Tänään tv:n A-studio Dreamissa keskusteltiin järjestäytyneen rikollisuuden leviämisestä Suomessa. Sitä toteuttavat ns moottoripyöräkerhot,(en tarkoita oikeita kerhoja,vaan selkeästi rikollisjärjestöjä) joiden oikea nimitys olisi ammattimaiset rikosten ja väkivallan tekijät. Kaksi eri jengin edustajaa oli kutsuttu esittäytymään. Molemmat olivat entisiä vankilakundeja ja heistä paistoi selvästi rikollisen meininki. Jäin ihmettelemään miksi heille annetaan kansalaisoikeudet kuin kenelle tahannsa. Jos heidän ainoa toimensa on elää rikoksilla ja pitää ympäröiviä ihmisiä jatkuvan pelon vallassa, niin mielestäni he kuuluvat olioiden pahimpaan pohjasakkaan, joiden paikka on paksun kiven sisällä niin kauan kuin henki pihisee. Oikean yhteiskunnan ei pidä sietää sellaista. Vai ovatko he ottaneet sellaisen aseman ettei siihen enää mikään mahti pysty.
Ammattirikolliset maaselliin
7
128
Vastaukset
- Vapaat kädet..
Mitä paskaa sä jauhat? Ei nää keskoset o nähnytkään mitään "ammattirikollisia", muutoin kuin lehtien sivuilla. Isoja pikku poikia, vielä isompien piri pussiensa kanssa! Pikku konnia jotka kuvittelevat, että maailma pyörii heidä läskimahojensa ympärillä.. Vitut, kuollut ajatus jo syntyessään. Ei muuta kun armeijan snaipperit liikenteeseen ja koko onelma on hoidettu, ennen kuin aamu sarastaa..
- Rikosloiset kuriin
Kannatan tehtyä esitystä. Ajatukseni kulki samaa rataa, mutta en viitsinyt ihan aluksi kertoa sitä. Olet oikeassa heidän mittasuhteistaan, mutta ovat riittävän pahoja uhkailemiaan kohtaan. Mokomatkin möllisköt, luiskaotsat!
- Raja tulee vastaan
Voisiko joku kertoa yhdenkin myönteisen seikan,miten he rakentavat yhteiskuntaa? Menetettäisiinkö taas taas yhtikäs mitään jos nämä roikaleet raivattaisiin olemattomiin?
- Maan multiin
Uutiset kertovat poliisin pidättäneen tuota loissakkia, jonka tiloista oli löydetty luvattomia aseita ja varastettua tavaraa. TV ohjelmassa hylkiöt valittelivat joutuvansa poliisin ja oikeuslaitoksen silmätikuiksi eikä heille vankiloissa anneta mahdollisuutta johtaa rikollista toimintaansa. En kannata poliisivaltiota, mutta näiden kohdalla pitäisi käyttää raskaampaa kouraa
- Multiin maan
Sinnepä hyvinkin
- Liivi&pukujengi
Poliisi lohduttelee ettei jengirikollisista ole suurempaa vaaraa tavalliselle kansalaiselle, eihän tietenkään kriminaali munivaa kanaa tapa. Vaara tuleekin seuraavassa portaassa kun rikollisella rahalla pyöritetään talouselämää tai politiikkaa, silloin kansalainen saattaa tahtomattaan joutua osalliseksi rikoksella saatuun hyötyyn tai omaa ja lähipiiriään saaastuttavaan vapaa-ajan toimintaan.
Aikoinaan poltettiin noitia roviolla, koska kansa pelkäsi heitä. Pelkäsivät onnettomuuksia joita he loitsuillaan ja pahalla silmällään toivat. Pelkkä ääneen esitetty toive toiselle tapahtuvasta onnettomuudesta oli merkki noituudesta, jos toivottu onnettomuus toteutui. Mikään ei riittänyt kostonhimoiselle kansalle, tuskin edes roviolla polttaminen kaiken väen nähden.
Rangaistukset hakevat oikeaa ja inhimillistä mittaansa kaiken aikaa. Monen mielestä elinkautinen vankeus polkupyörävarkaudesta on liikaa, kuitenkin USA:sa väitetään sellaistakin tapahtuneen. Mainitussa valtiossa aikoinaan väkijoukkojen ottaessa tuomitsemisen ja rankaisemisen omiin käsiinsä, on kuolemantuomio hirttämällä koitunut monien kohtaloksi, jopa syyttä.
Entäpä jos Suomessakin palataan antamaan puupalttoo raitaisen sijaan. Huomattaisiinko pian, ettei sekään riitä? Aina on joku, jonka naama ja tekemiset eivät miellytä.
Kenties moottoripyörämiehet roviolla vihdoin toisivat tunteen hyvityksestä ja turvallisuudesta. Lapset katsoisivat kärventyviä partoja ja taputtaisivat käsiään onnellisina. Maailmassa ei olisi enää mitään pelättävää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m1924927Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1094014Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363589- 573465
- 513420
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest362888Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182569- 232306
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami211939Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?361798