Oikean puoliset kaiuttimet ei toimi

Joo moro vaa

Tosiaan R reikään laitettu kaiutin ei toimi auttakaa ja kaikki johdot on oikein ja kaikista kaiuttimista liitettynä L puolelle toimii ja miksi vitussa R puolelle liitettynä ei toimi. Kiitos etukäteen AUTTAKAA!!!
167831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Siksi vitussa, että joko vahvistimen balanssisäädin on L-laidassa tai R-kanavan vahvistin on rikki. Kertomuksestasi selviää, että kaikki kaiuttimet on kunnossa.

Äänestä
  • Balanssi on siinä missä pitääkin ja vahvistimet on kunnossa.

    Äänestä

  • jerry69 kirjoitti:

    Balanssi on siinä missä pitääkin ja vahvistimet on kunnossa.

    Vahvistimen osaksi luen myös kaiuttimen suojareleet. Mutta miten oot koittanut, että vahvistin (ja kaiuttimet) on kunnossa.

    Et kertonut, onko yhdistelmästereo vai erillislaitteet.

    Voihan se vika olla ohjelmalähteessä, eli esim. CD-soittimessa, radiossa, esivahvistimessa valintakytkimineen tai niitten välisissä RCA-kaapeleissa.

    Kummalliselta tuntuu se, että mielestäsi kaikki on kunnossa, mutta ei soi!

    Kannattaa kysyä neuvoa Rauni-Leena Luukanen Kildeltä. Hän osaa ratkoa tämän tyyppiset asiat.

    Äänestä

kaiutinrele ei ehkä vedä, minulla on vahvarissa ollut sellainen ongelma, arvelisin kuivan talvi-ilman aiheuttaman huonepölyn lisääntymisen syyksi

Äänestä
  • Tosiaan, turha syyttää kaiutinta, jos se kerran vasempaan kaiutinlähtöön kytkettäessä soi.

    Äänestä

  • äly hoi, älä jätä kirjoitti:

    Tosiaan, turha syyttää kaiutinta, jos se kerran vasempaan kaiutinlähtöön kytkettäessä soi.

    Aivan, ilmeisestikin fader-säätö on ihan reunassa?

    Äänestä

  • Kaiutinrele on kylläkin usein yhteinen kummallekin kanavalle, siis 2-napainen. Tällöin ei kumpikaan kanava toimi, vaikka vain toinen pääteaste olisi oikosulussa. Ei siis kuulosta relevialta. Kuiva talvi-ilma tosin aiheuttaa staattista sähköisyyttä, joka rikkoo herkkiä cmos-piirejä, joita käytetään analogiakytkimissä vahvistimen etuasteissa.

    Äänestä

Kyllä aloituksen täytyy olla trolli. Jos kerran kaiuttimet ja vahvistin ovat kunnossa, niin mitä vielä valitat?

Äänestä

mä tierän ..

sillä on korvanappi toisessa korvassa niin se ei kuule sillä mitään !

Äänestä

Voi vittu kun R puolen reikään liitettynä ei toimi, mutta miksi L puolen reikään liitettynä toimii ja balanssi on siinä keskellä missä kuuluukin.

Äänestä
  • Ehkä olet kokeillut vahvistimen kuulokkeilla ja silloin toimii. Syynä silloin olisi kuulokejakin kytkimet, jotka ei palaudu kaiutinasentoon toisessa kanavassa, kun vedät kuulokkeet pois vahvistimesta.

    Tarkemmin en pysty sanomaan, kun kristallipallo on vuosihuollossa.

    Äänestä

Siitä voivitustasi on ilmeisesti valunut jotain rähmää L-kanavan kontakteihin tai muihin laitteisiin.

Sinulla ei ole näyttöä kuin siitä että kovaääniset toimivat.
Vika on siis stereoitten L-kanavassa välillä L-liitin ----- ohjelmalähde.

Äänestä

Siirrä ensin oikeanpuoleiset ja vasemmanpuoleiset kaiuttimenjohdot ristiin,kokeile vaihtaako vika puolta.
Sitten vaihda inputliittimien kanavat keskenään jos rcat niin kokeile tuleeko signaali molemmista kanavista kokeilemalla kummankin kanavan johtoa toimivassa kanavassa.
Näin saat tietoa onko vika kaiuttimissa,ohjelmalähteessä,vaahvistimessa,johdoissa.

Äänestä
  • Voi olla, että vehje onkin autoradio ja signaalilähteitä ei niin vain vaihdetakaan keskenään.

    Äänestä

  • tiedä häntä kirjoitti:

    Voi olla, että vehje onkin autoradio ja signaalilähteitä ei niin vain vaihdetakaan keskenään.

    Niinpä, avun antaminen on vaikeaa, kun ei vikatilannetta ole sen paremmin spesifioitu.

    Äänestä

  • tiedä häntä kirjoitti:

    Voi olla, että vehje onkin autoradio ja signaalilähteitä ei niin vain vaihdetakaan keskenään.

    Autoradiotapauksessa lohtuna on se, että kun on kokeillut kaiuttimia ristiin ja todennut ne toimiviksi (mikä voi tosin vaatia pieniä johtotöitä sekin), niin vika on paikallistettu; se on se autoradio vialla.

    Korjaus onkin sitten jo toinen juttu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jerry69 kirjoitti:

Joo moro vaa

Tosiaan R reikään laitettu kaiutin ei toimi auttakaa ja kaikki johdot on oikein ja kaikista kaiuttimista liitettynä L puolelle toimii ja miksi vitussa R puolelle liitettynä ei toimi. Kiitos etukäteen AUTTAKAA!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu