Taloyhtiön hallitus on sitä mieltä,kun mittarit on laitettu,niin kaikki ok.
Nyt kuitenkin lukemat näyttävät siltä,ettei kaikki ole ok.Seurantani on ollut 9 kk.
Esim.kuumaa vettä menee enemmän,kuin kylmää.Yhden hengen talous,en "lotaa".
Keskim.25 kuutiota/kk.Kenen puoleen voi kääntyä mittarin testaamisessa ?
Asun Lahdessa.
Nyt kuitenkin lukemat näyttävät siltä,ettei kaikki ole ok.Seurantani on ollut 9 kk.
Esim.kuumaa vettä menee enemmän,kuin kylmää.Yhden hengen talous,en "lotaa".
Keskim.25 kuutiota/kk.Kenen puoleen voi kääntyä mittarin testaamisessa ?
Asun Lahdessa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voihan sen testata itsekin. Laske vaikka 10 limsapullollista vettä ja katso mittarista menikö 15 litraa. suuremmalla määrällä saat tarkemman lukeman, tai osta uusi mittari ja vertaa siihen.
On testattu,samoin päivän vesikatko.Kaikki ok.En itse pääse katsomaan lukemia,on taloyhtiö.Voinko omatoimisesti hankkia uuden mittarin joltain putkihuollolta?
Miksi et pääse katsomaan lukemia? Kyllä huoneistojen mittarit sijaitsevat huoneiston välittömässä läheisyydessä rappukäytävässä, jos ei kerran asunnossa sisällä ole. Joko katossa, lattiassa tai seinässä luukku. Tuskin on lukittu.
Mittarit ovat taloyhtiön omaisuutta, et voi ominpäin mennä mittaria vaihtamaan. Luultavasti taloyhtiö suostuu, että taloyhtiö vaihtaa sinulle mittarin ja maksat kaikki kustannukset.
Mittarit ovat alakerrassa lukkojen takana.Onko asukkaalla oikeus käydä itse
tsekkaamassa omia lukemia?Kyseessä omistusasunto.
Jos näin, niin ei onnistu. Asuntojen avaimilla ei pääse teknisiin tiloihin.
Mittarit pitäisi päästä katsomaan pyöriikö ittekseen. Onko asunnossa käyttövesipatteria tai lattialämmitystä?
Putkiremontin yhteydessä laitettiin vesimittarit,vessassa lattialämmitys,en käytä esim. suihkua.,ei käyttövesipatteria.
Hupskeikkaa, sinulla lähes kolminkertainen
kulutus keski-arvoon verrattuna.
Eli lähes 300 kuutioa vuodessa!
Meillä menee 90-110 kuutioa vuodessa 2h ok-talossa.
Taitaa olla mittarit/asunnot kytketty väärin, ym häikkää..
Tein testin,laskin 10 l ämpärillisen kylmää sekä kuumaa vettä.Yhtiön hall. puh.johtajan kanssa tsekkasimme ,kaikki ok,sekä päivän vedenlaskukatko
oli ok.Nyt hän käy 3 tunninvälein lukemassa mittarin,josko näkyisi "piikki",
milloin mittari pyörii vauhdilla.
Kuka uskoo sinun trolleja ? Ajan kuluksihan näitä keskusteluja täällä käydään.
En tätä huvikseni kirjoita!! Kiitos vaan!
Ole hyvä. Mut vaihtakaa ammattihallitus jos puheenjohtajan tarvitsee 3 h välein mittareita lukea.