Katkennut hammas

pari katkennutta

Miten kissa pärjää katkenneilla hampailla? On äreä lajitoveriaan kohtaan; voiko johtua hampaista? Mitä tavallinen eläinlääkäri voi tehdä kissan hampaille?

6

3248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu varmaan siitä mistä kohti hampaat ovat katkenneet, miten monta ja onko ne katkenneet kokonaan, vai onko jäänyt esim: puolet hampaasta paikoilleen? Pystyykö syömään kunnolla kuitenkin?

      Meidän jo enkelinä olevalla kissaherralla katkesi toinen kulmahammas ylhäältä ihan ienrajaa myöten, mutta pärjäsi hampaan kanssa oikein loistavasti loput vanhuudenpäivistään :) Käytettiin eläinlääkärillä ja hän hioi katkenneen hampaan terävät reunat pois ja määräsi antibioottikuurin. Suosittelen käyttämään eläinlääkärillä.

    • 20+11

      Jos sinulta katkeaisi hammas niin itkien juoksisit hammaslääkärille sillä kipu saattaa olla todella kamala.

      Eiköhän sun pitäisi kiireellä viedä kissa eläinlääkärille jotta se ei joudu kärsimään!

      Ja kyllä, äreys johtuu nimenomaan kivusta!

    • kokemusta tästä

      katkennus hammas tulehduttaa kissan suun.. pelkkä antibiootti tai sitten hampaan poisto auttaa asiaan.

    • ap.

      Onko maksuista mitään tietoa?

      • persaukinen3+18

        riippuu vähän missä asut, hampaan poisto hämeenlinnan jukolassa maksaa satasen verran..


    • lääkäriin mars

      No,tuskimpa on iso operaatio.jos kastrointi maksaa 80egeä,niin luultavasti hampaan poisto ei sitäkään.nopeasti kissa siis lääkäriin,kärsii jos ei hoitoon pääse.Itse olisin vienyt heti kun tuollaisen huomaa.
      En omalla kohdallakaan seuraavaan päivään odottele,vaan menen päivystykseen hinnalla millä hyvänsä.Ja samoin hoidan eläimeni :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1433
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      109
      875
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      57
      734
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      47
      734
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      710
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      687
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      655
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      643
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      641
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      637
    Aihe