synnytys ovat heille erittäin tuskallisia. En halua mennä sen enempää yksityiskohtiin.
Poikien/miesten ympärileikkaus tarkoittaa sitä, että esinahasta poistetaan se osa, joka peittää terskan (munan pään) eli 2-3cm. Ei sitä esinahkaa tietenkään koko munan pituudelta poisteta !
Useimmiten tämä toimenpide tehdään, jos esinahka on ahdas eikä sitä saa vedettyä sen terskan taakse (yhdynnässä), tai jos esinahka on altis tulehtumaan.
Aluksi terska saattaa olla kosketusarka, mutta pari kuukautta, niin kaikki on ok.
Toimenpide tehdään nukutuksessa ja joutuu olemaan yhden yön sairaalassa/terveyskeskuksessa varmuuden vuoksi. Nykyään käytetään tikkejä jotka "sulavat" melko nopeasti ajan mittaan eikä niitä siis tarvitse poistaa. Saatetaan myös käyttää tikkejä, jotka poistetaan parin viikon kuluttua (2-4 tikkiä).
Leikattu muna on on helpompi pitää puhtaana, voi runkata ihan normaalisti ja ainakin mun vehjettä tytöt on sanoneet komeaksi leikkauksen jälkeen.
Naisten ympärileikkaus onkin sitten jo raaka uskonnollinen rituaali, jota ei sivistysmaissa tehdä.
--
...Jotkut juutalaset kans ympärileikkaa ihan vauvana! HYI! Mut Suomes se on kiellettyy (onneks)
Juutalaiset suorittaa ympärileikkauksen kaikille vastasyntyneille pojille, se on on semmonen jo raamatun aikanen uskonnollinen juttu. Sinänsä se leikkus ei ole mitenkään inhottava eikä sairas jutska, mut ei siihen kyl mitään syytäkään ole...
Se kuulostaa ehkä se sana jotenkin jopa pervolta, mut en tiä, se vaan periytyy jostain Jeesuksen ajoilta se käytäntö juutalaisilla.
Ihan sanoisin tytöille, et mä olin 13v kun multa vähän sitä esinahkaa lyhennettiin, kun se oli niin tiukka, ja nyt on ollut paljon parempi niin.
Tututukaa tekin tytöt asian, ni ei se ole KAUHEETA !