Tällä palstalla on jo moni kysellyt sädesienestä saamatta mitään kunnollista vastausta asiasta. Minuakin asia kiinnostaa koska yleensä maakellarimainen haju (yleinen siis, esim. rintamamiestalojen kellarissa) johtuu juuri näistä sädesienistä. Netistä saa hyvin huonosti tietoa sädesienistä, mutta tälläkin palstalla on ollut asiantuntevaa porukkaa niin kertokaa toki asiasta. Eli miltä sädesienet näyttää? miten ne etenee rakenteissa ja onko ne herkästi leviäviä?
minkälaisia saneeraus keinoja on käytetty kun kyseessä on sädesieni?
minkälaisia saneeraus keinoja on käytetty kun kyseessä on sädesieni?
Vastaukset 3
Vanhimmat
”Sädesienet” eli aktinobakteerit/aktinomykeetit ovat lahko yleisesti maaperässä esiintyviä bakteereita. Ne muodostavat rihmastoja (siksi niitä ennen nimitettiin sieniksi), mutta eivät yleensä ole paljain silmin nähtävissä. Kilpaillessaan elintilasta muiden mikrobien kanssa osa niistä tuottaa antibiootteeja. Esim. hometaloissa yleinen Streptomyces griseus tuottaa voimakkaita solumyrkkyjä.
Itse bakteeri ja sen tuottamat toksiinit kasvavat/imeytyvät materiaaleihin sisään eikä niitä voi hävittää kuin poistamalla kaikki saastunut materiaali.
eikö ne siis muodosta minkäänlaista näkyvää kasvua koskaan( pilkkua, seittiä jne )?
massiiviset tai pitkälle edenneet kasvustot näkyvät, mutta siinä vaiheessa kompostoituminen lienee jo sen verran pitkällä, että oletettavasti niiden olemassaolosta on jo aikaisemmin herännyt epäilys.
Kuva:
http://bob.soils.wisc.edu/~hickey/Soil_Biology/GIF_slides/13.GIF