vikinglinen terminaalista perhostalolle

apuva kiitos

en osaa liikkua tukholmassa lainkaan ja pienten lasten kanssa tarkoitus päästä tuonne Hagaparkenissa olevaan perhostaloon ja tullessa keskustaan mäkkäriin syömään, onko mahdoton ajatus sikäli että sinne pääsisi helpostija eksymättä, ruotsia en taida.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • englannilla pärjää

      Helposti ja helposti... Jos julkisten käyttö sujuu, niin kyllä. Bussi Slussenille, sieltä Tunnelbana Odenplanille ja sieltä bussi 515 Haga Norraan. Kävelyä loput 400 metriä. Jos teillä on Stockholmskortet, niin ei tarvi ihmetellä maksuja. Kannattanee ostaa, mikäli tuntee itsensä tumpeloksi...(www.visitstockholm.com) ja sillä pääsee tuonnekin perhostaloon sisälle. Älkää ottako taksia, ellette ole sopineet matkan hintaa etukäteen, laillista huijausta esiintyy!

      • iso lompsa

        Kalliiksi tulee kun yhden päivän Tukholmakortti aikuiselle melkein 500 kr ja lasten kuusi vuotta täyttäneiden 300 kr arvoiset Tukholmakortit siihen päälle vielä.


    • kysykää

      Oikeastaan jännä homma kun nuo laivafirmat eivät itse järjestä mitään kyydityksiä turisteille. Te jotka matkustelette näillä laivoilla ja olette vaikkapa päivän Tukholmassa, miksi ette ota laivafirmaan yhteyttä etukäteen ja kysy heiltä miten pienten lasten kanssa helpoimmin pääsisi satamasta paikkaan x ja takaisin.

      Hankalahan sitä on ummikkona tietää miltä pysäkiltä sitä lähtään ja missä poistutaan . Satamasta perhostalolle on 8 kilometrin matka ja se ottaa noin 10 minuuttia taksilla. kyllä tilaisin taksin kun pikkulasten kanssa olisin liikenteessä. Ja voihan siellä laivassa kysellä muilta lapsiperheiltä olisiko he kiinnostuneita samasta paikasta ja tilata isomman taksin ja näin pienentää kustannuksia. Varmasti laivan info auttaa kun kysytte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10925
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8187
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5231
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3636
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2509
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2011
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe