Milloin teidän lapsenne ovat alkaneet puhua 1-2 sanan lauseita? Olenko turhaan huolissani. Meidän poikamme osaa 6 sanaa,nekin hieman epäselviä osa. Meillä on kaksikieltä käytösssä perheessä sekin varmasti osaltaan viivästytttää puheenkehitystä.
lapsi 1v10kk ja ei puhu vielä
5
1114
Vastaukset
- 23rwqer
No meillä ei likka ole virkkonut vielä sanaakaan ja ikää on 1v6kk,, Ei siis yhtään sanaa. Esikoisella oli vastaavassa iässä muutamia sanoja, oikeastaan 2-vuotiaana alkoi puhumaan enemmän. On nyt kohta 3-vuotias ja puhua palpattaa taukoamatta :) En vielä ole huolissani tytön puhumattomuudesta, mutta kyllä välillä mietityttää, kun ei edes yhtä sanaa ole sanonut. Ymmärtää kyllä puhetta ilman ongelmia.
- kaikki muuten ok?
Jos ymmäträä puhetta ja ei ole töysin mykkä eli tuottaa ääntä niin ei kannata liian aikaisin huolestua. Meillä tyttö 2v3kk ja nyt on alkanut tulla ekoja 2 sanan lauseita. ja sanavarasto on parin viime kk:n aikana kasvanyt hurjasti. Tyttö sanoi tosin hirmu aikaisin kaksi sanaa; äiti ja kukka..
- vieras1123
Kyllä ymmärtää puhetta. Jos kysyn missä sukat? Niin menee hakemaan ne ja tuo minulle. Tai jos vaikka sanon mennään saunaan? Niin alkaa heti riisumaan vaatteita. Enemmmänkin puhe on sellaista gmmm gmmm kun haluaa kertoa jotakin sanoo gmmm ja ottaa kädestä kiinni minua ja vie sinne mitä halusi kertoa tai sormella näyttää.
Anna sanan osaa sanoa hyvin ja toinen on kakka ne ovat selviä. Isänkin osaa sanoa ei suomenkielellä vaan sillä toisella kielellä mitä puhutaan perheessä. Auton myös sanoo aauuto. Jos sattuu sanoo ufff ja jos kuuma sanoo poppa.
Jos kysyn missä olet? Vastaa tääää - kaikki muuten ok?
Ihan normaalilta kuulostaa. :) Mahdolliset korvatulehdukset tietysti kannattaa huomioida ja hoitaa huolella pois. Meille sanotiin 2v- neuvolassa (jolloin tyttö ei puhunut lauseita ja sanavarastokin aika pieni), että ihan normaalia; katsotaan tilannetta puolen vuoden kuluttua jos ei edisty. Ja nyt kyllä näyttää vahvasti siltä, että ei tarvi puheterapeutille aikaa varaamaan. :)
- ghgfghhg
En usko että sun täytyy olla huolissaan. Tiedän monia, jotka ovat myöhään oppineet puhumaan. Oma tyttöni on nyt 1v 9kk ja on jo muutaman kuukauden puhunut lauseita, sellaisia useammankin sanan. Siis tyyliin "minun äiti tuli hakemaan minua. Tämä on minun vauva. Minä haluan telkkariin "tapit". Jne. Mutta olen hyvin tietoinen siitä, että tyttöni oppi varsin nuorena puhumaan. Vastaavan ikäluokan tarhakavereista esimerkiksi valtaosa sanoo vasta sanoja, tai 2 sanan lauseita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait913528Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51779Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51572- 291351
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53936Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35872Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774