Tuulilasinpyyhinten ongelma

Vinkkarit vialla

Vika ei ole siinä, etteivätkö pyyhkimet toimisi, vaan siinä, että ne toimivat vähän liiankin hyvin. Nimittäin pyyhkimet loikkaavat joskus itsestään esimerkiksi tihkuasennolta jatkuvaan pyyhintään eivätkä ota tämän jälkeen pyyhinviikseltä mitään muita käskyjä vastaan kuin nopeuden lisäyksen. Eikä tässä kyllin: pyyhkimet eivät myöskään pysähdy, edes virtojen katkaisu ei saa aikaan mitään. Ainoastaan konepellin alla sähkökotelon kannen avaus ja releosan kopsautus pysäyttää pyyhkimet. Tämän jälkeen pyyhkimet taas toimivat jonkin aikaa kunnolla.

Auto pitäisi viedä ennen kevään kurakelejä huoltoon, ja pitäisi tietää, mikä vaihdetaan, pyyhkimen ohjausmoduuli, sen kanta, jokin rele vai mikä. Auto on 08 TDCi.

Onko jollakin kokemuksia?

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mondeojeejee

      Vastasit itse jo aiemmin. Oletettavasti siellä rele takertelee. Korjaus on helppo ja halpa; rele irroita, rele vaihda.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe