Osuin palstalle vahingossa. Vaikuttaa hauskalta kieleltä. Mutta en ole ennen kuullut, voisiko joku selittää?
Mikäs tämä tämmöinen kieli on?
4
279
Vastaukset
- suomenruotsalainen1
meän kieltähä puhuthaan täällä pohojois ruottisa.Ei oo suohmee eikä ruotthii...vaan sellastha blanthaamista...en oo äkta meänsuomen praataajamutta ymmärrän sitä
- jo vain
Oli tuossa suomenruottalaisen kirjotuksessa vissiin yks sana oikeinki ;) Ei ole suomea eikä ruottia, ko jotaki siltä väliltä, kielioppi on niinkö suomesta mutta ruottalaisia sanoja on paljon seassa ko meän kieltä praatathaan. Niinkö vaikka että "lähemä ookaahmaan piililä". Eikä sitä hootakhaan joka paikhaan panna vaikka monheen paikhaan panhaanki :)
- väylänrantalainen
Meänkieli on suomen murre, jota puhutaan Tornionlaaksossa rajajoen kummallakin rannalla. Ruotsin valtio on pakolla ruotsalaistanut alueen, eivätkä asukkaat sen vuoksi osaa suomen kirjakieltä lainkaan. Ruotsin puolella murretta sanotaan meänkieleksi, kun ei haluta tunnustaa sitä suomeksi.
- Taas kerran
Suomen kielen murre, ei mikään oma kieli. Annetaan sitten mitä tahansa selityksiä ja tekosyitä.
Kyllähän raumalaisetkin välillä sanovat että heillä on oma kieli (Rauman giäl), mutta jokainen tietää sen perimmiltään vitsiksi, loppupeleissä jopa raumalaiset itse. Tornionlaakson asukkaista jotkut hanakasti pitävät suomalaismurrettaan omana kielenään välittämättä edes kielitieteellisistä faktoista, ja tämä on surkuteltavan naurettavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3183189Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4633088- 712130
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1921478- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751212Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121117K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1641054