Minkälainen kelkka on Skidoo Renegade 600 ACE?

Vuokraamassa

Aika suosittu malli kelkkavuokraamoissa nykyään. 600-kuutioinen nelari ja 60 hv. Sama kone on monessa muussakin mallissa. Väitetään pihiksi (8 l/100 km) ja kelkkaa kevyeksi. Minkälainen tuo Renegade on ajaa vähän reippaammin kelkkareitillä ja -uralla? Mitään järvenselkien nopeusennätyksiä en tavoittele.

Ainakin samantehoinen 2-tahti riittää mulle hyvin, mutta onko nelari jotenkin "lussu"? Paljon on viestejä nelareiden puolesta ja vastaan, missä lie totuus?

2

7970

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aswed126

      Meidän kelkkakerholaisella on tuollainen, ihan kilpailukykyinen ominaisuuksiltaan. Aika helppo ajaa, ehkä siksi vuokrapeleinä käytössä, jouheva veto mutta niinhän noi nelarit yleensä. Suorituskyky on suhteellista, ei ole lussu mutta onhan niitä tehokkaampiakin. Kulutus luokkaa 12l/100km parhaimmillaan, mutta silloin ajellaan sillain että jonkun mukana on kyydittävä eli aika rauhallisesti. Jos ajo reipasta niin 15 alle ei pääse, maastot on mäkiset mutta kovat.
      Tekniikkavikaa tuntuu jonkinverran olevan. Pahimpana lievä leikkaaminen, mutta vain uusi sylinteri ja mäntä tarvittiin. Jokunen tulppa on paukahtanut kesken matkan.

    • 600ACElla_ajanut

      Kelkkareitillä nopea kevyt peli ja tehty just sellaiseen mutka-ajoon. Kääntyy kuin ajatus, ei sellaista jäykkyyttä mitä on monissa pitkätelaisissa. Ottaa kyllä huiput nopeasti, mutta meneeköhän vain jotain 110 - 120 km/h, mutta se on paljon yli mitä reiteillä saisi ajaa. Hiljainen, bensapihi, vastaa heti kaasuun eikä ensin vain kiekaise kierroksia ylös niin kuin kaksitahdit. Hyvä balanssi mutkissa, kääntyy kivasti myös veto päällä.

      Tela puree reitillä sen verran, että keulii, mutta pehmeässä lumessa ei hirveän hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1816
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      848
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      752
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe