Uusi mustavalko kuvablogi avattu. Huh miten hienoja kuvia.
25
462
Vastaukset
- Pöllästynyt
Käytitkö vain yhtä suljinaikaa ja yhtä himmentimen aukkoa? Vai peräti toistakin?
- silmäpeli
" Käytitkö vain yhtä suljinaikaa ja yhtä himmentimen aukkoa? Vai peräti toistakin?"
Käytotkö vain yhtä silmää vai kahta.
Kenties ruskeaa?
- Sorry vaan
Kannattasi ensin opetella kuvaamaan enenkuin nettiä roskalla täyttää.
- Katselija
Itse en ollenkaan yhdy noihin negatiivissävytteisiin kommentteihin. Tykkäsin kovastikin blogin kuvista!
- Aivan Ihanaa
Minä aivan mykistyin, täydellistä kuvankäsittelyä ja mitä uskomattomia, uusia ihania valokuvia!
Pidä aina tietosi itselläsi, muut varmasti halajavat vinkkejä Sinulta
- keljo1
Hah hah huvittavaa....mitäpäs ne harrastajat muuta.
- hieno?
PhotoShoppailu on kai ihan kiva ja hui miten hieno harrastus.
- defacto!
Tuohon mitään photosoppailua tarvita. Ihan perus reissukuvia.
- Se eka kuva
Olisi riittänyt.
Ja ehkä hiukan jyrkempänä. - Häh
Miksi täytät netin täydellä roskalla? häh
- kuvailija.
Yksi nimeltä mainitsematon ulkomaalainen ammattikuvaaja on sanonut, että jos digikuva epäonnistuu valoituksen, kotrastin, värien jne osalta niin paljon, että kuvankäsittelylläkään ei saa korjattua, niin kuvan kun muuttaa mustavalkoiseksi, niin se voi vielä pelastaa kuvan, näissä tapauksissa ei ole tainnut auttaa sekään?
- Osaava joskus
http://silverblvd.blogspot.fi
Tämä plokkaaja on onnistunut täydellisesti ryssimään kaikki kuvat. - räpsyjä vuodesta -89
Osaava joskus kirjoitti:
http://silverblvd.blogspot.fi
Tämä plokkaaja on onnistunut täydellisesti ryssimään kaikki kuvat.Laittakaahan ammattilaiset omat kuvat näytille niin me amatöörit saadaan hävetä olemassaoloamme.
- Palstaa seurannut
räpsyjä vuodesta -89 kirjoitti:
Laittakaahan ammattilaiset omat kuvat näytille niin me amatöörit saadaan hävetä olemassaoloamme.
Laitoin joskus suosikeihin harrastelijakirurgin kotisivut. Hän ei ole ammattilainen mutta pidän hänen kuvistaan. Tuolla on mustavalkoisia hänen sivuiltaan.
http://koti.mbnet.fi/winner/mustavalkoista.html
Ei ole näkynyt miestä aikoihin tällä palstalla.
Ei aloittajankaan linkki huono ollut. - hänen sivuiltaan
Palstaa seurannut kirjoitti:
Laitoin joskus suosikeihin harrastelijakirurgin kotisivut. Hän ei ole ammattilainen mutta pidän hänen kuvistaan. Tuolla on mustavalkoisia hänen sivuiltaan.
http://koti.mbnet.fi/winner/mustavalkoista.html
Ei ole näkynyt miestä aikoihin tällä palstalla.
Ei aloittajankaan linkki huono ollut.Eipä näytä perspektiivivirhe ja vääristymät haittaavan Canon Powershot-kirungiakaan.
- kuvaaja minäkin
Voisiko joku kertoa muutamasta kuvasta mikä niissä mättää niin oppisi itse välttämään samat virheet.??
