Erinlainen Peru

sy Snoopy

Perussa astut erinlaiseen maailmaan. Inkojen historia ja Andien lumo vie menessään. La Paz on jännittävä kaupunki. Amazonas täytyy myös kokea. Kolme viikkoa menee helposti. Kotisivut www.snoopy.fi

12

1106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • just,just

      älä muuta sano,menee jopa kolme kuukautta tosta vaan... eikä millään oo koko historia selvillä vieläkään. itse tilasin 1995 liput,tämän vuoden kesäkuun maccu piccu konserttiin. pillipiiparit jammailevat liman raunioilla,ponzot hulmuten,lierikot vinossa,pillit ojossa,tukka takussa,kengät kiiltäen,housut prässingillä,turpa messingillä. aivan mahtavat sembalot siis tulossa.

    • josaldinho5734

      ONKS PERU TURVALLINEN VALTIO. VIELÄKÖ MAOLAINEN SISSIJÄRJESTÖ LOISTAVA POLKU ON HENGISSÄ

      • älkää menkö

        Peru ei ole kovin turvallinen valtio. Lähempää löytyy paljon turvallisempia paikkoja joihin pääsee paljon halvemmallakin.

        Loistava Polku on taas enemmän voimissaan Perussa, varsinkin Andien itäpuolelta alkavilla viidakkoalueilla. Ei kannata mennä sinne.


    • sy Snoopy

      Höpö höpö. Loistava Polku? Ei kukaan tiennyt, ei tuntenut. Mannerheimintien ylittäminen saattaa olla vaarallisempaa kuin turistin matkailu Perussa. www.snoopy.fi

      • parempi tietäjä

        Olet täysin väärässä. Perussa mm. raiskattiin 2 suomalaista nuorta naista joku aika sitten. Montako naista tunnet jotka on raiskattu ylittäessään Manskua? Hä? Itsellesi oikein iso höpö höpö.
        Syyskuun 12 päivä oli Abimael Gusmanin, Loistavan polun perustajan pidättämisen vuosipäivä ja moni kansainvälinen sivusto varoitti mahdollisista pommi-iskuista. Seuraa uutisia ja aikaasi äläkä tule tänne pätemään.


      • Perdone.
        parempi tietäjä kirjoitti:

        Olet täysin väärässä. Perussa mm. raiskattiin 2 suomalaista nuorta naista joku aika sitten. Montako naista tunnet jotka on raiskattu ylittäessään Manskua? Hä? Itsellesi oikein iso höpö höpö.
        Syyskuun 12 päivä oli Abimael Gusmanin, Loistavan polun perustajan pidättämisen vuosipäivä ja moni kansainvälinen sivusto varoitti mahdollisista pommi-iskuista. Seuraa uutisia ja aikaasi äläkä tule tänne pätemään.

        On siellä tullut käytyä. Limassa ja sieltä bussilla La Paziin, Punoon, Titicacalle ja Santa Cruziin. Missään ei tuntunut olo turvattomalle.
        Ne raiskatut naiset (tosiko) ovat omalla käyttäytymisellään hankkineet väärää seuraa..
        Kuten kaikissa suurissa kaupungeissa, myös perun kaupungeissa on huonoakin ainesta. Minä ainakin olen joutunut pakenemaan pienessä Helsingissä!
        Ja yritetty ryöstää Jyväskylässä.
        Maaseudulla Pohjanmaalla tapetaan. Sivullisiakin.
        Tosi hieno matka oli kaksin. Ja edullinen; muutaman tonnin koko kolme kuukautta jatkuvasti kuljeskellen myös Keski-Amerikan valtiot.


    • kerranelamassa.fi
    • sy Snoopy

      Lisään vielä, että La Paz ei tietenkään ole Perussa vaan Bolivian eksoottinen pääkaupunki, mutta kun käytte Titicaca järvellä, niin La Paz on jo lähellä ja kannattaa ehdottomasti ajaa bussilla sinnekin.
      www.snoopy.fi

    • Tuula Vantaalta

      Paremmalle tietäjälle. Kuule, aloita matkailu vaikka tekemällä risteily Tallinnaan. Se on luultavasti melko turvallista. Jos kuitenkin aiot uhkarohkeasti Etelä-Amerikkaan lähde isän tai äidin kanssa ettet joudu heti lentokentällä ryöstetyksi tai raiskatuksi. (Ne raiskaa siellä poikiakin.) Jos et osaa espanjaa ryöstö voi koitua sinulle hengen vaaralliseksi. Ryöstäjät saattavat komentaa sinua riisuuntumaan alasti, että voivat kaapata vaatteesi ja paeta. He ovat oppineet, että vaatteisiin voi olla piiloitettuna rahaa ja heillä on kiire. Jos et ymmärrä heti totella käskyä he saattavat esim. leikata sormussormesi poikki saadakseen kiinnijuuttuneen sormuksen. En oikeastaan suosittele sinulle lähtemistä Peruun. Matkailukokemusta tarvitaan mielestäni enemmän.

    • Anonyymi

      MIKSEI PERUSTA KIRJOITETA ESIM BRASILIASTA KYLLÄ KIRJOITETAAN.. ONKO KV LEHDISTÖ SUUNNANNUTT KATSEENSA UKRAINAAN IHMETTELEN TÄTÄ

    • Anonyymi

      Kylla menisi paljonkin kivaa aikaa taman maan tutkimiseen, jos paasisi johonkin Cuscosta. Mielenosoitusten takia kaikki tiet on kasattu tayteen kivia ja palavia autonrenkaita. Olisi pitanyt ymmartaa jaada sinne Amazonille vaikka viikon hikoilun ja kaikkien vaatteiden kostumisen jalkeen kaipasikin jo ilmaa, jossa paita pysyy kuivana edes puolituntia.

    • IHMETTELEN ETTEI PERUSTA. VENEZUELASTA ECUADORISTA KIRJOITETA SANALLAKAAN SUOMEN SAATIKKA RUOTSIN LEHDISTÖSSÄ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      52
      6781
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4452
    3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      16
      4160
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      230
      3804
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      29
      3073
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2776
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2407
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2371
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      100
      1950
    Aihe