poltin ubuntun levylle mutta näyttää vain kansioita disk,boot,doc yms mikä on mennyt pieleen poltin muodossa 4x ...
kokeilin myös automaattisella käynnistyksellä mutta ei lähde elvy käyntii. dvd asemassa on kunnossa testattu on.
t
kokeilin myös automaattisella käynnistyksellä mutta ei lähde elvy käyntii. dvd asemassa on kunnossa testattu on.
t
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eli yrität Windowsissa käynnistää sitä levyä ? Ei se niin toimi vaan koneen BIOS asetuksista kone käynnistymään CD/DVD-asemalta, levy koneeseen ja uudelleenkäynnistys. Jos kone käynnistyy Windowsiin niin BIOS asetukset ovat väärin.
Joo käynnistyy windows biosksista. kone on acer asprise 3100. mistäköhä ne asetukset voisi saada?
Paina Delete näppäintä(pidä vaikka pohjassa) koneen käynnistyessä.
Ohjekirja kertoo mitä näppäintä pitää painaa koneen käynnistyessä ihan siinä alussa että pääsee BIOS asetuksiin, monessa koneessa se ohje vilahtaa ruudulla muutaman sekunnin siinä käynnistyksen alkuvaiseessa.
Osassa koneista sen käynnistysaseman voi myös valita ilman BIOS asetusten muuttamista painamalla tiettyä näppäintä käynnistyksen alussa, tuokin tieto löytyy ohjekirjasta (ja usein sekin vilahtaa ruudulla).
Jos olet hukannut ohjekirjan niin Googlella löytyy ohjeita, saat itse etsiä. Ja etsi sitten koneen mallin mukaan, eri merkeissä ja malleissa nuo näppäimet vaihtelevat.
Todennäköisesti BIOS:iin mennään joko F2- tai F12-nappulaa naputtelemalla koneen käynnistyksen aikana.
Voi olla myös CTRL ALT ESC yhdistelmä, pätee ainakin joihinkin Acereihin tuo.
Tasan kaksi ikuista vaihtoehtoa, joko tai, tai molemmat:
- Et polttanut asennuslevyä ISO-levykuvaksi.
- Koneesi BIOS:issa CD/DVD-asema ei ole käynnistysjärjestyksessä ensimmäinen.