Täällä tuleva koiran omistaja (kesällä vasta) huolehtii etukäteen. Kaikki apu, rohkaisut ja neuvot ovat tarpeen. Lähtöasetelma on se, että jännittää ihan sikana, mutta koiran takia olen valmis ottamaan harppauksen ja kokeilemaan puistoilua, kun sen aika koittaa.
1. Mitä minun pitää tietää puistosta tai siellä olevista etukäteen? Miten käytännössä toimitaan siitä lähtien kun puistoon menee ja sieltä lähtee pois?
2. Minkä ikäisen koiran voi viedä puistoon?
3. Pitääkö koiran osata jo joitain peruskäskyjä?
4. Pitäisikö minun "tuntea koirani" siinä vaiheessa, kun menen? Eli pitääkö olla sosiaalisia kontakteja jo takana, että tiedän, miten käyttäytyy?
5. Voiko puistoon tulla ensin katselemaan hihnan päässä vai pitääkö koiran olla vapaana?
6. Mitä, jos koirani ei tottele mitään käskyjä? Mitä muut siitä ajattelevat? Olettaen, että olen ekaa kertaa käymässä.
Kiitos, jos jaksatte vastata, haluaisin todella päästä peloistani. :( Kertokaa myös muut vinkit ja säännöt ym!
Ensikertalainen kaipaa apua
6
201
Vastaukset
- salamanteri123
1.menemällä puistoon ihan vaan yksinkertaisuudessaan näet millaisia koiria/ihmisiä paikalla. aina pääset pois lähtee jos ei miellytä :) ja joka puistossa on omat sääntönsä, ne olisi hyvä lukea läpi! itse olen kierrellyt koirineni pitkin suomen koirapuistot, pääpiirteiltään samat säännöt, mutta joitakin poikkeamia on..
2. vie koira heti kun rokotukset kunnossa, kun mahdollisimman aikaisin aloitat pennun totuttaa muihin koiriin ,kasvaa siitä sosiaalinen ja koira joka tulee toimeen toisien koirien kanssa
3.peruskäskyt olisi hyvä koiran osata (tosin puistoissa koirilta häviää useimmilta korvat,koska siellä on niin mukavaa :) ) helpottaa sinua itseäsikin kun koira tulee luo huudettaessa jos esim puistossa tappelu tai osaa istua rauhallisesti ennenku puiston ovi aukeaa...yms
3. koiraan tutustuminen kestää koko iän, aina oppii lisää . koira on aina koira , joten usein toimii vaiston varassa. jos sulla on esim lähipiirissä toisia sosiaalisia koiria, voithan opettaa koirasi niihin tutustumaan, mutta koira ku koira oppii olemaan puistossa, toinen koirani on entinen ongelmakoira joka ei pystynyt aiemmin puistoilemaan. nykyään puistoillaan joka pv ilman mitään ongelmia :)
5.pusitoissa koirat pidetään vapaana, ei hihnassa! koirasta tulee hihnassa epävarmempi, joten vapaaksi vain!
6. eipä nuo minunkaan koirani minua aina tottele, niiku ylempänä sanoin ,koirilla katoaa korvat puistossa. ja olen huomannut todella monista muistakin koirista että ei ne omistajiaan puistossa tottele, vaikka kotona tottelisi kuin hienosti. varsinkaan moni koira ei tottele ku omistaja huutaa että nyt lähetää pois :) ja mitä se muille ihmisille kuuluu jos koirasi ei tottele. tervemenoa puistoilemaan. mun mielestä säännöistä tärkein on se että koirasi on sosiaalinen eli tulee toimeen kaikkien kanssa eikä aiheuta tappeluita.
ymmärrän että eka kerta puistossa jännittää, niin se mullakin oli ja mulla oli silloin vielä 3 koiraa :P ja puisto oli tupaten täynnä, mutta selvittiin siitä ja pojat ku meillä oli hauskaa. koirani sai monia ystäviä. toivotan mukavia puistohetkiä koirasi kanssa. ja muista, kun sä nautit, nauttii koirasi :)- :)kiits
Kiitti, tuli heti paljon rennompi fiilis! :)
Vaikka yhä samat asiat vähän jännittää.. Katsotaan sitten, kun se oma pentu joskus tulee..
- 4+2
Mielestäni jos koiralta katoaa korvat puistossa se ei ole hallinassa ja ei näinollen kuulu puistoon .
Monelta ikävältä olisi vältytty jos ihmiset saisivat tarvittaessa koiransa hallintaan mutta ilmeisesti nykyään harva osaa enää kouluttaa koiran .- salamanteri123
no eihän siellä puistossa silloin olis ketään, hei haloo!!!! onko sulla korvia silloin ku olit lapsena linnanmäellä, ja sulla oli kivaa ja äiti huusi että nyt ei enää mennä sinne laitteeseen. silloin ku eläimellä on hauskaa ja se nauttii niin se silloin myös nauttii! kyllä mä ainaki annan sen anteeksi koirilleni, koska ymmärrän antaa niille sen hetken päivästä ku saa olla vapaana ja riekkua niin paljon ku haluaa, ja jos mun koirat olisi aggresiiivissia en veisi niitä edes puistoon!
- 19+12
Eipä hirveästi vaatisi sinultakaan opettaa se luoksetulo koiralle . En itse vertaa koiria ja ihmisiä keskenään mutta minun koirani tottelevat kun niille sanoo . Vaikka koira olisi kilti ei se anna kenellekkään vapautta olla kouluttamatta koiraansa . Se että sinun koiriltasi katoaa korvat puistossa ei tarkoita että kaikkien koirille niin kävisi , Koulutuskysymys .
Mietippä tuota pientä pentua ... isommat ja villimmät koirat haluavat vain leikkiä ja pentua pelottaa ja se jää jalkoihin ,ihmiset eivät saa kutsumalla koiriaan pois ...hieno ensikokemus puistosta pennulla .
Meidän lähipuistossa on porukkaa riittänyt vaikka lähes kaikilla koira onki hallinassa . Leikitäänja riehutaan ja tarvittaessa koira huudetaan omistajan luokse . - zembra
Koiralta eivät mene korvat koirapuistossa, vaan omistajalta menee usko omaan itseen ja koiran tottelemiseen.
Ei tarvi kuin kuunnella kuinka omistajat, etenkin naiset, parkuvat kun he kutsuvat koiriaan. Ulkopuolinenkin kuulee, ettei omistaja uskokaan koiransa tottelevan, mutta parhaiten tämän kuulee koira itse; ja jättää kutsun/käskyn noudattamatta. Joten älkää parkuko kun kutsutte koiraa luoksenne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745