Rakennuslupa asuintalossa kiinni olevaan terassiin?

Hätääntynyt Kvl

Hei
rakensin viime kesänä asuinrakennukseen kiinni terassin, tein valut toiseen päähän ja toinen terassin pää on kiinni talossa, n. 1m ilmassa maasta.
Olisinko tarvinnut rakennusluvan? Naapureilta sain luvan rakentaa.
Olen myymässä kesällä taloani, joten tämä asia tuli mieleeni.
Asiallisia vastauksia kiitos.

Kouvola

11

13161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiksjuuh

      Naapureilta sentään lupa, no sehän jyrää virkamiesten luvat ihan 6-0! Hohhoijaa! :-D

    • talo vaan myyntiin

      Ihan kuntakohtaisia asioita ja etenkin haja-asutusalueella ohjeet ovat väljät. Ainakin naapurikunnassa (mökki siellä) saa rakennella terasseja ihan miten lystää, kunhan ei laita siihen terassiin seiniä, ikkunoita tai kiinteää kattoa.

      Sitäpaitsi useinhan terassit eivät edes kaupungissakaan mitään rakennuslupaa tarvitse, pelkkä toimenpidelupa tai jopa ilmoitus riittää.
      Ja vaikka Kouvola luvan vaatisikin, mikäs siinä on ongelma? Hankkii luvan jälkeen päin ja asia on sillä hoidettu.

    • Luvan tarve vaihtelee kunnittain, enkä tunne Kouvolan käytäntöjä laisinkaan, mutta yleisellä tasolla kerrottakoot pari pointtia:
      * Jos tasoero maahan on enemmän kuin 70 cm tai terassilta putoamisen vaara on muutoin ilmeinen, tulee terassista turvallisuusriski => turvallisuusseikat ovat usein luvan tarpeen laukaiseva tekijä. Eli veikkaan, että joku lupa tuollaiselle pitäisi olla. Luvan tarpeen harkitsee kuitenkin kukin rakennusvalvonta omien ohjeistojensa mukaan.
      * Luvan hakeminen jälkikäteen on ihan yhtä helppoa tai vaikeaa kuin etukäteen haettu lupa - sitä prosessia ei kannata pelätä.
      * Suosittelisin luvan hakemista erityisesti talon myyntitilanteessa, ettei pääsisi käymään niin, että ostajalla olisi jälkivaatimuksia - pahin tilanne tietenkin se, että ostaja loukkaa itsensä pudottuaan luvattomalta terassilta (vahingonvastuu?)

    • suunnittelija 10

      ^Häh?! "Turrvallisuusriskin" takia lupa olisi haettava? Eiköhän se riski poistu laittamalla kaide terassille. Tuskin kenenkään mieleen edes tulee jättää terassi, jonka lattia on metrin korkeudella maasta ilman kaidetta, sen verran maalaisjärkeä luulisi jokaisella olevan.

      Eikä se mahdollinen kaide ole se merkittävä seikka rakennusluvan hakuun. Usein se on nimenomaan se, jos terassille tehdään lisäksi kiinteä katto.

      • A2 vai A4 ?

        Kaide tehdään monesti, mutta miten? Kestopuisessa kaiteessa tavalliset sähkösinkitytruuvit sanoo ittensä irti muutaman vuoden jälkeen ja ketä sitten syytetään kun kaiteen kanssa joku tulee alas?
        Olen Rauno Kankaan kanssa samaa mieltä.


      • dthfhjnf
        A2 vai A4 ? kirjoitti:

        Kaide tehdään monesti, mutta miten? Kestopuisessa kaiteessa tavalliset sähkösinkitytruuvit sanoo ittensä irti muutaman vuoden jälkeen ja ketä sitten syytetään kun kaiteen kanssa joku tulee alas?
        Olen Rauno Kankaan kanssa samaa mieltä.

        Itsehän vastasit. A2 tai mieluummin A4


    • Pihi rakentaja

      Kiinteistöveroilmoituksessa kysytään näitä ainakin lomarakennuksessa ja verotetaan lisää jos asentaa kinteästi rakennukseen.
      Kannattaa jättää 1sm hajurako :-) niin ei tarvitse ilmoittaa eikä maksaa lisää.
      .

      • katettu eri juttu

        Pihi rakentaja, kiinteistöveroilmoituksen täyttöohjeessa mainitaan näin:

        "Kuistin pinta-ala
        Merkitse tähän vapaa-ajan asunnon kuistin pinta-ala. Kuistilla tarkoitetaan rakennukseen kiinteästi liitettyä katettua tilaa, jonka kautta on käynti asunnosta ulos ja joka on niin suuri, että siinä voi oleskella."

        Eli kuistin pitää olla katettua tilaa, jotta se lasketaan ilmoituksessa pinta-alaan.

        Ja samoin terassin kattaminen on usein se merkitsevä asia myös näissä terassien lupa-asioissakin. Aivan kuten tässäkin keskustelussa on tullut useaan otteeseen jo mainittua.


      • Pihi rakentaja
        katettu eri juttu kirjoitti:

        Pihi rakentaja, kiinteistöveroilmoituksen täyttöohjeessa mainitaan näin:

        "Kuistin pinta-ala
        Merkitse tähän vapaa-ajan asunnon kuistin pinta-ala. Kuistilla tarkoitetaan rakennukseen kiinteästi liitettyä katettua tilaa, jonka kautta on käynti asunnosta ulos ja joka on niin suuri, että siinä voi oleskella."

        Eli kuistin pitää olla katettua tilaa, jotta se lasketaan ilmoituksessa pinta-alaan.

        Ja samoin terassin kattaminen on usein se merkitsevä asia myös näissä terassien lupa-asioissakin. Aivan kuten tässäkin keskustelussa on tullut useaan otteeseen jo mainittua.

        Voi paska, olen ymmärtänyt väärin.

        Nyt terassini notkuu turhaan.


    • asasasasas3

      Parempi että terassi notkuu kuin että itse notkuisit terassilla.

    • Eläkeukkeli

      Yli 500mm maanpinnasta rakennettu terassi tarvitsee.luvan.kannattaa kysyä rakennusvalvonnasta.ennen työhönryhtymistä.Jos on katettu terassi talonyhteyteen tehtynä se on julkisivumuutos.Julkisivukuvat ja asemapiirros.Toimenpidelupa.Kouvolan rakennusvalvonta neuvoo mielellään ja on asiantuntevaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      530
      8937
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      160
      6144
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5203
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4351
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1886
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1404
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      969
    Aihe