kennon siivous

rozkia kennossa

miten tuo operaatio tehdään?

7

229

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa löytyy

      Googleta

      Järjestelmäkameran kennon puhdistus
      tai
      camera sensor cleaning

      • kitkan kampela

      • Epäilyttääkö väite?
        kitkan kampela kirjoitti:

        " Nikonin järjestelmäkameroissa kennon puhdistaminen käsin ei taas onnistu ilman verkkovirtaan kytkemistä, mikä vaatii oman laitteensa (joka maksaa)."
        (lähde: http://juneksenolli.wordpress.com/2010/07/14/jarjestelmakameran-kennon-puhdistus-kaytannossa/)

        Heh, mitä kikkiä

        Vaihtais omatki öljysä poju, kun tutnuu olevan kampiakselissa vähän kitkaa :-)

        Ja samala sivulla löytyy kommentti:

        "Kyllä uudemmat Nikonit avaavat peilinsä ihan täyden akun voimalla. Tosin peili sulkeutuu yllättävästi heti kun varaustaso laskee yhdellä pykälällä. Tämäkin tuli opittua kantapään kautta, mutta onneksi sekä peili että suljin pysyivät kunnossa (tikku piti suljinta auki jolloin peilikään ei onneksi laskeutunut). Ehkä siis parempi kuitenkin käyttää verkkovirtakaapelia."


    • Jos pienen käsipumpun puhallus ei auta suosittelen JAS tekniikkaa, olen kerran käyttänyt ja homma hoitui kympeillä, muistaakseni. Muistaakseni koska siitä on ainakin 5 vuotta aikaa.

      Ostin tuon jälkeen nyrkkiin mahtuvan kumipallon jossa on nokka ja olen onnistunut sillä kahteen kertaan puhdistamaan kennon pinnan jostain mikä on näkynyt kuvassa. Paineilmaa älä ala käyttämään vaikka se tuntuisikin houkuttelevalta, mahdollinen roiske saattaa tehdä vahinkoa kennon ja sen suojien pintaan.

    • sinillä siivous suju

      "kennon siivous

      miten tuo operaatio tehdään? "

      varovasti.
      digitarvike yms myy putsaustarvikkeita.
      Jos et uskalla alkaa tuunaamaan kennoa, niin sen voi putsauttaa huollossa.
      Maksanee muutaman kympin.

    • Huolella tehdään

      Nikon tarjoaa 3 vuoden maksuttoman kennonpuhistuksen ja ohjelmistopäivityksen
      valtuutetussa huoltoliikkeessä uusien kameroitten ostajille kerran vuodessa eli käytännössä JAS tekniikassa kun käyttää paketissa olevaa "arvoseteliä".
      Mikä lienee helpoin/kannattavin vaihtoehto jos sotkee kennonsa eikä osaa sitä itse puhdistaa.
      Missääntapauksessa ei sinne kameran-nieluun saa omin konstein mennä sorkkimaan ellei tiedä mitä tekee.
      Muttei se vaikeetakaan ole puhdistaa kenno jos sen osaa ja uskaltaa..
      En tiedä onko muilla kameranvalmistajilla samanlaista palvelua "uusavuttomille"
      vasta-alkajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      172
      1145
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      773
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      738
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      733
    5. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      228
      694
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      679
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      645
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      622
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      600
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      53
      597
    Aihe