- ellun tissitön tissi
"Voisiko joku kertoa muutamasta kuvasta mikä niissä mättää niin oppisi itse välttämään samat virheet.?? "
niis ei oo elina b. esittelemässä olemattomia tissejään? - tissiposket huvittaa
ellun tissitön tissi kirjoitti:
"Voisiko joku kertoa muutamasta kuvasta mikä niissä mättää niin oppisi itse välttämään samat virheet.?? "
niis ei oo elina b. esittelemässä olemattomia tissejään?Jahas, taas valokuvauksen rautaiset ammattilaiset palstalla...joko tuleva syksy jännittää, kun siirryt yläasteelle? Siellä saatat nähdä jopa vilauksen paidan alla pullottavasta tissistä.
- minäkin kuvaaja
Pistäppä näytille muutama kuvasi niin kerron mielipiteeni niistä.
Mättäminen on kyös makuasia, mutta rakentava kritiikki on hyödyllistä jos sitä osaa lukea. - aloittelijakuvailija
Minusta niissä mättää mm.:
- Monissa ei mitään selkeää kohdetta.
- Vinksin vonksin kallellaan.
- Rajaus, asioita leikkautuu oudosti ja/tai törröttää kuvien reunoissa.
- Sillan alakaari kasvaa naisen nenästä silmiinpistävän häiritsevästi.
- Joissakin ihan liikaa liikkeen tuomaa suttua.
- Valotus, kontrasti, tms. joissakin häiritsevän tuntuinen. - aloittelijakuvailija
aloittelijakuvailija kirjoitti:
Minusta niissä mättää mm.:
- Monissa ei mitään selkeää kohdetta.
- Vinksin vonksin kallellaan.
- Rajaus, asioita leikkautuu oudosti ja/tai törröttää kuvien reunoissa.
- Sillan alakaari kasvaa naisen nenästä silmiinpistävän häiritsevästi.
- Joissakin ihan liikaa liikkeen tuomaa suttua.
- Valotus, kontrasti, tms. joissakin häiritsevän tuntuinen.Lisään vielä tähän että saman tapaisia juttuja löytyy välillä omistakin otoksista, ja niitä yritän sitten mahdollisuuksien mukaan joko korjailla esim. suoristamalla kuvan tai rajaamalla häiritseviä törröttäjiä pois, tai jos kuva on liian pilalla niin yksinkertaisesti vain deletoin sen.
Kaiken kaikkiaan tuntuisi että pienellä kuvien valikoinnilla noista olisi saanut paljon laadukkaamman tuntuisen paketin.
- gallellaan
Ihan tämän keskustelun avaajalle vinkkinä. Pistä horisontti kalleleen jos se on tehokeino, mutta hiukan sinne tänne kuvasta toiseen se on virhe!
- jpp75
Muutama ihan tyylikäs kuva, mistä sitä tietää mitä itse kuvaaja on kuvillaa hakenut. Hienoahan se on että eri tyylejä löytyy, sehän on valokuvauksessakin se hyvä puoli. Jos hän tykkää moisesta niin antaa mennä vaan, turha täällä on huudella että paskaa ja jne. Valotus ja sommitelu on aikas erikoinen joissain kuvissa, mutta jossain se toimii.
Eli antaa mennä vaan jos siltä tuntuu, niin ja saa laittaa esillekkin. Kyllä maailmaan bittejä ja suutaan soittavia "ammattilaisia" mahtuu, itsekkin olen tälläinen wannabe kuvaaja vain ;D - Housuton Heinäkuu
Hienoja kuvia! Valokuvaus on harrastus, jossa ei voi koskaan tulla täydelliseksi.
Tässä oma kuvablogini, jonka loin ystävieni kanssa, ja teemana #Housuton Heinäkuu: http://housuton.tumblr.com- housut on?
Pari kivaa kuvaideaa.
En ymmärrä, että sukkahousuissa on housuton. Voiko olla housuton jos jalassa on pikkuhousut ja sukkahousut?
Ihan oikea housuttomuus on kivaa kesällä (ja näkyy kuulemma naamassa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2289880Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen514613Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1354117Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1174002- 2103773
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik453107Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL172281Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1581657Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its991600Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!91593