simppelit juhlat

hei! Antakaahan ideoita, kun haluamme järjestää vihkipäivämme kunniaksi ystävillemme pienet, mukavat juhlat.. ja johonka ei menisi hirveesti rahaa.. sitä kun ei kauheesti ole. mutta kun jotenkin haluamme ystävien kanssa juhlistaa..
siis mitähän kivaa sitä keksisi..?
3840
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

heips!

Miten ois ihan vaan esim. jomman kumman vanhempien luona mukava yhdessä olo. Paljon ruokaa, juomaa ja hieman ohjelmaa. Ei esim. minkäänlaisia pukeutumissääntöjä, vaan tärkeintä ois et kaikki viihtyy. Ruuat ja juomat voi aina tehdä itse. Kaverit varmasti auttavat koristelussa ja hengen luomisessa!

Mukavia juhlia vaan teille!

Äänestä

JEP! eli me vuokrasimme yhdestä lomakylästä ison saunamökin ja 4 pikkuista mökkiä yöpymiseen!
Tämä tuli siis maksamaan 220egeä.

Kavereita sinne tulee 17kpl ja pukeutuminen on siis vapaa eli ei siihen mene yhtään ylimääräistä ja jokainen saa olla juuri sellainen kun haluaa,
(eikä mitään pakko pulla yli-pukeutumista!)

Ruokapouleksi olemme päätyneet, grillattavaan makkaraan,salaattiin ja patongiin kun
kerran on "saunajuhlat"

Äänestä

Mä olen eri linjoilla kuin pari aikaisempaa kirjoittajaa, eli nimenomaan EN tekisi juhlia epämuodollisen kotoisiksi: ehdottaisin päinvastoin iloisia, juhlavia cocktailkutsuja, joissa ihmisiä rohkaistaan pukeutumaan nätisti (miehille puku, naisille jotain mekkoa, kivaa jakkupukua tms) ja joissa tarjotaan pelkästään juotavaa. Ruoka nimittäin on paitsi aika kallista, myös hirveän vaivalloista tehdä yhtään isommalle porukalle (sitä varten joutuisit luultavasti ostamaan jopa ylimääräisiä tarjoiluastioita jne). Jos ihmiset tietävät etukäteen että kyse on cocktailkutsuista niin kukaan ei edes kaipaa mitään syötävää. Ja viinaa nyt saa halvalla vaikka Virosta (aika halpaa se on nykyään Alkossakin), siitä sitten vain gintonicceja ja hassuja drinkkejä vääntämään.

Ja siis tämän suunnitelman riemu on minusta siinä, että vieraat omalla pukeutumisellaan jo tekevät siitä juhlavan, vaikka ette tuhlaisikaan omaisuuksia kukkalaitteisiin jne. Myös drinkit tuovat juhlan tuntua ihan eri lailla kuin kotikalja ja karjalanpaisti (ei niin että niissä mitään vikaa sinänsä...). Muutama ruusu ja muutama kynttilä, ja se on siinä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


natalii kirjoitti:

hei! Antakaahan ideoita, kun haluamme järjestää vihkipäivämme kunniaksi ystävillemme pienet, mukavat juhlat.. ja johonka ei menisi hirveesti rahaa.. sitä kun ei kauheesti ole. mutta kun jotenkin haluamme ystävien kanssa juhlistaa..
siis mitähän kivaa sitä keksisi..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu