Kirjasuositus- Eva Aminoff: Lapsen parhaaksi

Ruotsin malli

"Valtion tutkimus kertoo kuinka huostaan otettuja lapsia johdeltiin julmasti 1940-luvulta aina 1980-luvulle saakka. Asia on kuitenkin ollut tiedossa jo pitkään. Yksi lasten gulagin paljastajista oli suomalainen Eva Aminoff, joka kirjoitti aiheesta kirjan 1990-luvulla. Teos on karmeaa luettavaa.
Tuoretta valtion raporttia varten haastatelluista neljästäsadasta henkilöstä puolet kertoi, kuinka he joko lastenkodissa tai kasvatuskodissa asuessaan joutuivat seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi. Kolmea neljästä lyötiin säännöllisesti ja monilla on kokemuksia selvästä kidutuksesta, kuten esimerkiksi oman oksennuksen tai eläinten ulosteen pakkosyömisestä. Selvittäjät haluavat nyt lain, jonka mukaan poliitikot ja virkamiehet voivat saada rangaistuksen huostaanotettujen lasten hoidon laiminlyönnistä ja lasten olojen seurannan puutteesta.

Eva Aminoff kirjoitti ”Lapsen parhaaksi, viisi vuotta Ruotsin lapsivainojen uhrina” vuonna 1996. Kirja kertoo lapsensa sosiaalille menettäneen epätoivoisen äidin taistelusta poikansa löytämiseksi ja takaisin saamiseksi. Viranomaiset kaappasivat Aleksanteri Aminoffin koulumatkalla ilman sen kummempia selityksiä. Vuosi oli 1980.

Poika vietiin salaisiin paikkoihin, lastenleirien saaristoon, gulagiin, jossa hänen olonsa olivat kurjat.

Tapaus sai runsaasti huomiota Ruotsin lehdissä, mutta sosiaaliviranomaiset olivat voittamattomia, heillä tuntui olevan loppumattomasti aikaa, varoja ja henkilökuntaa nujertaa ruotsinsuomalaista äitiä ja samalla piilottaa kymmenvuotiasta poikaa.

Eva Aminoff vei poikansa kaappausjutun asian Strasbourgin ihmisoikeustuomioistuimeen. 1986 saatiin sopimus, jossa äidille maksettiin 200 000 kruunua ja asianajajille 136000 kruunun palkkio. Mitätön summa puolen vuosikymmenen kärsimyksestä."

Eva Aminoffin kirja on saatavissa Suomessakin.Kun se julkaistiin Suomessa monet suomalaiset lukijat epäilivät äitiä , vakuuttivat, että perheessä täytyi olla vikaa ja ettei viranomainen voi toimia väärin.

Suosittelen kirjaa kaikille lastensuojeluun joutuneille. Toisin kuin fiktiivisistä Nummen tai Härkösen lastensuojelumainoksista- tästä kirjasta löytyy samaistumisen kohteita, aitoja keskusteluja ja tunnistettavia tyyppejä. Suomalainen lastensuojelu toimii täysin samalla tavalla- samojen oletusten, leimojen ja toimintatapojen varassa. Erona on vain, että Ruotsissa on viimein alettu tutkia lastensuojelua ja maksaa kipukorvauksia kärsineille. Meillä sen sijaan tutkimista vastustavat jopa korkeimmat sosiaalihallinnon virkamiehet.

Lukekaa ihmeessä!

10

2529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lonely rainbow

      On se vaan merkillistä, että mennään samoilla sabluunoilla.
      Mielenkiintoista sekin, että sosiaaliviranomaiset olivat voittamattomia ja heillä oli uskamatonta kyllä aikaa, varoja ja henkilökuntaa nujertaa niin Ruotsissa kuin nyt täällä Suomessakin äitejä. Lisäksi aikaa on kirjoittaa useita mapillisia, ei lasten, vaan vanhempien asioista. Eikö tämä edes herätä ketään ihmettelemään missä mennään.

      Ruotsin mallin mukaan kenties jotain tahoa Suomessa on hyödyttänyt olla vähemmän viisas ja oivaltaa ne surkeat jalanjäljet Ruotsin malliin ja ennen kuin repeää tämä tahditon lastensuojelun kokonaistilanne myös täällä kotimaassa.

      • ihmetelenminä

        Täällä Pohjolassa, niin Ruotsissa, kuin Suomessakin samaa kaavaa ja huonoa lastensuojelua.


    • Lastensuojelun uhrit

      Anna Wahlgren.

      Lastensuojelun kouluttajien harhaopit.

      Tänään 28.2.2013 useissa tiedotusvälineissä uutisoitiin ja paljastettiin lastensuojelun hirviöäiti Anna Walhgrenin elämästä.

      Anna Wahlgren oli todellinen hirviöäiti, hän oili alkoholisti, antoi miesystävänsä käyttää tytärtään seksuaalisesti hyväksi.
      Lue lisää Etelä-Suomen Sanomista 28.2.2013, joka julkaisee laajemman raportin viikonlopun Sanomissa.

      Sama ilmiö on toistunut myös suomalaisessa lastensuojelussa, suurin ongelma isien kannalta on ollut se, että syyt hyväksikäytöstä heidät on leimattu syyttöminä syyllisiksi.
      Toivottavasti Eva Eva Aminoffin paljastukset saavat vihdoinkin "lastensuojelijat" heräämään todellisuuteen.

      http://www.ess.fi/?article=405535
      ----------

    • Uskontonen uhrit.
    • Fiksua sanottavaa?

