Pakaste seiti

henost

Uskaltaako kissalle syöttää ruokakauppojen pakastealtaasta saatavaa alaskan seitiä? Kissa niin tykkää tuoksusta kun itselleni sitä paistan. Vai saattako niissä olla kissalle haitallisia matoja tai muita öhkömönkiäsiä jos syöttää vain pelkästään sulatettuna vai pitääkö paistaa?

3

12988

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissakalat2

      No, voit todellakin syöttää. Minä laitan pakastekalan suoraan pakasteesta veteen ja keitän kattilassa hyvin kevyesti kunnes on kokonaan sulanut, samalla paloitellen pienemmiksi paloiksi.

      Sitten jäähdytän kalanpalat nopeasti siivilän avulla juoksevan kylmän veden alla. Huoletta voi antaa kissoille ainakin kerran pari viikossa.

      Mahdolliset madot, joita harvemmin merikalassa on, on pakastus kyllä tappanut. Ja nopea keittäminen vielä varmistaa asian. Hyvää ruokahalua kissallesi! Minun kissoilleni ainakin maistuu pakastekala.

    • Roosa4

      Kuule kyllä uskaltaa syöttää aivan hyvin. Minulla on kaksi kissaa jotka on aivan "hulluna" seitiin. Minä keitän sein kypsäksi, keitinveteen ei suolaa , kissat syövät sen 400 g paketin päivässä ja sitä menisi niin paljon kun vain antaisin. Annan sitä nyt noin kerran viikkoon, koska kissahan on lihansyöjä ja ruuassa tulisi olla tauriinia ym. siis ei pelkällä kalaruualla koska ei riittävästi ravinteita kissalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1036
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      60
      832
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      800
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      737
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      663
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      77
      606
    7. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      599
    8. 28
      575
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      575
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      569
    Aihe