Mitä kertoimia teillä ollut mukana??
Aurinkorasvoista..
11
376
Vastaukset
- kjjjjjjjj
P20 AURINKOSUOJAVOIDE
Biotherm Lait Solaire SPF50 - Ultrasun sport30
Ultrasun:in 30:stä 2viikkoa ja tuli hyvä rusketus
- matleena8
Kiitos viesteistä. Itse olen siis ensi kertalainen ja ostin juurikin tuota ultra sunia 2 ja 3 kymppistä.
- Matkaaja 123
Kannattaa olla ekat päivät varjon alla, vaikka voidetta laitatkin. Ihon polttaminen heti ekoina päivinä hankaloittaa oloasi monta päivää.
Itsellä oli hyvin rusketuspohjaa syyslomalta, mutta silti aloitin kertoimella 50. Vähensin sitä mukaa kerrointa kun iho sieti ja lopussa mentiin "pilvihäkäräpäivänä" jo kertoimella 10. Ja hyvät D-vitamiinit sai ihoon kerättyä :) Olen vaalea ja helposti palava, iholla viimeksi joulukuussa PizBuinin Allergy 50 ja käytännössä suurin osa ajasta rantsussa varjon alla. Pari vikaa päivää Nivean lasten 30, ja mahtavat aurinkoihottumat tuli (pahimmat kuin koskaan). Suomessa pärjään ilman rasvoja normielämässä kesällä, en siis ota aurinkoa täällä.. Itselle on varattu SPF 50, jossa mukana fysikaalinen aurinkosuoja. Nyt maaliskuussa mukaan tulee La Roche-Posay Anthelios SPF 50 suihke, sitä ei aiempaa kokemusta. Systerille joka ruskettuu, on varattu Vichyn Capital Soleil suihke SPF 40, alkureissusta hänkin laittaa tuota 50:stä.
Ja kantsii olla myös Aftersun -tuote, niitä saa myös paikan päältä mutta rasvat kannattaa ostaa kotoa. Itsellä huippuhyvä Dermalogican aftersun.
Kokeilen tällä kertaa myös aurinkokapseleita, ei kai niistä ainakaan haittaa ole.- Mää vaan 257
Suosittelen herkkäihoisille Eucerin sun allergy aurinkovoidetta. Kertoimia löytyy 25 ja 50. Hyväksi todettu, tosin Thaimaassa polttaa silti itsensä... kannattaa tosiaan herkästi aurinkoon reagoivien pysytellä varjossa ainakin klo 12-15 välisen ajan.
- Kalkki4
Ekat päivät suojakerroin 15 ja sitten kasia loppuloma, tosin vikat pävät yleeensä ilman rasvaa.
- ruskeaverikköinen
Mulle ainakin 50 on ollut ihan paras.
Aikaisemmin on ollut 30, ja kyllä silläkin on joten kuten pärjätty jos rajoittaa enemmän auringossa oleilua, viettää keskipäivän varjossa, valitsee varjoisan puolen kadusta jne.
Mutta nyt kun kokeilin 50, niin se on kyllä ihana kun ei iho punoita ja eka kerran elämässäni rusketuin ihan kunnolla.
Helmi-maaliskuussa on Thaimaassa paljon polttavampaa kuin joululoman aikoihin. - herkkäihoinen
Meillä oli suojakerroin 50 ja silti pidimme keskipäivällä paidat päällä uidessa. Aurinko on polttava, kannattaa olla varovainen jos on herkkä iho! Ihanaa matkaa :)
- Nivea mies
Pari ekaa päivää Nivea 10, sitte viikon verran Nivea 6. Lopuks muutama viiminen päivä ilman rasvaa ja hyvin rusketuin enkä palanut. Loppua kohti on hyvä pienentää suojakerrointa ettei koto Suomessa luulla että koko loma on vierähtänyt baarin puolella.
- thaimaa2
Ostimme sekä lapsille että itsellemme 50 ja 30 suojakertoimista ja olen syönyt aurinko kapseleita
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457372
- 324068
- 573605
- 503130
- 172806
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons512314- 532307
- 372258
- 432258
- 162236