      Tai entäpä jos takana onkin matkanjärjestäjien salainen suunnitelma?

      www.tjareborg.fi

    • ModerSvea

      Höh. Vitsit sikseen vaikka vuodet tämän ketjun ensimmäisestä viestistä ovat paljastaneet irvokkaita piirteitä myös suomalaisesta lastensuojelusta ja niitä olikin niin monta, niin paljon että vitsit kyllä mahtuu mukaan.

      Tonnikala, satakieli ja sosiaalivirkailija kilpaili kuka heistä voittaa laskutaidoissa. No, ei ainakaan sosiaalivirkailija sillä hänhän on täys nolla.

      Minä löysin yllättäen Eva Aminoffin kirjan "Lapsen parhaaksi, viisi vuotta Ruotsin lapsivainojen uhrina", kirjapinosta kirpputorilla. Ensin säikähdin kun kaikki mikä liittyy aiheeseen lastensuojelu on vastenmielistä kun saa kaikki muistot lyttävästä kohtelusta sossussa heräämään. Sitten ajattelin että ostan kirjan pois, muita harmittamasta että vien sen samantien paperikeräykseen.

      Onneksi luin sanan "Ruotsin". Olen kotoisin sieltä joten tietysti mielenkiintoni heräsi. Ensimmäinen ajatus oli silloin ettei se voi mitenkään olla totta. Ei tuollaista tapahdu naapurimaassamme, ei ikinä!

      Elin Olof Palmen aikana ja ennen hänen murhaa onnellista ja pumpulista lapsuutta Svea mamman hoivissa. Oli turvallinen kasvuympäristö, hyvät vanhemmat ja kaunis koti meillä. Se Palmen murha jotenkin ei ole sekoittanut turvallisuuden tunnettani niin kuin suomalainen lastensuojelu on tehnyt minulle. Ristiriitaista!

      Ajattelin nyt lukea sen kirjan ja pelonsekaisin tuntein mietin että se imaisee minut mukaan täysin. H-lkatti sentään kun tiedän varmaan monet asiat ja paikat tutuiksi. One creepy story!

    • MammaSvea

      Luin kirjan mutta ennen sitä yritin netin kautta löytää mahdollisimman paljon tietoa kirjailijasta ja henkilöistä jotka olivat läsnä Aminoffien elämässä silloin tapahtumien aikoihin.

      Yksi nimihaku johti toiseen. Törmäsin henkilötietoihin mm syntymävuosiin ja sukulaisuustietoihin. Monet näistä tiedoista olivat muutamassa eri paikassa (esim heritage-sivuilla) ja jossain toistuivat tiedot samanlaisina, jossain tiedot olivat vain samankaltaisia mutta pienin poikkeavuuksin ja sitten vielä jossain oli aivan erilaista tietoa. Kohta pian en tiennyt mitä uskoa.

      Ennen kirjan lukemista en edes halunnut uskoa että Ruotsissa on ollut mikään huono lastensuojelu. En voinut edes kuvitella että yhtäkään kirjaa on kirjoitettu läpimädästä lastensuojelusta Ruotsissa.

      Mutta.

      Tämä yksi mutta sai minut lukemaan kirjan avoimin mielin. Ja se mutta on ne omat kokemukseni huonosta lastensuojelujärjestelmästä täällä Suomessa. Ajattelin että kun minuakaan ei meinata uskoa että sossu kohtelee ls-asiakasperheen äitiä ala-arvoisesti. Ja kuinka vaikeata on saada aikaiseksi hyvä ja rakentava keskustelu Suomen lastensuojelusta näin ylipäänsä jonkun ulkopuolisen kanssa. Ja kuinka helppoa on täällä Suomessa lytätä pikkulasten äidit ihan mitättömistä syistä.

    • taisittenkin

      vieraannuttaa lapsen isä ja isänpuoleinen suku lapsen elämästä; kuten Raision kaupungissa menetellään perättömin "viranomais-" lausumin, selvityksin mm. tuomioistuimessa lapsen olosuhteista yhteistyössä "äidin-" kanssa..

      • koeta.tätäkautta

        Oletko saanut otettua yhteyttä Lokikseen?

        "Yksittäistapauksia" väkivaltiosta
        Perheeni tarina -sivuille toimitetaan vaiettuja "yksittäistapauksia".
        Jos sinulla on tarina kerrottavana tai kotivideo julkaistavana, luethan ensin julkaisuehdot täältä ja ota sitten yhteys toimittajiimme:
        [email protected].
        http://www.lokakuunliike.com/perheeni-tarina


    • Martinella

      Olen yksi kirjassa mainituista lapsista ja tunsin Evan henkilökohtaisesti. Evalla oli taito kirjoittaa sujuvasti vaikeista asioista. Kirjassa on kuitenkin vain jäävuoren huippu lapsiin kohdistuneista julmuuksista. Meidän "kasvattiäidillemme"esimerkiksi oli tärkeämpää laatia loputtomia artikkeleita lastensuojelun epäkohdista kuin ruokkia lapset. Ilman Evaa en kirjoittaisi tätä tekstiä vaan olisin kakkosluokan svensson.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      228
      5958
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4077
    6. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      22
      4030
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      3928
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      47
      2077
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1740
    Aihe